שתף קטע נבחר

צילום: AP, רויטרס, EPA, AFP

בלי עישון וגרעין: מפלגת ירוקים ראשונה בירדן

הפוליטיקה הערבית מזוהה עם איומים על ישראל, שסעים עדתיים ונאומים חוצבי להבות על צבא ועוני. אבל בממלכה ההאשמית מושלמת בימים אלה הקמת מפלגת הירוקים הראשונה, ואין שום טאבו שהיא פוחדת לעסוק בו: לא תוכנית הגרעין ואפילו לא הסיגריות

הירוקים בירדן יכולים לחייך. בשבוע שעבר, בפעם הראשונה בהיסטוריה המפלגתית של הממלכה ההאשמית, הוכרז רשמית על תחילת הקמתה של מפלגה שתעסוק בתחום הסביבתי. בעיתון הממסדי הירדני "א-דוסתור" דווח כי שמה של המפלגה יהיה פשוט "מפלגת הירוקים הירדנית".

 

עוד חדשות מהעולם :


המפלגה שנמצאת רק בראשיתה קיבלה אישור ממשרד הפנים, והוועדה המכינה להקמת המפלגה כבר החלה לעבוד. סיסמת המפלגה היא "היה ירוק למען ירדן והצטרף למפלגות העולמיות הטובות ביותר והידידותיות לאדם ולסביבה". מייסד המפלגה והפעיל החברתי גאנדי אבו שראר, הביע את הערכתו למשרד הפנים על ההחלטה שתאפשר למפלגה להוציא לפועל כמה פעילויות ולערוך כנסים.

 

סרטון תעמולה של מפלגת הירוקים הירדנית:

 

"שלב העבודה והבנייה החל באופן רשמי", הצהיר אבו שראר בהודעה שפרסם, והוסיף כי "המפלגה תפעל בהתאם להצהרת המפלגות הירוקות ברחבי העולם, שנחתמה בשנת 2001 ושקוראת להתנהלות סביבתית חכמה, לצדק חברתי, לדמוקרטיה שיתופית ולהימנעות מאלימות. בנוסף היא קוראת לכבד את הפלוריליזם תוך התמקדות בפיתוח החברה האזרחית באמצעות יצירת תודעה מתמשכת בנושאים הקשורים לסביבה ואקולוגיה".

 

המפלגה הסביבתית הראשונה, המורכבת בעיקר מפעילי שמאל, מתכננת לסיים את כל ההליכים הדרושים להקמתה בתוך חצי שנה. בינתיים מסביר מייסדה: "נתחיל לחלק חצי מיליון עלוני תעמולה שיפרטו על פעילויות המפלגה בתוך האוניברסיטאות בירדן ובמרכזים המסחריים כדי למשוך אנשים מיומנים המתעניינים בנושא של סביבה ומדיניות ירוקה".

 

המפלגה הירוקה בירדן נמצאת בהתוות למעשה מאז שנת 2000, אך בשנת 2008 היא התפרקה זמנית לאחר שלא הצליחה לעמוד בקריטריונים המפורטים בחוק המפלגות בירדן. חוק המפלגות דורש 500 חברים מייסדים השייכים לפחות לשבעה ממחוזות ירדן, ו-10% מהחברים צריכים להיות נשים. רק כך ניתן להקים מפלגה.

 

ירוקים מפגינים נגד תוכנית הגרעין של ירדן ()
ירוקים מפגינים נגד תוכנית הגרעין של ירדן

 

בין היעדים המרכזיים של המפלגה, כשתאושר סופית, יהיה שילוב מודעות סביבתית בקרב מקבלי ההחלטות בירדן. בנוסף המפלגה מתנגדת

בחריפות לתכנית הגרעין האזרחית של ירדן. היא דורשת בין היתר גם רפורמה כלכלית והגברת התעסוקה בקרב צעירים.

 

לפני שנתיים, כשהמפלגה ניסתה להתארגן מחדש, היא פרסמה סרטון תעמולה המציג אותה כמפלגה רבת פנים העוסקת בתחומים מגוונים כמו הגנה על שמורות הטבע בממלכה ההאשמית, שמירה על משאבי המים, שמירה על זכויות בעלי החיים וזכויות האדם וגם הפחתת העישון בירדן. בהקשר זה היא מציגה בסרטון סצנה פרדוקסלית שבה נראה ראש ממשלת ירדן לשעבר, מערוף אל-בחית, מעשן בתוך הפרלמנט. "האם ניתן לקדם חוק למאבק בעישון בירדן כשראש הממשלה מעשן בפרלמנט?", נכתב.

 

נושא איכות הסביבה אינו עומד אמנם בראש מעיניהן של רוב הממשלות במדינות ערב, שלחלקן הגדול יש נושאים דחופים בהרבה לטפל בהם כמו העוני והיציבות הביטחונית. עם זאת, בכמה מהן ישנן תנועות ירוקות במידה משתנה של דומיננטיות. במצרים הוקמה מפלגה ירוקה כבר בשנות ה-90, אולם בשנת 2008 היא נטמעה בתוך מפלגת הוועידה המצרית, המהווה קואליציה של מפלגות שבראשן עמד בעבר מזכ"ל הליגה

הערבית לשעבר עמרו מוסא.

 

בלבנון קיימת מפלגה ירוקה פעילה יותר, שהוקמה ב-2008. לפני הקמתה הייתה איכות הסביבה נושא זניח, אף שהתיירות בלבנון היא ענף כלכלי מרכזי מאוד. בבחירות ב-2009 החליטה המפלגה הירוקה הלבנונית שלא להציג מועמדים לבחירות לפרלמנט, ולתמוך מבחוץ בגורמים פוליטיים אחרים בלבנון שיקדמו את מטרות המפלגה. בלבנון הזהירו בשנים האחרונות אישים בכירים מפני הבעיות הסביבתיות הקשות במדינות ערב בכלל ובארץ הארזים בפרט, ומפני המחיר הכלכלי שהן גובות. בחודש האחרון, למשל, התעוררה בלבנון מחאה סביבתית כשלתושבי ביירות נודע על פרויקט מקומי שבמסגרתו עתיד היה גן ציבורי להפוך לחניון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הם שואלים: "למה ראש הממשלה מעשן?". סמל מפלגת הירוקים
מומלצים