שתף קטע נבחר

אחרי הצילום מיצהר: הוקפא השימוש בטייזר

מפכ"ל המשטרה הורה לבדוק את השימוש באקדח ההלם החשמלי, ועד לסיום הבדיקה לא ישתמשו בו השוטרים כשוקר. שלשום פורסם סרטון שבו נראה לכאורה שימוש בטייזר כשהעצור צועק: "אני לא מתנגד, אל תירה"

התמונות עשו את שלהן, ומשטרת ישראל מקפיאה את השימוש באקדח ההלם החשמלי. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, הודיע הבוקר (יום א') על הקפאת השימוש ב"טייזר", יומיים אחרי פרסום סרטון מטריד של מעצר פעיל ימין ביצהר.

 

לפי הודעת המשטרה, דנינו מינה צוות בדיקה באגף המבצעים שיבדוק את יעילות השימוש בטייזר. עד לסיום הבדיקה הורה המפכ"ל על הקפאת השימוש בטייזר כשוקר חשמלי לכלל השוטרים.

 

ביום שישי הפיצה דוברות היישוב יצהר תיעוד מעצר אלים של בועז אלברט, אחד מתושבי המקום, יום קודם לכן בביתו, כיוון שהפר צו הרחקה מנהלי שאסר עליו לשהות שם. מה שאירע לפני כן לא תועד, ולפיכך לא ניתן לאמת בוודאות את טענות המתנחלים, אך השוטר מצולם אוחז שוקר חשמלי בידו ומאיים להמם את אלברט. זה מתחנן כי השוטרים לא יחשמלו אותו, תוך שהוא מצהיר כי אינו מתנגד למעצר, וכל זאת לעיני ילדיו.

 

לטענת המתנחלים, גם לאחר שהוצא מהבית חושמל אלברט כמה פעמים. בסרטון אכן נשמע רעש של שימוש באקדח טייזר לאחר שהשוטרים יצאו מהבית, אך לא ברור כלפי מי הוא בוצע ועל איזה רקע. גם אחיו של אלברט נורה מאקדח טייזר ופונה לטיפול בבית החולים.

 

מהמשטרה נמסר ביום שישי כי יס"מ מחוז ש"י ביצעו מעצר של מפר צו הרחקה: "בפעם השלישית אדם מפר חוק באופן קבוע. ניתן לראות שהסרטון ערוך באופן מגמתי וגם אם נתעלם מהעריכה, ניתן לראות שהשוטרים פועלים בנחישות ללא אלימות ועל פי הנהלים".

 

נער שנפגע בעבר מטייזר ()
נער שנפגע בעבר מטייזר

 

טייזר הוא נשק הלם חשמלי אשר נמכר על ידי החברה האמריקנית "טייזר אינטרנשיונל". הנשק משמש לפגיעה זמנית בשליטה על השרירים. הפגיעה מעוררת עצבי חושים ותנועה וגורמת להתכווצויות שרירים בלתי נשלטות. טייזר נחשב לנשק אל-הרג, ועל כן נוהלי הפעלתו מאפשרים שימוש נרחב בו למגוון מצבים.

 

החל מפברואר 2009, החלו להצטייד יחידות סיור במשטרת ישראל באקדחי הטייזר. במשטרה הסבירו היום כי לטייזר שני שימושים: תחליף לנשק חם באמצעות ירי, ושוקר חשמלי שמנטרל חשודים המתנגדים למעצר. ההנחיה החדשה, כאמור, מתייחסת לשימוש במכשיר כשוקר כחשמלי בלבד.

 

מסמך של האגודה לזכויות האזרח מ-2012 סקר דיווחים שונים בתקשורת על שימוש חורג ומופרז לכאורה בטייזר.

 כך למשל במהלך מרדף ירו שוטרים באקדח טייזר בחשוד בגניבת אופנוע, מבלי שנשקפה להם כל סכנה מן החשוד, והמשיכו לירות בו גם לאחר ששותק ונשללה ממנו יכולת התגובה.

 

בנוסף תועדו מקרים בהם השתמשו שוטרים באקדחי טייזר נגד מפגינים השרועים על הרצפה שאינם מגלים כל התנגדות. במקרה נוסף שהתרחש ברכבת הקלה בירושלים, נראו שוטרים היורים בשני קטינים פלסטינים באמצעות אקדחי טייזר, וזאת על אף שעל פי עדי ראייה, הקטינים לא היוו כל סכנה אלא דווקא הותקפו בידי צעירים אחרים.

 

ב-2011 "חידדו נהלים"

הודעת המפכ"ל מהיום אינה הפעם הראשונה שבה מכריזים במשטרה על כוונה לבחון את השימוש באקדח ההלם. כבר ביוני 2011 במענה לפנייה של יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמר דנינו כי בכוונתו לבחון מחדש את אופן השימוש של השוטרים בטייזר.

 

בלשכת המפכ"ל מסרו היום במענה לפניית ynet כי בחינה כזאת אכן התבצעה, ושבעקבותיה חודדו ושונו הנהלים וההנחיות המאפשרים שימוש במכשיר. "אני מקווה שהפעם המשטרה תעמוד בהבטחתה ותפסיק את השימוש בטייזרים, שהוכחו כנשק המסכן חיי אדם", אמרה גלאון. "בשנים האחרונות פניתי פעם אחר פעם למפכ״ל בבקשה שיחריף את הנהלים ויאפשר שימוש בטייזרים רק כתחליף לנשק חם, ואף קיבלתי ממנו תשובה שיורה על שימוש מדוד ומבוקר בכלי זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים