שתף קטע נבחר

מזוודה, דם, תחנת סמים. תל אביב תחתית

"אז מצאו חלקים של גופה במזוודה. אחי, אנשים אוכלים פה אחד את השני". שעות לאחר איתור גופת אישה מבותרת, חזר המתחם לשגרה מוזנחת ואדישה. סוחרי סמים, נרקומנים, זונות וסרסורים. "כבר כמה שנים זה המערב הפרוע"

נרקומנים ונרקומניות בתת-משקל עם מבט חלול ויד פשוטה קדימה הם הנוף הקבוע של מתחם הרחובות לוינסקי, לבנדה, ההגנה ודרך חיל השריון, בואכה התחנה המרכזית שבדרום תל אביב, והאזור שבו נמצאה בסוף השבוע גופת אישה מבותרת. הם שם באור ביום, בהמולת הערב וגם בשעות המתות ומקפיאות הדם של הלילה.

 

אי אפשר לפספס אותם או להתחמק מהם. הם מדדים הלוך ושוב לאורך המדרכה ומדי פעם גולשים לכביש כדי לנסות לדוג נדבה מכלי רכב אקראי שעצר בחוסר מזל ברמזור. יעדם, תחנות הסמים, גלויות פחות או יותר לעיני כול - בתוך חדרי מדרגות או בשולי סמטאות זעירות - אבל אינן מאוימות בסגירה על ידי הרשויות. ספק אם מישהו בכלל יכול. ככה זה בחצר האחורית של החצר האחורית של תל אביב.

 

המזוודה ובה הגופה ערופת הראש התגלתה במרכז המתחם, בתוך שביל צר ומוזנח שמתפצל מרחוב ההגנה. שעות אחר כך עדיין ניתן היה למצוא על הקרקע פיסת בד מוכתמת בדם וערימת סרטי סימון משטרתיים. זה השריד היחיד לאירוע הפלילי. כל השאר שגרה וחיים שחזרו למסלולם.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ערב השבעת רוחאני: איראן לפני תהום כלכלית

אלסקה: שקיעת שמש ראשונה זה 3 חודשים 

מתחם בהתפוררות (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מתחם בהתפוררות(צילום: עידו ארז)

לאן הולכים מפה?  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לאן הולכים מפה? (צילום: עידו ארז)

נרקומניות ברחובות דרום העיר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
נרקומניות ברחובות דרום העיר(צילום: עידו ארז)

חיים בתוך סרט משטרתי  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חיים בתוך סרט משטרתי (צילום: עידו ארז)


הדור הבא להזנחה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הדור הבא להזנחה(צילום: עידו ארז)

לכלוך וזוהמה  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לכלוך וזוהמה (צילום: עידו ארז)

על הברזלים  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
על הברזלים (צילום: עידו ארז)
"טוב, כבר כמה שנים מה שהולך פה זה מערב פרוע", אמר שלמה, תושב האזור שיושב מחוץ לאחת הפיצוציות. הוא מתנדב להדריך סיור קצר בין הפינות "המעניינות", כהגדרתו, בסביבה ו-50 מטר משם הוא כבר מצביע על האזור שבו מתרכזים הנרקומנים. "מפה הם הולכים לתחנות או ללוד או לסרסור שלהם, מי יודע".

 

הוא מתעכב בכוך קטן על רחוב לבנדה וצופה על תחנת סמים. "יש עוד שתיים כאלה: מתחת לגשר ועל לוינסקי".

 

- והמשטרה, מה היא עושה?

"המשטרה דווקא נמצאת פה הרבה".

 

- כלומר, היא סוגרת את תחנות הסמים?

"אה, מה פתאום. רק מסתובבת באזור".

 

חקירת הרצח מתמקדת לעת עתה בצורך המיידי בזיהוי הקורבן. הבלשים פועלים בשטח, סרטוני אבטחה נבדקים והחוקרים פנו גם לנהגי המוניות, בחיפוש אחר נוסע אלמוני שהגיע לאזור עם מזוודה. "קשה להאמין שמי שהביא את המזוודה עד למקום הזה לא נקלט על ידי מישהו או על ידי מצלמה", אמרו במשטרה.

 

הסופרמרקט בצומת לוינסקי-לבנדה נפתח במוצאי שבת רק בסביבות 20:00. אחד המוכרים מסדר את מקרר הארטיקים ומגיב באדישות יחסית לאירוע הפלילי. "אז מצאו חלקים של גופה במזוודה. אחי, אנשים אוכלים פה אחד את השני".

 

- רואים פה הרבה אלימות?

"זה לא ממש אלימות שנראית לעין. אולי מדי פעם מכות של סודנים בלילות. אבל מה שהולך עם הסוחרי סמים והזונות באזור שלהם זה משהו אחר לגמרי. זה מסוכן באמת".  

דרך ללא מוצא (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
דרך ללא מוצא(צילום: עידו ארז)

זוהמה ופשע  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
זוהמה ופשע (צילום: עידו ארז)

מחכים לישועה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מחכים לישועה(צילום: עידו ארז)

בעלי העסקים והנרקומנים הם כמעט הלבנים היחידים באזור שמאכלס עשרות אלפי מבקשי מקלט ומהגרים מאריתריאה וסודן. כמה צעדים מהמקום שבו נמצאה המזוודה המדממת נמצא בית קפה בבעלות כמה צעירים אריתראים, אך טיטי, מנהלת המשמרת בשעות שאחרי הסתלקות המשטרה, לא שמעה על המקרה כלל. "אין לנו שום קשר לנרקומנים שלידנו", היא אומרת באנגלית. "הם עוברים ליד הכניסה לפאב אבל אף פעם לא נכנסים או מפריעים לנו או ללקוחות. אנחנו לא מחפשים בעיות".

 

גישה דומה נוקט מוסיה, אזרח אריתראי שמנהל אינטרנט-קפה על רחוב לבנדה, וחולק קיר עם תחנת הסמים הגדולה שהכיר לנו שלמה. "אה, הנרקומנים", הוא אומר בעברית, "הם לא מפריעים. מדי פעם מישהו נכנס לבקש כסף אבל אנחנו מסרבים והם הולכים. אף פעם לא היו לנו בעיות איתם. זה רק לא נעים לראות".

 

בעלי העסקים היהודים, לעומת זאת, מפגינים פחות הבנה ומנסים כבר שנים להתאגד ולהפעיל לחץ על המשטרה ועל העירייה. פעילותם הביאה לפתיחת תחנת משטרת לוינסקי ולתגבורה בפלוגת מג"ב, אבל המציאות בשטח כמעט לא השתנתה. 

התחנה האחרונה  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
התחנה האחרונה (צילום: עידו ארז)

שיא הייאוש בתחתית של תל אביב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שיא הייאוש בתחתית של תל אביב(צילום: עידו ארז)
 

"השוטרים והמג"בניקים עוברים פה לרבע שעה ביום, אומרים שלום לנרקומנים ונעלמים", אמר בעל עסק במתחם. "אני לא מבין איך מאפשרים לזה להמשיך. הרי זה מקום מרכזי, ילדים הולכים לבית ספר, אנשים עושים סידורים, הולכים מכאן לרכבת. איך נותנים לזה להמשיך? אנחנו לא מפחדים מהנרקומנים, כי הם לא במצב פיזי שיכול לגרום נזק, אלא מהסוחרים שלהם. זה עולם תחתון. פושעים רציניים".

 

לצד קריאות לסיוע ממשלתי בנושא, ניסתה עיריית תל אביב בשנים האחרונות לתקן את המצב המעוות במתחם האמור ובאזור כולו. המשנה למנכ"ל העירייה רובי זלוף נפגש עם ועד התושבים ובעלי העסקים, התאורה ברחובות תוגברה וחלקים מהשכונה רושתו במצלמות, אך דווקא גורם עירוני הודה כי "מדובר בפלסטר לחולה סרטן. הבעיות באזור הזה גדולות על יכולות העירייה. אין לנו דרך אמיתית להתמודד איתן. האם יש סיכוי שהמצב ישתנה לטובה בקרוב? לצערי לא".

 

Read this article in English

 

הכנת הידיעה השתתף אלי סניור
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
חיים בהזנחה
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
בדרום תל אביב
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
המקום שבו נמצאה הגופה
צילום: עידו ארז
צילום :עידו ארז
שוטרים ליד המקום שבו נמצאה הגופה
צילום :עידו ארז
מומלצים