שתף קטע נבחר

לבנת ועיני סיכמו: אבי לוזון יעזוב בסיום העונה הקרובה

ההערכה: לוזון יקבל את תכנית הרפורמה של יו"ר ההסתדרות ושרת הספורט, למרות שבהתאחדות דיברו אתמול על פיצוץ המו"מ

שרת הספורט לימור לבנת הגיעה לסיכום עקרוני עם המתווך, יו"ר ההסתדרות עופר עיני, על מתווה לפתרון המחלוקת עם ההתאחדות, שמהווה רפורמה בכדורגל הישראלי ועשוי לקבל חותמת רשמית כבר בימים הקרובים.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

המתווה המסוכם מבוסס על חמישה סעיפים מרכזיים, שצפויים להוביל לשיתוף פעולה מחודש מול הטוטו, והוא כבר הובא בפני חלק מראשי הקבוצות שאמרו כי הוא מקובל עליהם. יו"ר ההתאחדות אבי לוזון, שמודע לסיכום, עדיין לא הביע את הסכמתו לקבל אותו, אבל לפי הערכת המעורבים לא תהיה לו ברירה.

 

סופה של תקופה? לוזון (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
סופה של תקופה? לוזון(צילום: אורן אהרוני)

 

הסעיף המשמעותי ביותר קובע כי לוזון יסיים את תפקידו לכל המאוחר בתום עונת המשחקים הקרובה, כלומר בעוד פחות מעשרה חודשים. לפני מספר שבועות הציע נציג הקבוצות יעקב שחר ללבנת שלוזון יישאר שנתיים נוספות ואז יעזוב, אבל השרה סירבה לרעיון. על פי ההסכם החדש, לוזון לא יתמודד בבחירות הקרובות והן יידחו ליוני.

 

יו"ר ההתאחדות ייבחר ע"י ועדת איתור, בראשותו של שופט בדימוס, שתבחן את המועמדים השונים ותביא את בחירתה לאישור המזכירות.

 

הסעיף השלישי מדבר על הקמת מינהלת עד לסיום שנת 2013, שתהיה עצמאית ומנותקת מההתאחדות. ללא קשר להסכם, נראה כי יו"ר המינהלת בהקמה ניר חפץ לא יהיה זה שיעמוד בראשה ברגע שהיא תהפוך להיות עצמאית.

 

הגיעיה כבר לסיכום עם עופר עיני. לבנת עם לוזון (צילום: מור שאולי) (צילום: מור שאולי)
הגיעיה כבר לסיכום עם עופר עיני. לבנת עם לוזון(צילום: מור שאולי)

 

על פי הסעיף הרביעי, בתי הדין המשמעתיים ואיגוד השופטים לא יהיו חלק מההתאחדות, אלא גופים עצמאיים לחלוטין שימוקמו במשרדים שונים מאלו של ההתאחדות באצטדיון ר"ג.

 

הסעיף החמישי מדבר על שקיפות בהתאחדות ובקבוצות. הדו"חות השונים יהיו נחלת הציבור, בשונה ממה שקורה בשנים האחרונות. הטוטו יעביר כספים ישירות לקבוצות, ללא תחנת ביניים של ההתאחדות. בישיבה האחרונה של הנהלת ההתאחדות דובר על תיקון בתקנון, המחייב את הקבוצות לפרסם בכל שנה דו"חות כספיים ודו"ח המנמק את קבלת ההחלטות של המועדון. הסעיף החדש ייכנס לתוקף בקיץ הבא.

 

המחלוקת היחידה היא גובה הסכם השיווק עם הטוטו והחלוקה הפנימית של הכספים, אבל לא נראה כי זה יכשיל את המהלך.

 

נפגש עם ראשי משרד הספורט ומועצת ההימורים. עיני (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
נפגש עם ראשי משרד הספורט ומועצת ההימורים. עיני(צילום: ירון ברנר)

 

עיני נפגש שלשום עם ראשי משרד הספורט ומועצת ההימורים, ולדברי גורמים שנכחו בפגישה עיני טען שישנה הסכמה עם ראשי הקבוצות לגבי המתווה, ואמר כי הוא יסגור את הנושא גם מול לוזון. ברגע שלוזון יחתום על ההסכם הוא ייצא לפועל, אבל בינתיים ממתינים להצהרה רשמית מצד יו"ר ההתאחדות. אתמול אמרו גורמים בהתאחדות שהתנאי שלוזון יעזוב בסיום העונה בעייתי ומבחינתם יש פיצוץ במו"מ.

 

אחד מראשי הקבוצות, גורם בכיר בהקמת המינהלת, הסביר: "אנחנו כראשי הקבוצות אדישים לכל הנושא של ההתאחדות, או משך הכהונה של לוזון. לנו חשובים שני דברים: הקמת המינהלת והסכם השיווק עם הטוטו. כל נושא לוזון, בחירת יו"ר או בתי הדין זה ענייני התאחדות, והם מקיימים את המו"מ עם עיני והשרה".

 

יעזוב בקרוב? לוזון (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
יעזוב בקרוב? לוזון(צילום: אורן אהרוני)

 

הסכם השיווק עם הטוטו יותנה בחתימה על סעיפי הרפורמה. ההסכם צפוי להיות דומה לזה שהושג בעונה שעברה, כלומר 80 מיליון שקל, אלא שבגלל ביטול גביע הטוטו מדובר בכ־74 מיליון שקל בלבד. ההסכם צריך לקבל עדיין את אישור מועצת המנהלים של הטוטו ומבקר המדינה. בכל מקרה, הסכם השיווק עם הטוטו ייחתם רק לאחר פתיחת הליגה בשל סיבות טכניות. כל קבוצה תקבל 2־2.5 מיליון שקל, אבל הכסף יגיע רק בשלב מאוחר יותר. בנוסף, הטוטו יקצה על פי קריטריונים של ועדה ציבורית סכום של 20 מיליון שקל על מנת להקים קרן מיוחדת לפיתוח הילדים והנוער. זה עשוי להוות תקדים להקמת קרנות נוספות והקצאות מיוחדות לטובת נוער בענפי ספורט שונים, בהתאם לוועדת פלוטצקי.

 

גורמים בטוטו לא התרגשו מהודעות ההתאחדות על גיוס כספים לפתיחת ליגת העל: "זה הכל שטויות, היה ברור מראש שהליגה תיפתח בזמן. זה עניין כלכלי עבור הקבוצות, שלא יוכלו לוותר על פתיחתה. ההלוואות מאופ"א או מימוש של זכויות שידור עתידיות לא היו עומדים במבחן המציאות. דובר על הרצון שתוקם מינהלת שתדאג לזכויות השידור, אז פתאום ההתאחדות מטפלת בזה? הסכם הפשרה טוב לכל הצדדים, והוא ייצא לפועל כמה שיותר מהר".

 

עוד אפשרות שעלתה היא שלאחר עזיבתו של לוזון הוא ימונה לנשיא כבוד של ההתאחדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים