שתף קטע נבחר

נוסעים לחו"ל? אל תשכחו לייצג אותנו בכבוד

"בעידן המודרני כשתיירים מארצות זרות מבקרים במקומות שונים - הם הופכים לגורם משפיע, בביסוס הדעה האישית של המקומי על מדינות ותרבות זרות". יובל לימון, יוזם "שגרירים של רצון טוב", קורא לנוסעים לחו"ל לתרום במאבק לשיפור תדמיתנו בעולם

"שמענו שאתם מדברים עברית, אנחנו אמריקאים יהודיים ורצינו לדעת, האם זה נכון מה שהמדריכה שלנו כאן אמרה, שלא אוהבים כאן ישראלים כי הם עושים בעיות והתקשורת איתם בעייתית כי אינם דוברי אנגלית?". עמדנו בתור לארוחת הבוקר במלון באחד המקומות היפים בפטגוניה בדרומה של אמריקה, בשמורת "טורס דל פיינה" ולא הבנו מהיכן זה נופל עלינו.

 

לפני תשע שנים, בהמשך לקיץ נוראי שבו קבוצות של צעירים השתוללו במלונות ביוון וקפריסין, אני וחברים נוספים, החלטנו "לעשות מעשה" והקמנו את עמותת "שגרירים של רצון טוב". כאז גם היום, מה שמניע אותנו זו האמונה וההכרה שכל אחד מאיתנו יכול וצריך לתרום במאבק לשיפור דמותנו בעולם, ובמיוחד בימים אלו שבו חלקים מסויימים בעולם מערערים על עצם הלגיטמציה של קיומנו כאן בישראל, על עתידנו ועתיד ילדנו כאן.

 

מתוך חקר הנושא, נכונו לדעת שדעתם של תושבים בחו"ל על מדינות בהן לא ביקרו בחייהם נקבעת ממקורות חיצוניים, סיפורים ושמועות. דעותיהם מתעצבות על סמך תמונות וסיפורים המגיעים ממקלט הטלוויזיה או מהאינטרנט והרשתות החברתיות. בעידן המודרני כשתיירים מארצות זרות מבקרים במקומות שונים - הם הופכים לגורם משפיע, בביסוס הדעה האישית של המקומי על מדינות ותרבות זרות.

 


בעולם קוראים לזה "דיפלומטיה ציבורית"

 

תמיד - ובמיוחד בימים אלו, ישראל נמצאת במרכז של דיון ציבורי מתמיד בציבוריות העולמית כשהסכסוך בן עשרות השנים מוצג כ"משפיע עיקרי על השלום והיציבות העולמית". התנהגות התיירים והנוסעים הישראלים נבחנת בזכוכית מגדלת לנוכח התמונות המוקרנות לתושבי האומות ממסכי הטלוויזה והאינטרנט.

 

"חשיבות הרגע והשליחות"

מפגשים עם "שגרירים" טובים או רעים של מדינתנו משפיעה גם בדרגים גבוהים יותר, כשדעת האדם הפרטי מחלחלת לדעת מקבלי ההחלטות, מזינה מאבקים פוליטיים ובסופו של דבר יכולה להשפיע על היחס אותו אנו מקבלים כתיירים ועל עתידנו ועתיד מדינתנו לטוב או לרע. באם תהיה מודעות נכונה "לחשיבות הרגע והשליחות" ולהשלכות התנהגותם, ניתן יהיה לעשות את ההבדל.

 

אותם "שגרירים של רצון טוב", בהתנהגות הולמת, ומכבדת ישאירו אחריהם חיוכים וזיכרונות של מפגשים נעימים ויהוו משקל נגד אמיתי להסברה האנטי ישראלית בה נתקלים אזרחי העולם ברחובות הערים ובחלק מאמצעי התקשורת. בעולם קוראים לזה "דיפלומטיה ציבורית" ואנחנו קוראים לזה התגייסות קולקטיבית לקיום מהפכה התנהגותית.

 

הגאווה הגדולה ביותר של העמותה היא התגייסות הנוער לשגרירות ולהפצת המסרים שלנו כלפי

משפחתם וכלפי הסובב אותם ביציאתם מהארץ. בתמיכת משרד החינוך, משלחות נוער היוצאות לפולין עוברות הדרכה מיוחדת על-ידי מתנדבי העמותה ומצטיידות בגלויות תודה בדרכם לחו"ל.

 

בתי הספר שבהן מועברות ההדרכות מדווחות על שינוי מהותי בהתנהגות בני הנוער במהלך הנסיעה תוך הבנה והתגייסות אמיתית של הנוער להשארת זיכרון מתוק אצל המארחים.

 

בהמשך להצלחה מתכוון "מנהל חברה ונוער" של משרד החינוך להפוך את הדרכת עמותת, שגרירים של רצון טוב, כחלק ממסגרות ההכנה לנסיעה של כלל הילדים והיוצאים לפולין ולכלל משלחות הנוער היוצאות לחו"ל.

 

מהפכות לא קורות סתם. הן מתקיימות ומצליחות ברגע המסויים כשכל אזרחי המדינה מבינים שאי אפשר עוד, ושעליהם להתגייס, כל אחד באפשרויות העומדות לרשותו ולעשות שינוי. עם ישראל הצליח במאבק לשמירת פרחי הבר, ונצליח גם כאן.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים