שתף קטע נבחר

להדפיס את עצמכם בתלת מימד

תדפיס לי את עצמי: המערכת המשוכללת שבכלל מיועדת לדגמי אדריכלות, קיבלה ייעוד מחדש ועכשיו מאפשרת לכל אחד לקבל פסלון של עצמו שהודפס בתלת ממד. בדקנו

מדפסות תלת ממד הפכו בשנתיים האחרונות למילה החמה בתחום ההדמייה ובניית אבי טיפוס מהירים. במפעל קוקה קולה שבבני ברק נערכה הדגמה של מערכת ייחודית להדפסה תלת ממדית צבעונית. התהליך החדשני שאותו מפעילה חברת print3d הישראלית מאפשרת שכפול מדויק של עצמים בצבע. לרוב הטכניקה הזו משמשת לצורכי לאדריכלות, אך הפעם היא מופנית למטרת קידום מכירות שבמסגרתה מקבלים העתק תלת ממדי של עצמך.

 

סורקים עם מצלמת קינקט ועוד מכשיר קצת יותר מקצועי (צילום: שחר שושן)
סורקים עם מצלמת קינקט ועוד מכשיר קצת יותר מקצועי

 

איך זה עובד

כדי ליצור את המודל התלת ממדי שאותו ידפיסו, ראשית יש להעביר את המודל הפיזי, במקרה זה אתם, אל תוך המחשב. לשם כך משתמש הצוות בחיישן של פריימסנס - החברה הישראלית שמאחורי המוח של הקינקט, כדי ליצור מודל ממוחשב ברזולוציה סבירה של האובייקט, כולל כל המידע הצבעוני הרלוונטי כמו צבע עור, חולצה ואפילו הדפס על החולצה. כדי לשפר את התוצאה, משתמש הצוות במחשב נוסף שאליו מחובר מכשיר המכיל חיישן ותאורה מיוחדים. בכל פעם שהאור מהבהב המכשיר דוגם אזור מסוים כשהוא מפענח את כל הקימורים הנפלאים שהם אתם. לאחר מכן הצוות מאחד את שני הדגמים לכדי מודל תלת ממדי אחד ושולח אותו אל המחשב שמחובר למדפסת.

 

גרסה דיגיטלית של דוגמן אחר שהוכנה מבעוד מועד  (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
גרסה דיגיטלית של דוגמן אחר שהוכנה מבעוד מועד (צילום: שחר שושן)

 

מדפיסים שכבה אחרי שכבה (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
מדפיסים שכבה אחרי שכבה(צילום: שחר שושן)

 

כדי לשלוט במדפסת יש להשתמש בתוכנה ייעודית בשם ZPrint המעבירה את המודל התלת ממדי לפקודות שהמדפסת יכולה להבין. להבדיל ממדפסות התלת ממד שראינו עד כה, חומר ההדפסה אינו פלסטיק מסוג כזה או אחר אלא אבקה קרמית שהיא יותר חזקה ומדויקת. רזולוציית ההדפסה היא 600x450 DPI אך במדפסות שכאלה לא מודדים ב-DPI אלא בדיוק ההדפסה עצמו. כאן נעשה שימוש בדגם z510 (רק 60 אלף שקל למשומשת) ניתן להדפיס בעובי מינימלי של 0.089 מילימטר (90 מיקרון) שזה קצת פחות מעובי השערה הממוצע העומד על 100 מיקרון, כשרמת הדיוק היא 10 מיקרון בלבד. כלומר אם תרצו להדפיס כדור הוא יצא חלק לגמרי ולא מחוספס או משונן.

 

שם בתוך האבקה מסתתרת לה הדמות המודפסת (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
שם בתוך האבקה מסתתרת לה הדמות המודפסת(צילום: שחר שושן)

 

כמו מומיה חנוטה - ככה הדמות יוצאת מהדפוס (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
כמו מומיה חנוטה - ככה הדמות יוצאת מהדפוס(צילום: שחר שושן)
 

מנקים את ההדפס משאריות האבקה הקרמית (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
מנקים את ההדפס משאריות האבקה הקרמית(צילום: שחר שושן)

 

ומה איתי?

מטרת כל הפרויקט הזה היא לקדם את הבקבוק החדש של המשקה בנפח 250 מיליליטר והאפליקציה הנלווית לו, באופן כזה שמצריך מי שרוצה פסלון כזה, להיחשף למותג באופן ממושך ולחשוף אותו לחברים שלו. כדי לקבל פסלון קטן משלכם עליכם להשקיע את זמנכם באפליקציה או באתר החברה ולפנק את האוואטר, שהוא בובה עם תמונה שלכם, במשקאות של החברה וגם לשלוח לחברים שלכם. לחילופין: מי שמציג את ההזדהות הכי גדולה עם המותג דרך התעסקות בלתי פוסקת בעצמו יזכה בפסלון בגובה 13 סנטימטר של, ניחשתם נכון, עצמו.

 

את ההדפס מספיגים בדבק ציאנואקרילט שמבליט את הצבעים ומקשיח את הפסלון (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
את ההדפס מספיגים בדבק ציאנואקרילט שמבליט את הצבעים ומקשיח את הפסלון(צילום: שחר שושן)

 

הפעילות כבר החלה והיא תמשך עוד שלושה שבועות, כשלאחר מכן חברת ההדפסה צפויה לפתוח את שירות השכפול האנושי (אך לא גנטי) שלה לקהל הרחב. נכון לעכשיו עוד לא נקבע מחיר אך הוא צפוי לעמוד על כמה מאות שקלים.

 

וזו הדמות הסופית שהודפסה. לצערנו המיני מי שלי עוד לא הגיע (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
וזו הדמות הסופית שהודפסה. לצערנו המיני מי שלי עוד לא הגיע(צילום: שחר שושן)

 

ואם אתם כבר מטיילים בעולם, תוכלו לעצור בהמבורג שבגרמניה שם חברת Twinkind תיצור לכם פסלון משלכם החל מ-300 דולר, או בטוקיו, יפן בחנות בשם Omote. אם חשבתם לעצמכם "אני חייב לפתוח עסק כזה לחתונות" דעו שהעלות הראשונית היא כ-450 אלף שקל ושכל הדפסה לוקחת כ-50 דקות. בטכנולוגיה הקיימת לא ניתן לסרוק בהצלחה בדים כמו טול, שיפון ומשי שהם חצי שקופים וגם לא משטחים מחזירי אור כמו משקפיים. נראה שיעבור עוד קצת זמן עד שנראה תא צילום תלת ממדי בחתונה הקרובה לביתכם.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שחר שושן
מיני מי לעצמכם
צילום: שחר שושן
מומלצים