שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הניתוח של נתניהו: איך נוצר בקע טבורי ומה הטיפול

  בעקבות הניתוח שעבר ראש הממשלה – הכל על בקע טבורי: למה זה קרה דווקא לנתניהו, מה הסיכונים, איך מתבצע הניתוח, כמה זמן נמשכת ההחלמה ואילו מגבלות יהיו לנתניהו לאחר ההליך הניתוחי. שאלות ותשובות

  ראש הממשלה בנימין נתניהו הובהל לבית החולים הדסה עין כרם, שם עבר בהצלחה ניתוח לתיקון בקע טבורי, מה שמכונה על-ידי רבים 'קילה'. מה גורם לתופעה, מהם הסיכונים, ואיך מטפלים?

   

  מהו בקע?

  מדובר בדחיקה של רקמות ואיברים בבטן, דרך איזור הסמוך לטבור, שנחלש.

   

  למה זה קורה?

  בקע טבורי (הרניה אומביליקלית) הוא תופעה שכיחה מאוד דווקא אצל פעוטות, כאשר השריר דרכו חדרו כלי הדם של חבל הטבור, אינו מתאחה היטב. אצל ילדים הבקע מתרחש גם במספר מומים מולדים כמו תסמונת דאון או תסמונת "בקווית' וידמן". בקע טבורי שכיח במבוגרים הסובלים מהשמנת יתר או נשים בהריון.

   

  מה הסיכונים?

  ללא ניתוח, קיים חשש שחלק מרקמת השומן או המעיים ייכלאו אל תוך הבקע, בלא היכולת להחזירם (מצב הקרוי "בקע כלוא"). מדובר במצב חירום רפואי המלווה בכאב, בו נפגמת אספקת הדם לאזור. התוצאה היא נמק מסכן חיים, התנקבות המעי, דלקת קשה של חלל הבטן וזיהום רב מערכתי. ללא ניתוח דחוף, המצב עלול אף להסתיים במוות. במצב כזה, חש המטופל לעיתים סחרחורת, בחילות, הקאות, ואיזור הבקע הכלוא נראה בולט, רגיש, וכחול או שחור.

   

  מה התסמינים?

  בקע טבורי עשוי להיות בעל רוחב משתנה, החל מסנטימטר אחד ועד חמישה סנטימטרים. סביב הטבור נראית בליטה המתגברת בעת מאמץ, ישיבה ובכי. בעת שכיבה, בלט הבקע עשוי להשתטח. כאמור, אם הבקע אינו כלוא, כלומר ניתן להחזרה על ידי לחיצה עם האצבע, אין מדובר במצב מסוכן. אולם כאשר הבקע כלוא, מדובר במצב חירום רפואי המתלווה לסימפטומים שהוזכרו קודם.

   

  דרך שניים או שלושה חורים בחלל הבטן, מוחדרת מצלמת וידאו במקום אחד, וכלי הניתוח במקום האחר (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  דרך שניים או שלושה חורים בחלל הבטן, מוחדרת מצלמת וידאו במקום אחד, וכלי הניתוח במקום האחר(צילום: בני דויטש)

   

  איך מאבחנים?

  לרוב, די בבדיקה חיצונית של רופא כדי לאבחן בקע. עם זאת, לעתים יש צורך לבצע הדמיה כמו אולטרסאונד או CT המדגימים האם הבקע כלוא, והאם נפגמה אספקת הדם לאזור בשל כך.

   

  איך מטפלים?

  אצל פעוטות, לרוב הבקע נעלם עד גיל חמש. אצל מבוגרים, הבקע לרוב אינו נעלם מעצמו, ודורש ניתוח. כיום מקובל לבצע את ניתוח תיקון הבקע בשיטה הלפרוסקופית: דרך שניים או שלושה חורים בחלל הבטן, מוחדרת מצלמת וידאו במקום אחד, וכלי הניתוח במקום האחר,

  באמצעותם מתבצע הניתוח מבלי לפתוח את חלל הבטן, באמצעות צפייה במסך הטלויזיה שמול צוות המנתחים. הלפרוסקופיה מאפשרת החלמה מהירה יותר, ובנוסף - מצריכה הרדמה מקומית בלבד, ולא כללית.

   

  עם זאת, לעתים האנטומיה מורכבת מידי כך שלא ניתן לבצע את התיקון באמצעות הלפרוסקופיה. במקרה כזה מורדם החולה בהרדמה כללית, ומתבצעת פתיחת הבטן ותיקון הבקע.

   

  עד כמה הניתוח מסוכן?

  ניתוח לפרוסקופיה לתיקון בקע הוא אחד הניתוחים השכיחים ביותר בעולם, וגם בישראל. מהלך הניתוח נחשב לפשוט מאוד יחסית, במהלכו מוחזרים האיברים למקומם, נתפר איזור הבקע או שמונחת מעל האיזור רשת (mash) המקובעת באמצעות סיכות.

   

  כמה זמן נמשך הניתוח?

  ניתוח לפרוסקופי נמשך כחצי שעה, ולפניו עוד כשעה של הכנת המנותח.

   

  כמה זמן יהיה ראש הממשלה מאושפז?

  האשפוז הוא לרוב למשך כיממה עד שתי יממות, בניתוח לפרוסקופי. בניתוח מלא שכולל פתיחת הבטן, האשפוז נמשך מספר ימים. ראש הממשלה ישוחרר היום (א') מבית החולים, אולם ייאלץ לנוח מספר ימים בביתו.

   

  האם יהיו על ראש הממשלה מגבלות כלשהן?

  כן, הוא יידרש להימנע ממאמצים גופניים והרמת משאות כבדים למשך מספר חודשים.

   

  מתי הוא יוכל לשוב לעבודה?

  ראש הממשלה יוכל לשוב ללשכתו וללוח הזמנים העמוס בתוך מספר ימים. עד אז, הוא יוכל להמשיך ולתפקד מביתו.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ליאור צור
  ברוב המקרים מדובר בניתוח בהרדמה מקומית
  צילום: ליאור צור
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים