שתף קטע נבחר

סוריה: 62 מורדים נהרגו במארב של הצבא

הישג מורלי לנשיא אסד: הטלוויזיה הסורית שידרה את תמונות הגופות המדממות והמשטר טוען כי ההרוגים היו מארגון שמסונף לאל-קאעידה: "היו בדרך לתקוף עמדה צבאית". פעיל אופוזיציה: "ניקבו אותם במכונות ירייה"

כוחות של צבא סוריה הרגו היום (יום ד') יותר מ-60 מורדים במארב שהציבו להם בסמוך לדמשק. מדובר במכה קשה שמנחיל משטרו של בשאר אסד בקרבות הקשים שמתנהלים באזור הבירה הסורית.

 

עוד חדשות בעולם :

פוטין נתן מקלט למדליף, אובמה ביטל פגישתם

בשידור חי - "בית הזוועות" נהרס

הנחש שחנק הוחזק בדירה, הוא הומת וינותח

רמדאן באיראן: "נמאס, מגניבים ביסים"

 

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סנא"א דיווחה כי המארב למורדים בוצע עם שחר בסמוך לפרבר אדרה וש"עשרות מורדים נהרגו". ארגון האופוזיציה הסורי Syrian Observatory for Human Rights אישר כי 62 מורדים סורים נהרגו במתקפת הצבא ולא מסר אם נהרגו בה גם חיילים שנאמנים לאסד.  "בין המורדים היו לוחמים זרים". גופות ההרוגים (צילום: AP) (צילום: AP)
"בין המורדים היו לוחמים זרים". גופות ההרוגים(צילום: AP)

 

סוכנות סנא"א דיווחה כי המורדים שנהרגו היו חברים בארגון ג'בהת א-נוסרה (או חזית נוסרה), המסונף לאל-קאעידה, והוסיפה שהיו בהם לוחמים זרים. בחודשים האחרונים מנהלים הכוחות הסוריים מתקפה אינטנסיבית בפרברי דמשק כדי לנקות אותם מגורמי אופוזיציה חמושים שמבקשים להפיל את אסד מהשלטון.

 

דרכון תוניסאי לאחד המורדים ההרוגים

תחנת הטלוויזיה הסורית אל-אחברייה שידרה תמונות שבהן נראו גופות מדממות, חלקן בבגדי הסוואה. תחנת הטלוויזיה מסרה שהמורדים נהרגו במארב בשעה שעשו את דרכם להתקפה על עמדת צבא בסמוך לדמשק. כל גופות ההרוגים נאספו במה שנראה כמו אזור מדברי.

 

רשת אל-אחברייה גם הראתה בדיווח שלה דרכון תוניסאי של אדם שנולד בשנת 1978. בתוך הדרכון הייתה תמונה של אדם מזוקן. עוד שודרו תמונות של סרטי מצח איסלאמיים ורובים אוטומטיים שכלל הנראה היו בשימוש של המורדים הסורים.

 

הנשיא הסורי ממשיך לרשום הישגים בשטח. אסד וחיילי צבא בדאריה ()
הנשיא הסורי ממשיך לרשום הישגים בשטח. אסד וחיילי צבא בדאריה

 

מוחמד סעיד, פעיל סורי שמתגורר ליד דמשק, סיפר לסוכנות הידיעות AP ש-65 מורדים עשו את דרכם מהפרברים המזרחיים של דמשק לאזור קלאמון הסמוך. הוא הוסיף שהמורדים צעדו 30 קילומטרים משום שלא רצו להסתכן בנסיעה באזור שנמצא בפיקוח של כוחות המשטר.

 

ממדי ההרס בחלב נחשפים בתצלומי לוויין

"כוחות המשטר ניקבו אותם במכונות ירייה כבדות", אמר סעיד בשיחה עם AP באמצעות רשת סקייפ. הוא הוסיף ש-62 מורדים נהרגו במארב של הצבא ושלושה נוספים נמלטו והגיעו לקלאמון. "נראה שהמשטר גילה את הדרך הסודית שבה השתמשו המורדים", אמר הפעיל הסורי.

 

צילומים לוויין של חלב. משמאל: 1 במרס 2013, מימין: 26 במאי 2013 (צילום: AP) (צילום: AP)
צילומים לוויין של חלב. משמאל: 1 במרס 2013, מימין: 26 במאי 2013(צילום: AP)

חלב ב-22 בפברואר 2013 אחרי התקפת טילים על שכונת טאריק אל-באב (צילום: AP) (צילום: AP)
חלב ב-22 בפברואר 2013 אחרי התקפת טילים על שכונת טאריק אל-באב(צילום: AP)

חלב אחרי התקפה בשכונת ג'אבל בדרו ב-18 בפברואר 2013 (צילום: AP) (צילום: AP)
חלב אחרי התקפה בשכונת ג'אבל בדרו ב-18 בפברואר 2013(צילום: AP)

 

מאות בתים נהרסו בעיר הגדולה בסוריה. מורד בחלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מאות בתים נהרסו בעיר הגדולה בסוריה. מורד בחלב(צילום: רויטרס)

 

בינתיים, ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" פרסם תצלומי לוויין שחושפים את מימדי ההרס בעיר חלב אחרי יותר משנתיים של קרבות. אנשי הארגון שניתחו את התצלומים בסיוע מומחים מהאגודה האמריקנית לקידום המדע מצאו כי מאות בתים ניזוקו או נהרסו ויותר מאלף מחסומים דרכים ניזוקו או נהרסו. את תצלומי הלוויין סיפקו חברות "דיגיטל גלוב" ו"אסטריום" כדי שיהיה ניתן למצוא סימנים להרס במטרופולין שזה חודשים משמש זירת קרב בין כוחות הנאמנים לאסד לבין כוחות המורדים.

 

"תצלומי הלוויין מדברים בעד עצמם", אמרה דונטלה רוברה, פעילה בכירה ב"אמנסטי" ששבה לאחרונה מביקור בעיר חלב. "אפשר לראות בבירור בניינים - קבוצות בניינים - שלפני שנה היו ועכשיו הם לא נמצאים עוד".

 

בצפון סוריה נהרגו מוקדם יותר היום שלושה בני אדם ועשרות נפצעו בפגיעת טיל בעיר ראקה. כך על פי דיווח של פעיל "ועדות התיאום המקומיות של סוריה" (LCCS). בסרטון וידאו שתיעד את המתקפה נראו שלושה ילדים שנפצעו מפגיעת הטיל והובהלו לבית חולים בטנדר. אחד הילדים שסבל מפציעות קלות בפיו, בברכיו וברגלו צרח בבכי בשעה שנלקח לרכב וצעק "אבא!". האיש שנשא אותו על ידיו ניסה להרגיע אותו ואמר: "אבא יבוא בקרוב".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
גופות ההרוגים מקרב המורדים
צילום: EPA
מומלצים