שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אני הבכור, את בת זקונים. נעשה סנדוויץ'?

  הידעתם: אחוז הגירושים הגבוה ביותר הוא בקרב זוגות בהם שני בני הזוג היו במיקום זהה בתוך המשפחה. כך, ממליצים לבכורים לצאת עם בני הזקונים, ולילדי ה"סנדוויץ'" לצאת עם כולם חוץ מילדי "סנדוויץ'" נוספים. ד"ר דניאל דריי על הקשר בין מיקומכם במשפחה ובין האופי הזוגי שלכם

  מטפלים זוגיים מנוסים יודעים להשתמש בכל הנתונים שנמסרים להם מאת המטופלים כדי להבין עם איזה מטען הגיע כל אחד מבני הזוג אל הזוגיות, איך זה בא לידי ביטוי בהתנהלות הזוגית שלו ואפילו - לאילו זוגות סיכוי טוב יותר להצליח.

   

  עוד בנושא:

  5 סימנים שלא נועדתם להיות ביחד

  מה הריב אומר על הקשר שלכם?

  התאמת ריח יכולה להוביל ליותר אורגזמות

  הכול על זוגיות בפייסבוק שלנו

   

  בין הנתונים שאני ממליץ על בדיקתם, נמצא המיקום הביולוגי של הגבר או האישה בתוך המשפחה הגרעינית שאליה נולד/ה. כאשר אנחנו בוחנים את מיקומו של אדם בתוך המשפחה, אנחנו יכולים לקבל מושג בנוגע לאיך התפתחה אישיותו. כך, למשל, בן בכור שזכה ליחס צמוד ואישי מהוריו, יהיה רגיל למלוא תשומת הלב ולכן עשוי להיות קנאי יותר כבן זוג.

   

   

  באופן כללי, לרובינו תהיה נטייה לחפש בבן הזוג תחליף או מודל מוכר למה שהכרנו מהילדות, גם אם מדובר בקשר שאינו הכי בריא עבורנו. אפשר להגיד שתמיד תהיה העדפה לחזור למוכר כי זה משהו שניתן להתמודד איתו.

   

  כך, סביר להניח כי "ילד סנדביץ'" יבחר בפרטנרית שהיא בכורה במשפחתה כדי לשחזר את התא שהוא מכיר. בכל אחד קיימת הנטייה לאמץ את התפקיד שהיה לו במשפחה הגרעינית ולדאוג שהוא יישאר במקומו, למרות השינויים בחיים.

   

  מחקרים רבים חשפו כי אחוז הגירושים הגבוה ביותר הוא בקרב זוגות בהם שני בני הזוג היו במיקום זהה בתוך המשפחה. ההסבר לכך פשוט: מאחר ויש שניים בעלי אותם צרכים בזוגיות, נוצר קושי עבור כל אחד מהם למלא את אותם הצרכים עבור השני. במקומות שבהם "צפוף" מדי נוצר מחנק, מה גם שאין התפלגות טבעית של התפקידים בתוך מערכת היחסים עצמה.

   

  מדד נוסף לבחינת הצלחת מערכת היחסים הוא הקשר עם האם. מערכת יחסים תלותית מדי או קרירה מדי עם האם, יכולה להדליק נורה אדומה לגבי הציפיות האישיות ממערכת היחסים הזוגית, שיכולות גם להשתקף בתוך הקשר.

   

   

  ילדים בכורים: יבקשו להוביל את הקשר

  ילדים שגדלו בתור הבכורים במשפחתם, ידועים כבעלי מוסר ומצפון. הם שאפתניים מאד וזוהי גם תכונה שמאפיינת את התפקיד שלהם בתוך המערכת המשפחתית. מצופה מהם לעזור להוריהם ולקחת אחריות על ניהול הבית והטיפול בשאר האחים. גברים בכורים הם בדרך כלל בני זוג שייקחו פיקוד ויובילו את הקשר; נשים בכורות עשויות להיות שתלטניות וכוחניות יותר מנשים שהיו "ילדות סנדוויץ'" או בנות זקונים.

   

  ילדי "סנדוויץ'": מתאימים לכולם חוץ מלעצמם

  יתכנו "סנדביצ'ים" עם מאפייני אחים בכורים או לחילופין - עם מאפייני ילדי זקונים. להפרש השנים בין האחים יש השפעה משמעותית על התגבשות האופי הזוגי שלהם. "ילדי הסנדוויץ'" מתאימים לכולם חוץ מאשר לעצמם (ובהסתייגות שקשורה כאמור למאפיינים שירשו מהפרש השנים). הם ידעו ללהטט בין אחים בכורים שתלטניים לאחים קטנים תובעניים.

   

  מאחר שהם מרגישים שקיבלו פחות מאחיהם, במערכות היחסים שלהם הם זקוקים בדרך כלל, למנה גדושה של אהבה, לרוב יותר מאנשים אחרים. עם זאת, ע"פ סטטיסטיקות ומחקרים נמצא ש"ילדי סנדביץ'" הופכים לבני הזוג הנאמנים ביותר.

