שתף קטע נבחר

במקום הדירות בתעש: שייט ורכיבה על סוסים

הבחירות המוניציפליות בפתח וראשי עיריות רמת השרון, הרצליה והוד השרון הכריזו מלחמה בתוכנית לבניית 23 אלף יחידות דיור על אדמות תעש. בתוכנית החלופית: פארק בן 7,600 דונם ושלל אטרקציות ובלי יחידת דיור אחת. רשות מקרקעי ישראל: "ההתנגדות נובעת ממניעים פוליטיים"

האם בשבתות ובחגים בעוד כעשור יוכלו תושבי השרון שירצו לצאת לטבע - להישאר בסביבה? אם תשאלו את ראשי העיריות רמת השרון, הוד השרון והרצליה הם יעשו הכל כדי שהתשובה תהיה חיובית. אגב, כולם מתמודדים על המשך תפקידם בבחירות הקרובות.

 

תוכנית הבנייה בתעש: 1,000 תושבים מתנגדים

הבנייה בדרך? 600 מיליון לטיהור מתחם תעש

אושר: 23 אלף דירות ייבנו על קרקעות תעש

 

הבוקר (ב') הציגו ראש עיריית רמת השרון איציק רוכברגר, ראש עיריית הרצליה יהונתן יסעור וראש עיריית הוד השרון חי אדיב את תוכניתם להילחם ולבטל את תוכניות הבנייה של 23 אלף יחידות דיור ובמקומן להקים פארק ענק לרווחת התושבים.

 

מתחם תעש על פי ראשי ערי השרון (הדמיה: מגוז בע"מ) (הדמיה: מגוז בע
מתחם תעש על פי ראשי ערי השרון(הדמיה: מגוז בע"מ)

 

תוכנית הדיור שאושרה: 23 אלף דירות

מתחם תעש הוא אחד המתחמים הגדולים ביותר באזורי הביקוש: כ-7,600 דונם הכלואים בין 3 הערים בשרון. בתוכנית הקיימות יש אישור לבניית 23 אלף יחידות דיור, לפי היוזמה של רשות מקרקעי ישראל (לשעבר, המנהל) כחלק מפעולתה לייצור עתודות קרקע למגורים.

 

מבחינת הרשות מדובר בפתרון קסם: ראשית, במקום ניצב בעבר המפעל הצבאי שזיהם את הקרקעות עליהן ישב. לפי התוכנית, שיווק הקרקעות יממן את טיהורה של הקרקע שנאמד בכ-2 מיליארד שקל. לדברי הרשות, אין כל דרך אחרת לטהר את הקרקע. בנוסף, במנהל מתהדרים בעובדה כי 40% מהשטח מלכתחילה הוקצה להקמת פארק עירוני. לפיכך, לטענת הרשות, התוכנית שהציגו מהווה פתרון למצוקת הדיור על ידי הוספה של דירות לשוק, בנוסף גם מטפלת בטיהור הקרקע ומציעה גם פארק עירוני על חלק גדול מהשטח.

 

הדמיית תוכנית "קדמת השרון" של רשות מקרקעי ישראל (הדמיה באדיבות: מנהל מקרקעי ישראל) (הדמיה באדיבות: מנהל מקרקעי ישראל)
הדמיית תוכנית "קדמת השרון" של רשות מקרקעי ישראל(הדמיה באדיבות: מנהל מקרקעי ישראל)

 

מנגד, תוכנית תעש למגורים, שזכתה לכינוי "תוכנית קדמת השרון", זכתה להתנגדויות למכביר. ארגונים ירוקים מקומיים, בראשם עמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון) והוועד הציבורי להפיכת תעש השרון לריאה ירוקה, ניהלו מאבק עיקש במשך שנים נגד התוכנית. רוני רום, יו"ר עמותת אחל"ה, אמר על התוכנית כי היא "מתיימרת להכניס לאזור הצפוף כ-100 אלף תושבים נוספים והיא תהווה אסון תחבורתי חסר תקדים". לדברי אחל"ה, רשות מקרקעי ישראל מתנהלת בביריונות שתכליתה גריפת רווח ככל הניתן, וזאת תוך רמיסת ערכי הטבע וטובת הסביבה.

 

הרשות: "שיקולים פוליטים של ראשי הערים"

הבוקר, בעיתוי שיש בו קצת ניחוח של בחירות מתקרבות, התייצבו, כאמור, ראשי הערים לימין התושבים. במרכז התוכנית החלופית שהציעו ניצב פארק בן 7,600 דונם ובו אין סוף אטרקציות (כמו שייט, רכיבה על סוסים וכו') ואין אף לא יחידת דיור אחת.

  

רוכברגר הזכיר כי התנגד לתוכניות הבנייה עוד בשנת 2007 ותקף קשר לשיקולים פוליטיים. "במנהל מנסים לאנוס אותנו - למה לא מגיעה איכות חיים לתושבים?". רוכברגר הוסיף כי "השאלה בדבר עלות הפרויקט אינה רלוונטית - כמה שיעלה - יעלה. המדינה זיהמה והיא חייבת לממן את הוצאות הטיהור: איפה אחריות שרי הביטחון?"

 

יסעור הוסיף כי "בהרצליה בונים 32 אלף יחידות, ויש עוד 30 אלף בתכנון. פוטנציאל הוספת היחידות על ידי תמ"א 38 בעיר מביא לעוד 18 אלף יחידות - סך הכל 80 אלף יחידות. אין כל צורך בעוד 5,000 יחידות שמספקת התוכנית בתעש להרצליה".

 

נציג הארגונים הירוקים רוני רום הסביר כי העלות המנופחת לטיהור הקרקע, שעומדת לפי טענות רשות מקרקעי ישראל, על 2 מיליארד שקל, אינה רלוונטית במקרה שיקום פארק במקום בניינים. "עלות הטיהור במקרה של ריאה ירוקה יעמוד על 50-100 מיליון שקל מכיוון שאין כל צורך לחפור 70 מטר באדמה כדי לבנות מגדלים".

 

רשות מקרקעי ישראל תקפה את ראשי הערים והאשימה אותם בהתנהלות הקשורה לבחירות המתקרבות. "התוכנית נערכה בעצה אחת עם ראשי הערים רמת השרון, הרצליה והוד השרון. הזיגזג הפוליטי של ראשי הערים לעת בחירות מעלה תהיות בנוגע להתנגדותם, זאת לאחר שרק לאחרונה תמכו בפומבי בפני חוקר בתוכנית.

 

"בהצהרתם האומללה מסכנים ראשי הערים את התוכנית היחידה שתאפשר את מימון טיהור הקרקע והמים במקום לטובת תושבי השרון, ושתיתן מענה למצוקת הדיור. הדרישה להקים במקום פארק הינה פופוליסטית ולא מציאותית והיא תביא לתוצאה אחת שתהיה בכייה לדורות: במקום לא יקום פארק והקרקע תישאר מזוהמת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: מגוז בע"מ
ראשי ערי השרון במסיבת העיתונאים
הדמיה: מגוז בע"מ
מומלצים