שתף קטע נבחר

אלוף בן 100 בצה"ל: "ריפאתם פצע בן 60"

באיחור של 60 שנה ובגיל 100, ענד תת-אלוף יצחק פונדק את דרגות האלוף שהובטחו לו על-ידי משה דיין. שר הביטחון התרגש: "הזדמנות לצדק היסטורי"

אלוף חדש בצה"ל - וכבר בדימוס: תת-אלוף (מיל') יצחק פונדק, בן 100, קיבל היום (ג') את דרגת האלוף שהובטחה לו לפני כמעט 60 שנה. הרמטכ"ל משה דיין התחייב לקדם את פונדק עוד בשנת 1954, אולם היה זה הרמטכ"ל בני גנץ שמימש היום את הבטחתו. פונדק הוא הקצין הראשון שקיבל אי פעם דרגת אלוף לאחר שפרש מצה"ל.

 

 

יעלון וגנץ מסביב לפונדק. "אירוע תקדימי וייחודי" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
יעלון וגנץ מסביב לפונדק. "אירוע תקדימי וייחודי"(צילום: דובר צה"ל)

 

עוד בערוץ החדשות:

נער בן 17 ביים שוד בשביל כסף לבזבוזים

עבדאללה: הסונים והשיעים יהרסו האיסלאם

 

בטקס, שנערך בקריה בתל אביב, השתתפו גם שר הביטחון משה יעלון, מפקד זרוע היבשה האלוף גיא צור וראש אכ"א האלופה אורנה ברביבאי. לשכתו של גנץ דאגה להסיע את משפחתו של פונדק לטקס הצנוע ואף העניקו לו מדי א' חדשים. גם לפני הקידום הנוכחי, היה לפונדק במה להתגאות: "הגעתי ארצה בשנת 33' בגיל 19 ללא השכלה וללא משפחה, ועדיין הגעתי לדרגת תת-אלוף", הוא סיפר השבוע ל-ynet. "אתפאר עם הדרגה החדשה".

 

פונדק לחם בארגון "ההגנה" בסוף שנות ה-30 וה-40, ובמלחמת השחרור פיקד כקצין על גדוד 53 של חטיבת גבעתי אז. בהמשך לחם גם בחזית הדרומית, פיקד על גייסות השריון ועל חטיבת הנח"ל, עד שפרש מצה"ל בשנת 1959 כתת-אלוף.

 

מאז כיהן בשורה של תפקידים ציבוריים, בהם ראש המועצה הראשון של ערד ושגריר בכמה מדינות בדרום אמריקה. בשנת 1971 נענה לבקשתו של שר הביטחון דיין לחזור לצבא, ומונה למושל רצועת עזה בדרגת תת-אלוף.

 

"יצחק, מורשתך האדירה מלווה אותנו במהלך השנים", אמר לו הרמטכ"ל גנץ

במהלך הטקס, "אני חש שמדובר באירוע תקדימי וייחודי, הבעת תודה והערכה כלפיך וכלפי פועלך. אני שמח שהיה בידי לעשות צדק. זהו רגע מרגש לך, למשפחתך ולצה"ל".

 

יעלון הוסיף וגילה ש"התרגש כשגנץ בא אליי עם היוזמה להעניק את דרגת האלוף ליצחק. הבנו שיש פה הזדמנות לעשות צדק היסטורי. הרמטכ"ל המליץ, וברצון רב ובהתרגשות אישרתי". פונדק הנרגש ענה להם: "היום ריפאתם את הפצע שהיה בי ב-60 השנים האחרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
עם דרגות האלוף החדשות
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
פונדק מקבל את הדרגה. "הבעת הערכה"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים