שתף קטע נבחר

עולים לצה"ל: טיסת החיילים בדרך לארץ

מתוך 330 עולים חדשים מארה"ב ומקנדה העושים כעת את דרכם לארץ, 125 הם צעירים העומדים להתגייס לצה"ל, רובם מבקשים לשרת ביחידות קרביות. "שניים שלושה דורות אחורה לא חלמו שנוכל לעלות לארץ, שלא לדבר על לשרת בצבא. היום כבר יש לנו לאן ללכת, וזה לא מובן מאליו"

בזמן שבישראל עדיין סוערות הרוחות סביב סוגיית השוויון בנטל, בנמל התעופה קנדי שבניו-יורק זלגו הבוקר הרבה דמעות, כש-125 צעירים וצעירות מרקעים שונים – דתיים, חילונים ומה שבאמצע – נפרדו ממשפחותיהם בדרך לשירות צבאי מלא, לרוב קרבי, בצבא ההגנה לישראל.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

הרבנים הידועים בדיבור / אסף וול

 

מחר (יום ג') ינחתו הצעירים בנתב"ג, ותוך שעות ספורות יגשימו חלום ויהפכו לישראלים. עם הגיעם יזכו החיילים לטקס קבלת פנים חגיגי בהשתתפות שרים וחברי כנסת, ובהם שר הפנים, גדעון סער, והשרה לקליטת העלייה, סופה לנדבר. זמן קצר לאחר מכן הם בתהליך חיול מזורז. 

 

תחושות מעורבות

"טיסת החיילים" היא החמישים במספר שמוציא ארגון "נפש בנפש" העוסק בהעלאת יהודים מצפון ארה"ב לישראל. אם בדרך כלל המשפחות העושות עלייה הן שעומדות במרכז ההתעניינות, הרי שהפעם אלה החיילים לעתיד: 63 צעירים ו-62 צעירות בגילאי 18-22, המהווים חלק מ-330 העולים החדשים על הטיסה.

 

 

125 צעירים וצעירות. טיסת החיילים (צילום: שחר עזרן) (צילום: שחר עזרן)
125 צעירים וצעירות. טיסת החיילים(צילום: שחר עזרן)

 

"שניים שלשה דורות אחורה לא חלמו שנוכל לעלות לארץ, שלא לדבר על לשרת בצבא", אומר דני זרק (22) שמתכוון להתגייס לשירות קרבי. "היום כבר יש לנו לאן ללכת, וזה לא מובן מאליו". אמו איימי מודה כי היה לה קל יותר לו בנה היה מקבל החלטה אחרת, אך עם זאת, היא גאה בו.

 

גם דנה הורוביץ משיקאגו שליוותה את בתה לשדה התעופה מספרת על תחושות מעורבות: "עכשיו אני מלאת גאווה אך כשבתי הודיעה לי על כוונתה להתגייס, אני מודה כי לבי צנח", היא אומרת. "זה תפס אותי כבר בהפתעה".

 

רוצים לשרת בקרבי

"טיסת החיילים" היא מבצע הטסה מיוחד של ארגון "נפש בנפש" בשיתוף המשרד לקליטת העלייה,

תנועת הצופים - גרעין צבר, קק"ל, הסוכנות היהודית, וידידי צה"ל בארה"ב (FIDF).

 

רובם המוחלט של הצעירים מבקש לשרת ביחידות קרביות: בקרב הבנים נרשם ביקוש גבוה ליחידות התנדבותיות כגון דובדבן, סיירת מטכ"ל, שייטת 13, צנחנים, סיירת צנחנים וקורס טיס, ובקרב הבנות השירות המועדף הוא ביחידת עוקץ, קורס חובשות, מש"קיות נפגעים, מש"קיות חינוך ומדריכות קליעה.

 

כ-2,800 חיילים בודדים מרחבי העולם משרתים כיום בצה"ל, מתוכם - 900 מהם מצפון אמריקה, 1,015 מארצות דוברות רוסית, 250 מצרפת ו-200 מאמריקה הלטינית. ארגון "נפש בנפש", ארגון ידידי צה"ל בארה"ב (FIDF) והצופים גרעין צבר יזמו במשותף תכנית ייחודית שמטרתה לסייע לעולים מתגייסים להיקלט בהצלחה בשירות הצבאי ובמדינת ישראל, הכוללת הטבות וסיוע כספי מוגדל, לצד "אימוץ" בקיבוצים ותמיכה רגשית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
125 צעירים בדרך לצה"ל
צילום: gettyimages
מומלצים