שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לא לנגיד הזה חיכינו

  פרופ' מריו בלכר, המועמד המועדף על ראש הממשלה לתפקיד הנגיד הוא אזרח ארגנטינאי שכיהן חצי שנה כנגיד לא מוצלח בארגנטינה ואין לו שום יתרון על כלכלנים ישראליים. לא כדאי לשים סוף לפארסה המתמשכת הזאת?

  לראש הממשלה נתניהו יש שוב מועמד לנגיד בנק ישראל - ושוב כזה המעורר הרבה תהיות וספקות. פרופ' מריו בלכר כיהן חצי שנה ללא הצלחה כנגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה, בתקופת המשבר הקשה במדינה. קודם לכך מילא תפקידים שונים בקרן המטבע, ואחר כך בבנקאות המרכזית של בריטניה.

   

  דיווח: 4 מועמדים חדשים לתפקיד הנגיד

  קרנית פלוג מציגה: הדו"חות שעיצבנו את נתניהו

  עדיין אין נגיד: ליידרמן הסיר את מועמדותו

   

  שמו אמנם מוזכר עם כל חילופי נגידים בארץ, אבל הוא רחוק מאוד מישראל: חי בארגנטינה, כותב בעיתוניה, ומגדיר עצמו כארגנטינאי לכל דבר. אף שבשנים האחרונות הוא יועץ פרטי ואורח קבוע בכנסי פורום דאבוס, מעמדו לא מתקרב לזה של הנגיד היוצא, פרופ' סטנלי פישר, ואין לו שום יתרון - יש לו חסרונות - לעומת שורה של כלכלנים החיים בארץ. פרופ' איתן ששינסקי, בכיר כלכלני ישראל, מכנה את הכוונה למנות את פרופ' בלכר לנגיד בנק ישראל כ"מעשה של רפובליקת בננות‭."‬

   

  לכאורה הציגה לשכת נתניהו לא רק את בלכר, אלא "ארבעה מועמדים" לתפקיד – אבל רק לכאורה. מיכל עבאדי־בויאנג'ו, למשל, מנהלת בהצלחה את אגף החשב הכללי באוצר, אבל היא אינה כלכלנית, לא רכשה ידע וניסיון במדיניותו של הבנק המרכזי, ואינה רואה את עצמה מועמדת עכשווית לנגידה. שמה הופיע ב"רשימת המועמדים" רק כדי להראות לציבור שביבי לא מתנגד לנשים-נגידות באופן כללי. הוא מתנגד רק לאישה אחת, ספציפית – ד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד בנק ישראל, והאישה שכן יכולה להיות נגידה. תרגיל שקוף ביחסי ציבור.

   

  במסגרת הדיון על הנגיד/הנגידה הבאים, נטען כי המועמדים צריכים או לא צריכים להשתייך ל"אסכולת שיקגו‭,"‬ ולדבוק או לא לדבוק ב"מוניטריזם‭."‬ שימוש במונחים אלה כעת דומה לשימוש בלקסיקון של חיל הפרשים בשדה קרב דיגיטלי: התפיסה הכלכלית שלפיה כמות הכסף קובעת את רמת המחירים במשק ואין לה שום השפעה על הפעילות הריאלית - מהות האסכולה המוניטרית - לא רלוונטית למציאות הכלכלית בשנות האלפיים.

   

  המחלוקות בין ימין לשמאל כלכלי מתמקדות כיום בסוגיות כמו תגובת הממשלה והבנק המרכזי למשבר ומיתון, תפקידי הגירעון התקציבי, עומק והיקף הרגולציה, מקום הערכים החברתיים בסולם העדיפויות הכלכלי ועוד. לציבור בארץ חשוב לדעת מהן העמדות הע־ כשוויות של המועמדים לנגידות בסוגיות אלה, ולא היכן ומה למדו לפני דור או שניים.

   

  נתניהו כבר הפך לפארסה את הליך בחירת הנגיד לבנק ישראל; הוא עדיין יכול להשיב עטרה ליושנה אם יפנה לכלכלנים וכלכלניות ישראלים הנטועים באדמת הארץ וחיים את צרותיה. לא חסרים כאלה, מצוינים.

   

  הטור התפרסם הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  פרופ' מריו בלכר
  צילום: AFP
  צילום: קובי גדעון, לע"מ
  ראש הממשלה, בנימין נתניהו
  צילום: קובי גדעון, לע"מ
  מומלצים