שתף קטע נבחר

סין נלחמת ב"הסתננות הרעיונות המערביים"

מפלגת השלטון הקומוניסטית התריעה בקרב פקידיה כי נשקפת סכנה חמורה לשלטון בשל "רעיונות מערביים" כגון "חופש העיתונות" ו"נאו-ליברליזם"

מנהיגי סין הפיצו בקרב ראשי המפלגה הקומוניסטית בכל המדינה רשימה מסודרת שמתריעה מפני אובדן השלטון של המפלגה במדינה, אלמלא יצליחו המנהיגים הקומוניסטים להילחם בשבעה רעיונות חתרניים שתופסים אחיזה בקרב האזרחים הסינים.

 

ה"ניו יורק טיימס" דיווח אתמול (ג') כי הרשימה המסודרת, המכונה "מסמך 9", היא תוצר מובהק וברור של המנהיג העליון החדש של סין - שי ג'ינפינג. בין המושגים המופיעים ברשימת הסיכונים לשלטון הקומוניסטי בסין: "דמוקרטיה חוקתית מערבית", "קידום ערכים אוניברסליים של זכויות אדם", תפישות מערביות של עצמאות התקשורת ומעורבות האזרחים, "ניאו ליברליזם" ו"ביקורת ניהיליסטית" על ההיסטוריה של המפלגה.

 

עוד חדשות מהעולם:

הקטאר הגיע ל-NY. נחנך "אל-ג'זירה אמריקה"

מרקל בביקור היסטורי בדכאו: "אני מתביישת"

ארה"ב: נפצע קשה למען שלט של הסלהוף

 

למרות כוונתו של המנהיג הסיני שי לערוך שורת רפורמות שיחשפו את הכלכלה הסינית להשפעה חזקה יותר של השוק הבינלאומי, הוא החליט לפעול באופן משמעותי לאכוף את סמכות המפלגה במדינה, ו"מסמך 9" נועד לשמש אזהרה ברורה לחברי המפלגה כי המנהיג שי סבור שהמפלגה עשויה להיפגע מהאטה כלכלית, מהזעם הציבורי מהשחיתות הפקידותית ומגורמים נוספים.

 

נשיא סין שי ג'ינפינג עם מקבילו האמריקני אובמה (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא סין שי ג'ינפינג עם מקבילו האמריקני אובמה(צילום: AP)

 

"כוחות מערביים, עוינים כלפי סין, וגורמים מסיתים בתוך המדינה, עדיין מצליחים להסתנן לספירה האידיאולוגית שלנו", נכתב במסמך שהופץ כבר באפריל האחרון, אך מעולם לא פורסם בפומבי. ה"ניו יורק טיימס" השיג גרסה חלקית של המסמך והשיג אישור לקיומו מארבעה מקורות בכירים מסין, בהם עורך חדשות בעיתון של מפלגת השלטון הסינית.

 

עוד נכתב במסמך כי מתנגדי השלטון החד-מפלגתי בסין "עוררו בעיות בכך שפרסמו פרטים על נכסים של גורמים רשמיים, השתמשו באינטרנט להילחם בשחיתות, פרסמו פרטים רגישים בתקשורת העולמית ועוד, וכל זאת במטרה לעורר אי שביעות רצון של אנשי הממשלה והמפלגה".

 

הנהגה חדשה בסין - עוד דיווחים ב-ynet:

זעם ציבורי ושחיתות בצמרת: סין בוחרת הנהגה

נשיא סין הבא: "נסיך" חובב סרטים אמריקניים

מישל, מאחורייך: סין מציגה את הגברת הראשונה

ובינתיים בסין: חילופי שלטון של פעם בעשור

 

והאזהרות של בייג'ינג לא נפלו על אוזניים ערלות: בחודשים האחרונים פורסמו טורים רבים המגנים רעיונות "מערביים" שבעבר לא נחשבו מגונים בסין והרשויות הרבו לפעול לחסימת פרסומים ביקורתיים כלפי הממשל באינטרנט. שני פעילים בולטים למען זכויות אדם נעצרו בחודשיים האחרונים ותומכיהם הגדירו זאת "מכה חמורה לתנועה להגנה על זכויות האזרח".

 

הפעילים הליברלים המעטים בסין התאכזבו לגלות, לפי ה"ניו יורק טיימס", שתקוותיהם כי המנהיג החדש שי יוביל

לשינוי פוליטי, וישחרר מעט את הרסן שהידק קודמו, הו ג'ינטאו, היו תקוות שווא. תחת זאת, המנהיג שי "מושך שמאלה" ומנהיג מדיניות שמרנית יותר במושגים קומוניסטיים.

 

בעקבות הפצת "מסמך 9" החלו נציגי המפלגה להיפגש עם קבוצות שונות ל"מפגשי לימוד", שהאזרחים חייבים להירשם להם באינטרנט. בעיתון האמריקני מתארים מפגש כזה במחוז הונאן. "קידום רעיונות של דמוקרטיה חוקתית מערבית שווה לניסיון לשלול את זכות ההנהגה של המפלגה", אמר צ'נג שינפינג, סגן ראש ענף התעמולה בהנגיאנג, עיר במחוז הונאן, שנפגש עם קבוצת ראשי תעשיית המכרות באזור. לדבריו, "פעילי זכויות האדם רוצים בסופו של דבר להשיג כוח לעימות פוליטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא סין שי ג'ינפינג. מזהיר מהשפעות מערביות
צילום: רויטרס
מומלצים