שתף קטע נבחר

עדיין אין נגיד: ליידרמן הסיר את מועמדותו

ביקורת מקצועית או משהו אישי? ליאו ליידרמן הודיע לרה"מ ושר האוצר כי כמו פרנקל, גם הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד, יומיים בלבד לאחר שהוכרז עליה, לטענתו בשל סיבות משפחתיות. עכשיו מתברר כי חברים בוועדה המוניטרית של בנק ישראל התנגדו למינויו מסיבות מקצועיות וכי יש נגדו טענות גם במישור האישי

מי יהיה נגיד בנק ישראל? לפני יומיים נדמה היה כי העניין הוכרע, לאחר שראש הממשלה ושר האוצר הודיעו כי בחרו בפרופ' ליאו ליידרמן לתפקיד, בעקבות החלטתו של יעקב פרנקל להסיר את מועמדותו. כעת, מתברר כי המירוץ נפתח מחדש, לאחר שלפני זמן קצר הודיע גם ליידרמן כי הוא מוותר על התפקיד.

 

 

ליידרמן התקשר לראש הממשלה ולשר האוצר היום ומסר להם, כי לאחר שקיים שיחות אינטנסיביות עם בני משפחתו ביומיים האחרונים, הוא סבור כי הוא מעדיף להמשיך כאיש פרטי בעבודתו באוניברסיטת תל אביב ובבנק הפועלים. ליידרמן לא סיפק הסברים נוספים מעבר לכך.

  

הודעתו באה כהפתעה גמורה, לאחר שביום ד' נשאל על ידי ראש הממשלה האם יש דבר מה שעשוי להפריע לו לקבל על עצמו את התפקיד והשיב כי אין. לליידרמן כבר נקבעה פגישה ליום א' הקרוב עם הוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה.

 

סיבות אפשריות לוויתור על התפקיד

מדוע ויתר ליידרמן על התפקיד? ליידרמן עצמו סירב להרחיב או להגיב לפניות של ynet. עם זאת הולך ומצטבר מידע לפיו היה קיים חשש שבמהלך תהליך אישור מינויו בוועדת טירקל יעלו קשיים מסוימים. נראה שליידרמן פרש כדי לא להתמודד עם ועדת המינויים אליה הגיעו טענות נגדו.

 

ראשית, חברים בכירים בוועדה המוניטרית של בנק ישראל, שתפקידה לקבוע את ריבית בנק ישראל יחד עם הנגיד, הביעו את התנגדותם למינוי ואחד מהם, פרופ' רפי מלניק, אף פנה לרה"מ וטען בפניו כי ליידרמן אינו ראוי לתפקיד. יתכן שליידרמן בחר להסיר את מועמדותו כי הבין שיצטרך להתמודד עם ועדה מוניטרית שחלק מחבריה לא תמכו במינויו.

 

בכלכליסט פורסם כי בימים האחרונים מאז נודע דבר מינויו הצפוי של ליאו ליידרמן לנגיד, הגיעו לוועדת טירקל מספר מכתבים ובהם תלונות ביחס להתנהלותו. קבלת פניות כאלה היא עניין שבשגרה כאשר מובאים מינויים לאישורה של ועדת טירקל ואין אפשרות לדעת בשלב הזה האם לא מדובר בתלונות סרק.  

 

התלונות התייחסו למספר נושאים, בהם אירוע הקשור להתנהלות אישית וכן תיאור של מקרה שבו ביצע ליידרמן לכאורה עבודת ייעוץ מבלי לדווח עליה כדין. ליידרמן התייעץ עם עורך דין פרטי שהעריך בפניו כי יוכל לצלוח את וועדת המינויים וכי מינויו לנגיד יאושר, אולם התריע כי הדבר עשוי לקחת מספר שבועות של בדיקה שעשויה להיות בלתי נעימה.

  

יתכן שליידרמן חשש מנבירה בחייו הפרטיים. אמש פורסם בערוץ 10 כי ליידרמן התייעץ עם אסטרולוג. ליידרמן הגיב ואמר כי התייעץ עם האסטרולוג בעניינים אישיים בלבד ולא בעניינים מקצועיים, אך יתכן שהמקרה השפיע עליו שלא לקבל על עצמו את התפקיד. היום (ו') אף פורסם כי יתכן שהסיבה להתפטרותו של ליידרמן בעבר מתפקידו בדויטשה בנק (שם היה מנהל וליו"ר מחלקת השווקים המתעוררים), היא דבר מה שליידרמן מעוניין להסתיר. לפי הפרסומים מדובר בטענה על הטרדה מינית, לכאורה.

 

פרנקל הסיר מועמדותו, פלוג פרשה מתפקיד המשנה

נזכיר כי ליידרמן מונה לתפקיד לאחר שבחירתו הראשונה של ראש הממשלה, הנגיד לשעבר יעקב פרנקל, הסיר את מועמדותו לאחר שנודע כי הועדה למינויים בכירים בוחנת אירוע שהתרחש לפני 7 שנים שבו עוכב פרנקל בנמל התעופה בהונג קונג בחשד לגניבת תיק חליפות מחנות הדיוטי פרי.

  

כעת גם ליידרמן מחוץ לתמונה והמירוץ לאיוש המשרה הרמה שוב פתוח. יצויין כי לאחר שיצאה ההודעה הרשמית על מינויו של ליידרמן ביום ד', הודיעה המשנה לנגיד קרנית פלוג, כי היא פורשת מתפקידה. פלוג נחשבה למתמודדת ראשית על התפקיד וזכתה לתמיכתו של הנגיד היוצא סטנלי פישר.

  

כעת, קשה להצביע על מועמדים נוספים מעבר לפלוג, אך לא ברור האם תסכים לקבל על עצמה את התפקיד, לאחר שמועמדותה נדחתה פעמיים.

 

יאיר לפיד: מתגעגע ליצפאן

שר האוצר יאיר לפיד התייחס להודעתו של פרופ' ליאו ליידרמן על הסרת מועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל ואמר: "אז מה יש לי להגיד על הפרשה? מתברר שפרופסורים לכלכלה הם חבורה מאוד צבעונית ופרועה. אני מתגעגע כבר לאנשים סולידיים ויציבים כמו יצפאן ובראבא".

  

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ אמרה בעקבות הסרת מועמדות של ליאו ליידרמן כי, "כעת צריכים נתניהו ולפיד ללכת לביתה של ד"ר קרנית פלוג, לבקש ממנה סליחה ולהפציר בה כי תאות לקחת על עצמה את תפקיד נגידת בנק ישראל. אוסף ההחלטות הכושלות והמוזרות שקבלו השניים רק כדי שלא למנות את האשה המתאימה ביותר לתפקיד תתחיל להראות כפארסה אחת גדולה. זה הזמן להתעשת ולעשות את הדבר הנכון".

 

Read this article in English 

 

צבי לביא השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
פרופ' ליאו ליידרמן. התייעץ עם אסטרולוג בעניינים אישיים
צילום: צביקה טישלר
צילום: גיל יוחנן
ד"ר קרנית פלוג. המשנה לנגיד שהיתה המועמדת הטבעית לתפקיד
צילום: גיל יוחנן
צילום: פלאש90
יעקב פרנקל. ויתר על התפקיד בעקבות פרשת הונג קונג
צילום: פלאש90
מומלצים