   

  בני הזקונים: מעדיפים שיטפלו בהם מאשר לטפל באחרים

  בני הזקונים הם הקטנטנים של המשפחה ואלו שכולם מפנקים ואוהבים. ילדים אלו לרוב מתבגרים לאט יותר ושומרים על מספר תכונות אופי התואמות את תשומת הלב שקיבלו בילדותם. הם נוטים לקחת פחות אחריות ופחות לסייע בטיפול בילדים. במקרים בהם נולדו בפער שנים גדול מאחיהם הבוגרים, יאמצו גם מאפיינים של ילדים יחידים.

   

  בנים יחידים: מתבגרים מהר יותר

  הסטריאוטיפ של הילדים היחידים מתבסס על היותם מפונקים ויקרים מאוד להוריהם. בנוסף, הם רגילים לקבל את מירב תשומת הלב מהוריהם ומהסביבה, אבל זה לא מדויק בחלק מהמקרים. בהמון מקרים ניתן לראות בילדים יחידים מאפיינים של בכורים כמו בגרות, עצמאות ואחריות. במקרים רבים הם מתבגרים מהר יותר מילדים שגדלים עם אחים, וזאת כפועל יוצא מהעובדה שהם בילו את מרבית חייהם בחברת מבוגרים.

   

  בחנו את עצמכם:

  בכור עם בכורה: זוהי קומבינציה של שליטה וכוח. זוגיות בה שני בני הזוג רוצים להיות בשליטה בכל מצב. הם עשויים לריב על כל דבר גדול כקטן, ולמשוך כל אחד לכיוון שלו ללא פשרות מבחינה רגשית. מבחינה מעשית, זו יכולה להיות זוגיות מפרה מאוד מבחינת המטרות והיעדים שלה.

   

  בכור/ה עם "סנדביץ"': לרוב, ה"סנדביצ'ים" מסתדרים עם בכורים ובני זקונים חוץ מאשר עם עצמם ("סנדביצ'ים" אחרים). לעיתים "סנדביצ'ים" שנשואים לבכורים, ימצאו את עצמם מוותרים על צרכיהם האישיים לטובת צרכיו של בן הזוג הבכור – הדומיננטי מביניהם, שאוהב להיות בשליטה. שידוך שיכול להיות טוב לבכורים הוא בני זקונים או סנדביצ'ים עם מאפייני בני זקונים שנענים לצורך של הבכורים להוביל.

   

  בכור/ה עם בן/ת זקונים: מערכת יחסים מפרה הדדית לשני הצדדים, כאשר הבכור הוא המורה והמוביל ובן הזקונים הוא התלמיד, המובל. במערכת יחסים זו, בן הזקונים מעניק לבכור את היכולת ליהנות, לבלות ולצאת מהשגרה.

   

  "סנדביץ'" עם "סנדביץ'": לזוגיות הזו יש פוטנציאל רגשי גדול מאוד, לטוב ולרע. שניהם צריכים לקבל הרבה ורוצים לתת הרבה. מאידך, יש קשר משמעותי לעד כמה צמוד בן הזוג נולד לאחיו הבכורים או הצעירים ממנו שיכולים להפוך אותו לבעל תכונות של אח בכור או של בן זקונים.

   

  "סנדביץ'" עם בן/ת זקונים: כאקסיומה, "סנדביצ'ים" טובים במערכות יחסים עם בכורים ועם בני זקונים. אבל לעיתים, כאשר ה"סנדביץ"' מקבל מעט מתכונות אחיו, יתכן קונפליקט על בסיס זה. כך, למשל, "סנדביץ"' שאחיו הקטן נולד בפער של שנים רבות אחריו, יגדל בדומה לבן זקונים מה שעלול ליצור את חוסר ההתאמה במערכת יחסים זו.

   

   

  בן זקונים עם בת זקונים: זהו זוג שיאהב לבלות האחד עם השנייה. מאפייניהם הדומים הם אלו שיחברו אותם זה לזו. כך, למשל, רבים מהם מתאפיינים בשחרור מדאגות ולקיחת סיכונים, ומאידך - מה שיכול להפיל אותם הוא חוסר היכולת של שניהם להוביל או לקחת אחריות. כהורים, הם יתקשו להתנהל מאחר ושניהם ירצו להיות ה"מטופלים" ולא ה"מטפלים", וירגישו יותר חברים של הילדים מבעלי הסמכות בבית.

   

  זכרו! המיקום במשפחה משפיע בוודאות על המאפיינים הזוגיים של כל אחד מאיתנו, אבל הוא רק חלק מסך כל הפרמטרים הזוגיים שעלינו לבחון אם ברצוננו להבין את הדינאמיקה במערכת היחסים, ואת סיכויי ההצלחה שלה.

   

  בואו להיות חברים שלנו בפייסבוק

   

   

  ד"ר דניאל דריי, רופא סקסולוג, מטפל מיני וזוגי, מנהל פורטל "תורת היחסים" לשיפור חיי הזוגיות והמיניות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutetrstock
  את מחזירה לי את רוח הנעורים ואני שומר עלייך. הבכור והקטנה
  צילום: shutetrstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים