שתף קטע נבחר

"ללא מגע פיזי ומיני, הזוגיות שלכם תתפורר"

ככל שזוג טרי יותר, כך הסיכוי שנראה אותו מתלטף ברכות כשני חתלתולים, הוא סביר יותר. באותה מידה, ככל שהזוג ותיק יותר, כך עולה גם הסבירות שיגעו וידברו פחות זו עם זה. מדוע זה קורה להם ולמה היעדר מגע עשוי לא רק להוביל לפרידה וגירושים, אלא גם למחלות של ממש?

כל אדם חד עין יכול להעיף מבט קצר על זוג, אפילו כזה שאינו מכיר, ולנחש מיד כמה זמן הם ביחד, האם זה בליינד-דייט או הכרות מעמיקה, מי יותר רוצה את מי והאם הם באמת מאוהבים. המדד לכך הוא בדרך כלל שפת הגוף - כמה הם נוגעים אחד בשני, כמה העיניים שלהם בורקות כשבן הזוג מדבר.

 

עוד בנושא:

פיתוי מיידי: על חשיבות המגע

מה יכול מגע של אישה לגרום לך לעשות?

מבחינתי, נשיקה זה יותר חשוב מסקס

מדברים על מגע בפייסבוק של ערוץ יחסים

 

ככל שזוג טרי יותר, כך הסיכוי שנראה אותו מתלטף ברכות כשני חתלתולים, הוא סביר יותר. באותה מידה, ככל שהזוג ותיק יותר, כך עולה גם הסבירות שיגעו וידברו פחות זו עם זה. עצוב. הרוטינה הזו יכולה להעלות סוג של תמיהה, אם נתחשב בכך שמגע הוא כלי בעל ערך רב, לא רק ליחסים, אלא גם לבריאותנו הגופנית והנפשית.

 

 

מחקר שנערך על ידי המכון לחקר המגע באוניברסיטת מיאמי, גילה שלמגע אנושי יש טווח רחב היקף של יתרונות פיסיים ורגשיים לאנשים מכל קבוצות הגיל. המגע הוכח כמפחית כאב, משפר את תפקודי הריאות, תורם לגדילת התינוק, מוריד את רמת הסוכר בדם ומשפר את תפקוד המערכת החיסונית.

 

עניין ידוע הוא שככל שאנחנו מתבגרים, אנחנו נוטים לגעת פחות. זהו נתון מצער בעיקר מאחר שמגע בעל לחץ מתון מגרה את עצב הגולגולת שמאט את קצב הלב ומוריד את לחץ הדם, ובכך מייצר באדם יכולת להיות קשוב ורגוע יותר - תכונות חשובות מאד וקריטיות ביותר ככל שאנחנו מתבגרים/מזדקנים.

 

All we need is touch

במרבית המקרים, הפגיעה ב"כוח המשיכה" בינינו היא תוצאה של בעיות פסיכולוגיות ועכבות חברתיות, והרבה פחות תוצאה של בעיות פיזיולוגיות ממשיות. ואם בפסיכולוגיה עסקינן, כבר ידוע שהאדם הוא יצור שמושפע לאין ערוך מדעת הסביבה שלו.

 

אם אשתו נראית כבת אנוש רגילה, מטופחת יותר או פחות, והוא מסתובב במציאות שטופת זימה שמראה לו דמויות בלונדיניות, ג'ינג'יות או מולאטיות בעלות גוף מעובד במפעל הסיליקון, הרי הגיוני שהוא יתחיל לראות ב"אשתו הרגילה" והעגולה דמות הרבה פחות מושכת מזו הפלקטית המתנוססת על שלטי החוצות, וזו לא אשמתו.

 

כמובן שאותו הכלל תקף גם לגבי נשים ובעליהן השונים בתכלית מדוגמני העל השרירנים, החלקלקים, בעלי הבלורית והמקטורן. האם יש לנו סיכוי לנצח את כל המערכות שמטרתן לעורר בנו מיאוס מהיר מבני זוגנו?

 

אם תשאלו את סיון ויצפלד, מטפלת בכירה ב"עוצמת הרכות" (שיטת טיפול בגוף ונפש דרך שמחה והנאה), היא תגיד לכם שלא אבד הסיכוי. "עלינו למצוא את הדרך לעורר את המגע והקשר המיני בין בני הזוג", היא אומרת, "אחרת, אי אפשר לקרוא לזה יחסים זוגיים-אינטימיים או אפילו משפחה. בלי התקשרות פיזיולוגית, נעלמת תחושת השיתוף והשותפות בין הגבר לאישה, וזה עלול לפורר את היחסים".

 

לדבריה, לא צריך לקשור בהכרח כל מגע למגע מיני, אבל חשוב שכשמגיעים הביתה יהיה מגע כלשהו, נשיקה, חיבוק. כשמדברים לשים מידי פעם יד זו על זה, אפילו אם מדובר בשני קשישים בני מאה.

 

מדוע כל כך חשוב לגעת זו בזה במהלך היום?

"אנחנו צוברים המון מתחים במשך היום, מערכת העצבים נעשית מאוד עמוסה ולא מקבלת פורקן. ואז, לא רק שאנחנו לא משוחחים ופותחים את מה שעל לבנו, אפילו ברמה של 'מה קרה לי היום בעבודה', 'ממה אני חושש', 'מה מלחיץ אותי' - אנחנו גם לא תמיד מבינים את הערך של המגע לשמירה על איזון גופני ונפשי, ולכן לא משתמשים בו כדי לעזור זה לזו להשתחרר".

 

"רבים מגיעים לטיפול בעצמת הרכות מתוך מצב של המון בדידות, ואפילו אלה שנמצאים בקשר זוגי, נראה שמחפשים קשר יותר עמוק, יותר מכיל, יותר רך... פעם הגיעה אלי בחורה נשואה שבמשך מספר חודשים לא היתה מסוגלת לקיים יחסי מין עם בעלה. היא חיפשה איך לברוח מזה לאינספור עיסוקים אחרים, רק לא לעיסוק בזוגיות. הקושי שלה יצר אצל בעלה מגרנות, כנראה כתוצאה מחסימה מינית".

 

מגרנות?

"כן. פעמים רבות מגרנות מגיעות מעודף מתחים, שהמגע והמין יכולים לעזור בפריקתם. כאשר זה לא קורה - מערכת היחסים נעשית מאוד מתוחה ורחוקה, בני הזוג נמצאים בניתוק, ולאט-לאט המועקה הזו הופכת לשתיקה רועמת. כבר לא מצליחים לתקשר ופתאום עולות על פני השטח מילים כמו 'גירושין'. אחרי שפתרנו את החסימה הרגשית שהרחיקה אותה מבן זוגה, שניהם חזרו לתקשר ולגעת זו בזו".

 

למה בני זוג מגיעים למצב של חוסר מגע?

"חיי היומיום מאוד מעייפים, והרבה פעמים בני הזוג מרגישים שאין להם כוח לזה. מגע לגיטימי הופך פתאום למאמץ. לכך מצטרפת העובדה שהרבה אנשים לא מכירים מגע שהוא לא מיני, כי הם עצמם לא קיבלו הרבה חיבוקים כשהיו ילדים. לכן, גם כהורים חשוב מאוד לפתח בילדים הרגל לקבל מגע. להרעיף עליהם הרבה חיבוקים, עיסויים בכפות הרגליים, ליטופים".

 

"גם ההורים עצמם צריכים להראות מידי פעם קרבה פיזית, כי ילד צריך להרגיש שיש בבית אוירה חמימה, שיש מגע בבית, שלא כל אחד מהוריו הוא יחידה נפרדת. מגע טוב יוצר הרגשה כאילו אבן ירדה לי מהלב. כל המציאות שלי משתנה, אני מתחדשת. כאשר אני ללא מגע אני נעשית קפוצה ותפוסה, ואין לי יכולת להעניק לאף אחד. חוסר מגע משפיע מאוד על מערכת העצבים, והיא זו שמנהלת אותנו. כאשר אני לא פורקת את המתח, הוא פשוט נשאר בכל מיני מקומות בגוף, ולאורך זמן זה עלול להפוך למחלה".

 

לגעת באושר

נו נו, כנראה שנכונה הקלישאה שכל דבר שנכנס לשגרה מתחיל לשעמם אותנו. אז כדי לא להגיע למצב שבו תראו בבני זוגכם מעין רהיט משומש שצריך להחליף באיקאה, מומלץ לדאוג שיהיה ביניכם משחק קרוב, מגע, ובכל רגע להקסים זה את זו עד כמה שניתן, כך שהצד השני ממש ירצה לגעת בך.

 

 

בתרבות המזרחית למשל, רואים איך האישה רוקדת לפני הגבר עד שהאחרון יוצא מדעתו. היום זה נראה לנו פרימיטיבי, אבל דווקא זוהי הוכחה לחוכמה הנשית שמבינה את טבע האדם שמשתעמם מכל מה שנעשה מוכר מידי.

 

לפעמים גם מריבות הן דרך טובה לחדש את המגע. האגו שלכם, שבחיפושיו אחר ריגושים דחף אתכם בעבר זה לזרועותיה של זו, הוא אותו האגו שיוצר ביניכם מריבה שאחריה כל אחד מכם נדחה לפינה האגואיסטית שלו. אם שם עצרתם ולא השתמשתם במריבה כמקפצה ליתר קרבה, הרי עשיתם חצי עבודה.

 

אבל אם תשתמשו במתח הזה כדי לרצות שוב התקרב, זה יצור בכם כוח משיכה חזק וסוחף, מה שנקרא בשפת העם, "מייק-אפ סקס". ועכשיו, כשאתם יודעים את כל התורה, נשאר רק לממש.

 

בואו להיות חברים שלנו בפייסבוק!

 

שלי פרץ, שחקנית, מנחה, תסריטאית ואימא. פעילה ב"תנועת הערבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כל כך קרובים אך עם זאת, כל כך רחוקים
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים