שתף קטע נבחר

פרשנות: הקו הדק בין אנונימיות לפשיעה

מבצע של ה-FBI ב"רשת האפילה" שבה גולשים באופן אנונימי, הביא למעצרו של עבריין קשה. אך הקו העדין בין אנונימיות לשם האנונימיות לבין אנונימיות לשם פעולות בלתי חוקיות כנראה שלא יובהר בעתיד הנראה לעין ועד אז ימשיכו הצדדים לשכלל את אמצעי ההסוואה

זה זמן רב שבצד רשת האינטרנט פועלות רשתות תקשורת מחתרתיות המאפשרות הפצת מידע ואף מסחר במידע ובטובין שאינם חוקיים כשכולם נהנים מאנונימיות רחבה הבנויה מרבדים רבים בטכנולוגיות המאפשרות את התקשורת המדוברת. רשתות כאלה זכו לכינוי Darknet - רשת תקשורת מוצפנת ואנונימית הפועלת מתחת לפני השטח כך שאינה ניתנת לחיפוש על ידי מנועי חיפוש "רגילים" כגון Google ודומיו.

 

רשויות אכיפת החוק בעולם מנהלות מלחמת חורמה זה זמן רב כנגד אתרים החוסים ברשתות ה-Darknet ובעיקר ברשת ה-TOR הידועה לשמצה. עצם הקיום והקלות הבלתי נסבלת בה פושעים וארגונים מחתרתיים פועלים בחופשיות בסביבות אלה הביא את הרשות הפדראלית של ארה"ב, על פי דיווחים, לנקוט במתקפה מתוכננת שכדוגמתה טרם ראינו עד כה.

 

משתמשי הרשת האפילה (גורמים פליליים וגורמים שאינם פליליים, לרבות גורמים לגיטימיים ורשמיים) סמכו על האנונימיות המוחלטת של ה-Darknet. לכלל משתמשי הרשת האפילה היה אינטרס מובהק לשמור על החשאיות והאנונימיות שלהם, ולראיה שגורמי פשיעה, מאפיה והאקרים השתמשו בתשתית הזו בכדי למכור את מרכולתם הלא חוקית והמשיכו לסמוך ולבטוח בה. גם גורמים שהטילו ספק וחשדו במהימנות האנונימיות, לא החזיקו בידם עד כה הוכחה לכך כפי שהתחוור.

 

אפשר להשאר אנונימי? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אפשר להשאר אנונימי?(צילום: shutterstock)

 

האנונימים נחשפים

אחד מאתרי האירוח המרכזיים ברשת ה-TOR הינו Freedom Hosting. ("אירוח חופש") שמות כאלה נפוצים מאוד ברשת הסודית שכן הצדקת פעולתה תמיד נשענה על קיום חופש מידע מוחלט ו"אמיתי" בניגוד לרשת האינטרנט הרגילה בה המידע יכול להיות מנוטר בקלות ומדווח לרשויות ללא יכולת שליטה כלשהי של המשתמש הביתי. אתר האירוח סבל בימים האחרונים מחוסר זמינות מתמשך לסירוגין והציג הודעה כי שרתיו כרגע חווים שדרוג ותיקון ויעלו בחזרה בהקדם האפשרי. בסביבת אתר Freedom Hosting מתארחים רבים מהשרתים הקיימים בסביבת ה-TOR וההערכות מגיעות עד לכדי חצי מהאתרים הקיימים ברשת האפלה.

 

בעוד שמעל לפני השטח המים נראו שקטים – מה שהמשתמשים שהגיעו להודעת שגיאה תמימה למראה זו לא ידעו הוא את הסיפור האמיתי. גורמים ברשות הפדראלית בארצות הברית חדרו אל השרתים המדוברים, ככל הנראה, ואף השתילו בו תוכנת איכון שגרמה לכל מבקר באתר לחשוף בפני הרשויות את כתובת ה-IP האמיתית שלו ברשת האינטרנט ובכך לחשוף את זהות המשתמשים ולהפוך את הקערה על פיה.

 

נערף ראש הנחש

בעוד שמדובר בניצחון משמעותי של הרשויות – בצד כל זה בוצע כאן מהלך חסר תקדים בפולשניותו ופגיעה בזכויות הפרט למשתמשים התמימים ברשתות אלה. במקביל למהלך נעצר צעיר בן 28 המפעיל של אתר האחסון על אדמת אירלנד, וככל הנראה יוסגר לידי ארה"ב בקרוב. ה-FBI הדף את ההאשמות בפגיעה בחופש המידע בכך שהם התקיפו אך ורק אתרים המקושרים קשר הדוק להפצת פורנוגרפיית קטינים ומכאן פוסלת את המשתמשים כ"תמימים".

 

התהוות הרשתות האנונימיות נשענו על בחירה של משתמשים מודעים לסיכונים ברשת האינטרנט ובחוסר בשליטה בחופש המידע והפרטיות האישית ברשת האינטרנט. תוצא ישיר ולא מפתיע היא שימושה הרחב על ידי גורמים מפוקפקים ובעלי עניין פלילי. הרשת המחתרתית כיום קיימת כאמצעי ראשון במעלה למסחר בחומרים מסוכנים ובסמים, נשק ואף שירותים לא חוקיים החל מפריצה לאתרים וריגול וכלה בשכירי חרב. האמונה הרווחת הינה כי כיום חלק גדול מהמשתמשים המאכלסים רשתות אלה הינם רשויות אכיפת החוק עצמם המבצעים פעולות הסתננות וריגול כלפי פריטים ומובילים אותם באמצעות תחבולות ומתק-שפתיים אל חשיפתם והפללתם.

 

גם בתקיפה זו נעשה שימוש בטכסיס שכזה. ה-FBI הפעיל בשבועות האחרונים אתר המציג עצמו כאתר מסחר לפורנוגרפיית קטינים – מה שככל הנראה עזר רבות באיתור החשודים ובסופו של דבר עריפת "ראש הנחש" במבצע שהתקיים בשבועות האחרונים. רשת ה-TOR נודעה לציבור גם על פי שימושה הרחב בידי גורמים אנרכיסטים כגון קולקטיב Anonymous בכדי לקיים את תשדורות המידע בין הגורמים השותפים בקולקטיב באופן פרטי ומוצפן.

 

עד כמה יודעים עלי?

עם כל זאת, אנונימיות היא לא רצונם של פושעים בלבד ולעיתים גם המשתמש הרגיל ירצה בפרטיות זו. השאלה המדאיגה כל אדם מודע – עד כמה יודעים עלי באינטרנט? הופכת ממשית בעיקר לעומת תגליות וחשיפות חדשות על ידי עובדים סוררים ברשויות החוק האמונות על ביטחוננו. בחודשים האחרונים זעקו הקולות הקוראים לחופש מידע ושקיפות הממשלים בנוגע לשמירה על נתונינו הפרטיים בזכות הדלפת חומרים מסווגים של רשת הסוכנות לבטחון לאומי בארה"ב, ה-NSA, החושפים כי ידם משגת הרבה מעבר למה שחשבו רבים ואף מגיעה, לכאורה, למידע מסווג על ידי שאיבת נתונים משירותי אינטרנט כמו דואר אלקטרוני, שירותי העברת מסרים ואף רשתות חברתיות.

 

הקו העדין בין אנונימיות לשם האנונימיות לבין אנונימיות לשם פעולות בלתי חוקיות כנראה שלא יובהר בעתיד הנראה לעין ועד אז ימשיכו הצדדים לשכלל את אמצעיהם – הן להסוואה והן לחשיפת הגורמים הפושעים המנצלים את ההסוואה התמימה לכאורה לעסקיהם הבלתי חוקיים.

 

הכותב הוא ראש צוות מחקר ותגובה בחברת קומסק 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים