שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

אובמה שבר שתיקה: "התרגיל מבוטל"

נשיא ארה"ב לקח הפסקה מחופשתו במסצ'וסטס, גינה את האלימות במצרים והודיע על ביטול התרגיל המשותף עם הצבא: "אי אפשר להמשיך כך". במרחץ הדמים אתמול נהרגו לפחות 525 איש. במסגד בקהיר נערמו גופות, "האחים המוסלמים" פרצו לבניין ממשלתי והעלו אותו באש

מנהיג המעצמה הגדולה ביותר בעולם לקח הפסקה של כמה דקות מחופשתו כדי להתייחס למהומות העקובות מדם במדינה הערבית: נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר היום (יום ה') כי ארה"ב מגנה את פעולות הצבא במצרים ומבכה את האלימות כלפי מפגינים ביממה האחרונה שגלשה למרחץ דמים. בהודעה מוקלטת ממקום חופשתו הודיע אובמה על ביטול התרגיל הצבאי המשותף לצבאות ארה"ב ומצרים שנערכים מדי שנה בחודש ספטמבר. 

 

מה הוא אומר על מרחץ הדמים? הכירו את דובר צה"ל המצרי

 

עוד חדשות בעולם :

הנסיכה ליאה מסבירה: כך תתקשטי בחיג'אב

סין: נפסיק לקצור איברים מאסירים

הציור שהפך את ישו לקוף מכניס אלפי אירו

מדליף ויקיליקס: מתנצל, פגעתי בארה"ב

 

"רק לפני שנתיים קיבלה אמריקה השראה מהרצון העז של העם המצרי לשינוי. אמרנו בזמנו שהשינוי לא יבוא במהירות או בקלות, אבל הצבנו כמה עקרונות: בלי אלימות ועם כבוד לזכויות אדם", אמר אובמה. "לכן אנו כה מודאגים מהאירועים האחרונים במצרים. מוחמד מורסי נבחר לנשיאות בבחירות דמוקרטיות אבל ממשלתו לא פעלה למען כל רובדי האוכלוסייה המצרית.

  

הצבנו כמה עקרונות: בלי אלימות ועם כבוד לזכויות אדם". אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הצבנו כמה עקרונות: בלי אלימות ועם כבוד לזכויות אדם". אובמה(צילום: AFP)

 

למרות המצב במצרים, הנשיא האמריקני ממשיך בחופשתו כמתוכנן (צילום: AP) (צילום: AP)
למרות המצב במצרים, הנשיא האמריקני ממשיך בחופשתו כמתוכנן(צילום: AP)

 

"במקום זאת, ראינו שהמצרים העדיפו נתיב מסוכן יותר. באופן טרגי, האלימות נטלה את חייהם של מאות ופצעה אלפים אחרים. ארה"ב מגנה בתוקף את האלימות. אנו מגנים אלימות כלפי אזרחים. אנחנו תומכים בשמירה על זכויות אדם. היום, ארה"ב שולחת את תנחומיה למשפחות ההרוגים והפצועים", אמר הנשיא האמריקני שנמצא בעיצומה של חופשתו השנתית באתר הנופש מרתה'ס ויניארד שבמדינת מסצ'וסטס.

 

לא הקפיא הסיוע: "לעם המצרי מגיע משהו טוב יותר"

"אנחנו מדגישים את מחויבויותינו למצרים ולאנשיה, אבל בעוד אנו נותרים מחויבים למצרים, שיתוף הפעולה עמה לא יוכל להמשיך כקדמותו כל עוד אנשים נהרגים ברחובות.

כתוצאה מכך, הודענו למצרים על ביטול התמרונים הצבאיים המשותפים שתוכננו. צעדים נוספים עשויים להינקט אם נראה בכך צורך", אמר אובמה. הנשיא האמריקני אמר כי אין בכוונתו לערוך תרגיל משותף עם צבא מצרים בעוד זה הורג את בני עמו. למרות ההודעה על ביטול התרגיל הצבאי המשותף נמנע הנשיא האמריקני מהודעה על הקפאת הסיוע השנתי למצרים בסך 1.55 מיליארד דולר (ממנו 1.3 מיליארד דולר סיוע צבאי).

 

"תנו לי לומר שלעם המצרי מגיע משהו טוב יותר ממה שראינו בימים האחרונים. יש לשים קץ למעגל האלימות וההסלמה. אנחנו מעודדים לעשות זאת בדרכי שלום. אנחנו מאמינים שיש להסיר את מצב החירום (במצרים). קולם של כל הצדדים צריך להישמע".

 

ההודעה של אובמה באה לאחר ישיבת חירום שקיים נשיא ארה"ב עם הצוות שלו לביטחון לאומי. אובמה אמר כי "אמריקה לא יכולה לקבוע את העתיד של מצרים. אנחנו לא רוצים לנקוט צד בפוליטיקה הפנימית. אני יודע שיש פיתוי במצרים להאשים גורמים חיצוניים. כל צד מאשים אותנו בסיוע לצד השני. אנחנו רוצים מצרים שתצליח. זה האינטרס שלנו".

 

אובמה יצא לחופשה בת שמונה ימים באתר הנופש מרתה'ס ויניארד שבמדינת מסצ'וסטס, שבו נפשה המשפחה הנשיאותית כמה פעמים בעבר. במהלך חופשתו הוא מקבל עדכונים על הנעשה במצרים מהיועצת שלו לביטחון לאומי, סוזן רייס, אך ממשיך לשחק גולף ולבלות עם בני משפחה וחברים באתר הנופש. 


המשטר טוען כי 525 מאות נהרגו בעוד "האחים המוסלמים" טוענים ל-3,000 (צילום: AP) (צילום: AP)
המשטר טוען כי 525 מאות נהרגו בעוד "האחים המוסלמים" טוענים ל-3,000(צילום: AP)

 

זו לא הפעם הראשונה שבה אובמה נתקל במשבר במזרח התיכון בזמן חופשתו השנתית. בפעם האחרונה שבילה אובמה באותו אתר בשנת 2011, התרחשה ההפיכה הגדולה בלוב שלבסוף הובילה להפלתו של השליט מועמר קדאפי. ממקום מושבו בחופשה, אובמה כינס מסיבת עיתונאים ונעמד מול המצלמות לאחר שהמורדים בלוב השתלטו על הבירה טריפולי.

 

נשיאים קודמים קיצרו את חופשתם במהלך משבר

רג'י לאב, ששימש כעוזרו של אובמה בתקופת הכהונה הראשונה, סיפר שבעת מבצע החיסול של מנהיג אל-קאעידה, אוסמה בן לאדן, אובמה לא עמד בלחץ ובמהלך המבצע יצא מחדר המצב כדי לשחק קלפים.

 

בעיתון "וושינגטון טיימס" ציינו הלילה כי נשיאים קודמים קיצרו את חופשתם בשל משברים שהתרחשו ברחבי העולם. הם ציינו לדוגמה את הנשיא ג'ורג' בוש הבן שקיצר את חופשתו בחווה שלו בטקסס בתקופת הוריקן קתרינה. בנוסף, מוזכר גם הנשיא ביל קלינטון ששב לוושינגטון מחופשתו כדי להכריז על מתקפה נגד בסיסים של אל-קאעידה בסודן ובאפגניסטן. בעבר, גם הנשיא רונלד רייגן שב מחופשה בקליפורניה כדי להתמודד עם יירוט מטוס קוריאני על ידי ברית המועצות בשנת 1983.


הגופות נערמות. מסגד אל-אימאן בקהיר (צילום: AP) (צילום: AP)
הגופות נערמות. מסגד אל-אימאן בקהיר(צילום: AP)

ובינתיים במצרים, בבירה קהיר פרצו אנשי "האחים המוסלמים" לבניין ממשלתי והעלו אותו באש, גם באלכסנדריה הפגינו תומכיו של הנשיא המודח מוחמד מורסי בעקבות מרחץ הדמים אתמול, שבמהלכו נהרגו לפחות 525 איש. האיסלאמיסטים טוענים שמניין ההרוגים האמיתי גדול בהרבה מזה שפרסם משרד הבריאות המצרי ודובר מטעמם נקב במספר 3,000.

 

"האחים המוסלמים" קראו למצעדי מחאה מחר

תנועת "האחים המוסלמים" קראה מוקדם יותר לאנשיה לערוך מצעדי מחאה בקהיר אחר הצהריים בתגובה למרחץ הדמים אתמול. מקור צבאי אמר לרויטרס כי הרשויות לא יסבלו שוב שביתות שבת מהסוג שנראו במאהלים בקהיר בשבועות האחרונים, אבל כי צעדות המחאה יורשו, חרף מצב החירום שהוכרז.


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

  

במקביל, ממשיכים להתברר ממדי האלימות אתמול. כתב ה"גרדיאן" הבריטי בקהיר, פטריק קינגסלי, דיווח על מאה גופות במסגד אימאם, כמה מאות מטרים ממוקד המחאה המרכזי בראבעה אל-עדאוויה.

"רבות מהגופות שרופות ומפוחמות ולא ניתנו לזיהוי. ראיתי גופה מושחרת ומתפוררת של אלמוני שהרופאים טענו שהיה נער בשנות העשרה".

 

רשת "אל-ערבייה" דיווחה מוקדם יותר ששלושה בני אדם נהרגו ו-55 נפצעו היום בעימותים שפרצו בין תומכי "האחים המוסלמים" לבין תושבים באלכסנדריה. במקביל, תנועת "תמרוד" שהובילה את הפגנות המחאות שגרמו להדחת מורסי קראה לאזרחים להקים מחר ועדות עממיות כדי להגן ולשמור על השכונות, המסגדים והכנסיות ברחבי מצרים. בהודעה של התנועה נמסר כי המטרה היא להביע התנגדות נחרצת לטרור הפנימי ולהתערבות הזרה בענייני הפנים של מצרים ולהביע מחויבות לעוצר הזמני שהוכרז ברחבי המדינה.  

 

רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לא קיצר את חופשתו. אובמה
צילום: AFP
מומלצים