שתף קטע נבחר

סערת הטייזר: "500 אקדחים, תלונות בודדות"

בעקבות המעצר האלים ביצהר, שבוצע בעזרת אקדח ההלם, הורה המפכ"ל להגביל את השימוש בו והורה על הקמת ועדת בדיקה. ראש הוועדה: "משתמשים בו רק כמה עשרות פעמים בשנה". בשטח מותחים ביקורת: "המפכ"ל דנינו מפקיר אותנו. איך נגן על עצמנו?"

במשטרה מתגוננים נגד הביקורת על השימוש האלים באקדח טייזר, שהתעוררה בעקבות המעצר האלים של בועז אלברט מיצהר. "המשטרה עושה שימוש בטייזר כשוקר חשמלי עשרות פעמים בלבד בשנה. יש 1,800 שוטרים שמוכשרים לעשות שימוש בכל אחד מ-500 הכלים, ועדיין, במשך שלוש השנים האחרונות קיבלנו רק תלונות בודדות", כך אמר היום (א') ל-ynet ראש מחלקת החירום במשטרה, ניצב משנה מוריס חן.

 

נצ"מ חן מונה לעמוד בראש צוות הבדיקה לבחינת השימוש באקדח ההלם, שעל הקמתו הכריז היום מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו. לטענת חן, הטייזר הוא מכשיר שליטה חשמלי שנמצא בשימוש כבר חמש שנים: "הוא נכנס לשימוש רק אחרי עבודת מטה ארוכה של בחינת הכלי מכל ההיבטים. המטרה היא להקטין את השימוש הקטלני בירי חם ובכך להקטין את מספר הנפגעים".

 

טייזר הוא נשק הלם חשמלי אשר נמכר על ידי החברה האמריקנית "טייזר אינטרנשיונל". הנשק משמש לפגיעה זמנית בשליטה על השרירים. הפגיעה מעוררת עצבי חושים ותנועה וגורמת להתכווצויות שרירים בלתי נשלטות. טייזר נחשב לנשק אל-הרג, ועל כן נוהלי הפעלתו מאפשרים שימוש נרחב בו למגוון מצבים.

 

לטייזר שני שימושים: תחליף לנשק חם באמצעות ירי, ושוקר חשמלי שמנטרל חשודים המתנגדים למעצר. ההנחיה החדשה, כאמור, מתייחסת לשימוש במכשיר כשוקר כחשמלי בלבד. האיסור להשתמש בטייזר יהיה בתוקף עד לסיום הבדיקה הרשמית.

 

לדברי חן, נוהל השימוש לשוטר מאפשר להשתמש במכשיר רק במקרים שבהם הוא נדרש לרסן עצור שמאבד שליטה, כשיש סכנת חיים ולצורך הגנה עצמית. "השימוש ממרחק ימשך" ממשיך נצ"מ חן. "אבל אנחנו נפסיק את השימוש בטייזר כשוקר חשמלי שמחייב מגע עד לסיום עבודתו של צוות הבדיקה. נבדוק גם אם האם ניתן להפריד בין שתי הפונקציות".

 

ביקורת במשטרה: המפכ"ל מפקיר אותנו

ההחלטה של המפכ"ל דנינו להקפיא את השימוש בטייזר כשוקר חשמלי עוררה בקרב השוטרים חשש לביטחונם האישי. קצין מהצפון האשים את בכירי המשטרה בקבלת החלטות מטעמים פופוליסטיים: "זו הבעת אי אמון בשוטרים", הוא טען, "ההחלטה מפקירה את הביטחון שלהם, ובמידה מסוימת זה ניצחון של העבריינים". לטענת הקצין מהצפון, נכון היה לבחון את האפשרות להגביר את הפיקוח או להטיל מגבלות נוספות על השימוש - במקום לקבל החלטות גורפות.

 

שוטרים אחרים מדרגי השטח סיפרו על החשיבות של הטייזר עבורם. "עם מה הם מצפים שנגן על עצמנו, עם כפפות משי?", אמרו. "האלימות כלפי שוטרים רק הולכת וגוברת ולא פעם אנחנו מוצאים את עצמנו בסיטואציות מפחידות לכל אירוע שאנחנו יוצאים לטפל בו, גם אם זה הקמת רעש או בעל שמכה את אשתו, אנחנו אף פעם לא יודעים איך זה יסתיים. לא פעם אנחנו מוצאים את עצמנו מותקפים על-ידי האנשים במקום.

 

"עם אקדח אמיתי לא ניתן לירות, כל אחד מפחד לירות כי כל ירי מוביל לחקירת מח"ש", הסבירו שוטרים שחששו ששמם יפורסם. "טייזר היה פתרון טוב. גם השימוש בו נעשה רק כשהשוטרים הרגישו מאוימים, וזה לא הורג ולא פוצע את האנשים. היום לא הותירו לנו עם מה להגן על עצמנו. ההחלטה הזאת רק מתירה את דמנו ומובילה לסיכון השוטרים ולפגיעה בהם".

  

בינתיים, האיש שמעצרו הוביל להחלטה החריגה בירך על המהלך: "אני שמח שהמפכ"ל הבין את חומרת המעשה", אמר היום אלברט ל-ynet, שנעצר באלימות אחרי שהפר צו הרחקה. יחד עם זאת, הוא סבור שההחלטה הזו לא בהכרח הייתה מתקבלת אם האירוע לא היה מתועד. "אני בטוח שיש עוד אירועי אלימות רבים אבל באירוע הזה הייתה מצלמה וזה מה שגרם להצפה של כל העניין".

 

במשטרה בחנו מחדש את הטייזר עוד ב-2011

הודעת המפכ"ל מהיום אינה הפעם הראשונה שבה מכריזים במשטרה על כוונה לבחון את השימוש באקדח ההלם. כבר ביוני 2011 במענה לפנייה של יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון,

אמר דנינו כי בכוונתו לבחון מחדש את אופן השימוש של השוטרים בטייזר. 

 

בלשכת המפכ"ל מסרו היום במענה לפניית ynet כי בחינה כזאת אכן התבצעה, ושבעקבותיה חודדו ושונו הנהלים וההנחיות המאפשרים שימוש במכשיר. "אני מקווה שהפעם המשטרה תעמוד בהבטחתה ותפסיק את השימוש בטייזרים, שהוכחו כנשק המסכן חיי אדם", אמרה גלאון. "בשנים האחרונות פניתי פעם אחר פעם למפכ״ל בבקשה שיחריף את הנהלים ויאפשר שימוש בטייזרים רק כתחליף לנשק חם, ואף קיבלתי ממנו תשובה שיורה על שימוש מדוד ומבוקר בכלי זה".

 

במקביל יזמה חברת הכנסת אורית סטרוק דיון בוועדת הפנים של הכנסת בנושא. לדבריה, "נדרוש מהמשטרה את נוהלי הפעלת הטייזר שאני בטוחה שאינם הולמים את הסיטואציה של המעצר ביצהר, במקביל הגשתי גם תלונה במח"ש נגד השוטרים שהשתתפו באירוע".

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים אחיה ראב"ד ורענן בן צור


פורסם לראשונה 18/08/2013 15:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אקדח טייזר. "לא הורג ולא פוצע"
צילום: AFP
צילום: מאיר אוחיון
המפכ"ל דנינו
צילום: מאיר אוחיון
צילום: דוברות יצהר
בועז אלברט, שספג מכת הלם
צילום: דוברות יצהר
מומלצים