שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תקיפה על אדמת מצרים. בעייתי, אך הכרחי

  בפעם השנייה בלבד מאז שנחתם הסכם השלום ב-1979 ישראל תקפה בתוך שטח מצרים, לפי פרסומים זרים. מדובר בפעולה נדירה ומסוכנת ליחסים עם מצרים, מסוג הפעולות שמוצדקת רק בתרחיש של "פצצה מתקתקת"

  אם נכונים הדיווחים כי כלי טיס ישראלי, כנראה בלתי מאויש, פגע בחוליה שניסתה לשגר טילים משטח מצרים לעבר שטח ישראל, הרי שאז זו הפעם הראשונה מאז נחתם הסכם השלום עם מצרים ב-1979 שישראל פועלת בתוך סיני, חוץ מאשר במקרה אחד, הפיגוע בכביש 12 ליד עין נטפים לפני שנתיים. גם אז, על פי התקשורת במצרים, נכנס כלי טיס ישראלי - מסוק - לתוך שטח מצרי ופגע במחבלים וכנראה גם בחיילים מצרים שירו לעברו טיל.

   

  כתבות נוספות בערוץ החדשות

   

  ההבדל בין המקרה היום למקרה אז, הוא שהפגיעה במחבלים בתוך שטח סיני באזור רפיח, הייתה פעולה יזומה כנראה. הסיבה ליוזמה הייתה מה שמכונה "סיכול חם" של ניסיון ירי של רקטות או טילים ארוכי טווח. סביר להניח כי מדובר בקבוצת מחבלים בדואים סלפים שניסו לירות טילים מדגם פאג'ר או M75 דמויי פאג'ר, שמיוצרים ברצועת עזה גם על ידי חמאס וגם על ידי הג'יהאד האיסאלמי הפלסטיני.

   

  אפשרות נוספת היא שהמחבלים שניסו לירות היו פלסטינים, אנשי חמאס או סביר יותר, אנשי ועדות ההתנגדות העממית או הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. להם יש כעת אינטרס לחמם את הגזרה, בעיקר בגלל פתיחת המו"מ בין הרשות הפלסטינים לישראל בסיום חודש הרמדאן, שהוא תמיד זמן מועד לפורענות.

   

  העובדה שהירי עמד להתבצע ככל הנראה מרפיח מחזק את האפשרות כי מדובר בפלסטינים, משום ששם שוכנות המנהרות שמקשרות את רפיח עם רצועת עזה. סביר להעריך שהיורים עברו במנהרות מעזה, הציבו את המשגרים ברפיח וניסו לשגר לעבר ישראל כדי לסבך את הצבא המצרי עם ישראל.

   

  סביר להניח גם שישראל לא הייתה מסכנת את קשריה עם מצרים אלמלא היה מדובר בסכנה ממשית לחיי אזרחים בישראל. אפשר לראות במקרה "פצצה מתקתקת" שסיכולה נועד להציל חיי אדם ולכן הוא גובר על השיקולים המדיניים.

   

  האינטרס של הארגונים הג'יהאדיסטים או הסלפים הפועלים מסיני לירות טילים כעת אל עבר שטח ישראל הוא בבחינת פגיעה בשתי ציפורים במטח טילים אחד. הם רוצים גם לפגוע בישראל וגם לגרום לעימות בין צבא מצרים לבין ישראל. הצבא המצרי פועל נמרצות בזמן האחרון נגד המחבלים בסיני, וישראל מודעת לכך.

   

  אפשר להניח שבישראל יש שביעות רצון מהלחימה הנחושה של צבא מצרים בתקופה האחרונה נגד ארגוני וקבוצות הטרור הפועלים מסיני. עם זאת, ישראל אינה יכולה להניח למחבלים לפגוע ביישובים ישראליים בנגב באמצעות רקטות או טילים. במערכת הביטחון לא מתייחסים לדיווחים, אבל גורם ישראלי אומר: "אנחנו מודעים לפעילות המוגברת של הצבא המצרי נגד הטרור במרחב סיני".

   

  ניתן לפרש אמירה זו כמעין התנצלות על כך שישראל , כך לפחות על פי הפרסומים ולנוכח הסכנה המיידית והמוחשית שנשקפה לחיי אזרחיה, נאלצה לפעול בעצמה בתוך שטח שהוא בריבונות מצרית.

   

  אפשר להעריך שהצבא המצרי לא יראה בעין יפה את העובדה שמטרות הותקפו בשטח ריבוני מצרי על ידי כלי טייס ישראלי. אבל מאחר ומדובר בכלי טיס לא מאויש, ובאירוע שיש לו הצדקה הומניטרית, ייתכן מאוד שעם קצת עזרה מארצות הברית, אפשר יהיה להחליק את האירוע.

   

  דבר אחד ברור לחלוטין - המטרה של הפעולה מצדם של ארגוני הטרור הייתה לעזור לאחים המוסלמים במצרים על-ידי השחרת תדמיתו של הצבא המצרי כמי שמשתף פעולה עם ישראל. עניין זה מתברר מעבר לכל ספק מהפרסומים שבאו אחרי הפעולה הישראלית, ושבהם תקפו גורמים איסלאמיסטים בתוך מצרים את הצבא. הפעולה בוצעה מסיני כדי לא לסבך את חמאס או ארגון פלסטיני אחר ברצועה ביחסיו עם הצבא המצרי.


  פורסם לראשונה 09/08/2013 22:25

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דודו אזולאי
  רון בן ישי
  צילום: דודו אזולאי
  צילום: AP
  מעבר רפיח, ארכיון
  צילום: AP
  מומלצים