שתף קטע נבחר

"מאות נהרגו בתקיפה כימית", דמשק מכחישה

בזמן שפקחים מטעם האו"ם מבקרים בסוריה כדי לבדוק שימוש בנשק כימי, טוענים גורמי אופוזיציה כי מאות אזרחים נהרגו בתקיפה כימית בעיירות מורדים ממזרח לדמשק. בסרטונים נראים עשרות גופות ונפגעים, בהם ילדים. הטלוויזיה הממלכתית: אין בכך ולו שמץ של אמת

דיווחים על תקיפה כימית רבת נפגעים בזמן ביקור האו"ם. גורמי אופוזיציה בסוריה טענו הבוקר (יום ד') כי כוחות הנשיא בשאר אסד השתמשו בנשק כימי בזמן ההפצצה הכבדה של אזורים המוחזקים בידי המורדים במזרח דמשק. מספרי ההרוגים שמסרו פעילים שונים נעים בין יותר מ-50 הרוגים ל-213, 377 ואף 500 הרוגים. הם גם העלו לרשת סרטונים שמתעדים לכאורה את נפגעי התקיפה, אך הן לדיווחים והן לסרטונים אין אישור מכל מקור אחר ולא ניתן לאמת את מהימנותם. דמשק הכחישה זאת באמצעות הטלוויזיה הממלכתית. בימים אלה מבקר בסוריה צוות בדיקה של האו"ם שחוקר טענות לתקיפות כימיות בעבר, משני צדי המתרס.

 

שעות ספורות לאחר שדווח לראשונה על התקיפות, ציטטה הטלוויזיה הממלכתית מקור שאמר כי "אין ולו שמץ של אמת" בדיווחים. לדבריו, טענות המורדים נועדו להסיח את דעתם של פקחי האו"ם הנמצאים במדינה ממשימתם.

 

מוקדם יות ר אמרו גורמי אופוזיציה לרשת "אל-ערבייה" כי עשרות נהרגו ונפצעו בעיירה עין תרמא שבפרברי דמשק אחרי שכוחות אסד שיגרו לעברה טיל המכיל חומרים רעילים. הם טענו כי טיל רעיל נוסף נפל באזור השכונות ג'ובר וזמלכא והגז שהכיל גרם לנפגעים רבים. על פי הדיווחים, מספר הפצועים בזמלכא ובג'ובר עומד על יותר ממאתיים, רובם ילדים. רופאים בבתי החולים המאולתרים שהוקמו באותם אזורים טענו כי מבדיקה ראשונית עולה כי מדובר בגז עצבים מסוג סארין.

 

הארגון Syrian Observatory for Human Rights המרבה לדווח על הנעשה בסוריה מסר כי עשרות נהרגו בהפצצה הכבדה. ארגון נוסף, ועדות התיאום המקומיות, טען כי מאות בני אדם נהרגו או נפצעו. ההבדל הניכר בין המספרים אופייני לשעות שאחרי אירוע מסוג זה בסוריה. דמשק לא הגיבה לדיווחים וסוכנויות הידיעות לא יכולות לאמת את הדיווחים בעצמן.

 

פעילים העלו לרשת סרטוני וידאו שמתעדים לדבריהם את הנפגעים מאותה תקיפה. בסרטונים, שלא ניתן בינתיים לאמוד את מידת מהימנותם או לקבוע אם צולמו היום, נראים צוותי רפואה מנסים לטפל בעשרות נפגעים השרועים על רצפת מבנה. חלקם הופשטו מבגדיהם. בחלק מהסרטונים נראות שורות של מה שנראה כגופות. באחד הסרטונים מתועד לכאורה ילד שנפגע. הוא נראה מפרכס על הרצפה ומשפתיו יוצא קצף בהיר. בסרטון אחר נראה מבוגר שאיבריו נוקשים ומתוחים.

 

סרטון מעין תרמא שליד דמשק מתעד לכאורה ילד שנפגע. הוא מפרכס וקצף יוצא מפיו ()
סרטון מעין תרמא שליד דמשק מתעד לכאורה ילד שנפגע. הוא מפרכס וקצף יוצא מפיו

נפגעים לכאורה בבית חולים מאולתר. "אין לנו די תרופות לטפל בכולם" ()
נפגעים לכאורה בבית חולים מאולתר. "אין לנו די תרופות לטפל בכולם"

בחלק מהסרטונים נראות לכאורה גופות ()
בחלק מהסרטונים נראות לכאורה גופות

  

רופא בבית חולים מאולתר בזמלכא אמר ל"אל-ערבייה" כי מספר הנפגעים בעיירתו בלבד עולה על 200. לדבריו, יש באזור שני בתי חולים שדה שלא מסוגלים לסייע לנפגעים רבים. הוא הוסיף כי מצב הילדים הוא הקשה ביותר מכיוון שהם לא מסוגלים לבצע את מה שהרופא מבקש מהם. "אני סבור שזהו גז סארין. אין לנו די תרופות לסייע לכולם", אמר.

 

הרשת ציטטה פעיל אופוזיציה שאמר כי זמלכא נמצאת על סף אסון הומניטרי בשל המספר הרב של הנפגעים כתוצאה מחנק, משאיפת גז ומאיבוד הכרה. לדברי אותו פעיל כל הנפגעים הם אזרחים, וגופותיהם עדיין שרועות ברחובות ולא ניתן להזיז אותן משם.

 

בימים אלה שוהה בסוריה משלחת מטעם האו"ם שבודקת טענות לשימוש בנשק כימי בשתי תקריות. המשלחת בת 20 החברים התחילה את עבודתה ביום שני ללא שמסרה דיווח כלשהו לתקשורת. דמשק ביקשה מהאו"ם לחקור תקיפה אחת מבין כמה תקיפות כימיות לכאורה.

התקיפה אירעה ב-19 במרס בכפר חאן אל-אסל שבצפון סוריה, שבה נהרגו 31 בני אדם. במקרה זה כל צד מאשים את הצד השני בשימוש בכימיקלים. משטרו של אסד סירב לאפשר חקירה של אתרים אחרים בחומס, בדמשק ובמקומות נוספים. 

 

ביוני הודיעה ארה"ב כי בידיה ראיות לכך שמשטרו של אסד השתמש בנשק כימי נגד כוחות האופוזיציה. גם צרפת ובריטניה סבורות כך. הדבר הוביל להחלטה עקרונית של הממשל לסייע למורדים בנשק, מאחר שמדובר בחציית "קו אדום", על פי דבריו של הנשיא אובמה. להודעה האמריקנית קדמו התבטאויות של גורמים ישראלים שאמרו כי בידי ישראל מידע על שימוש בנשק כימי על ידי צבא אסד. רוסיה מצדה טוענת כי ההאשמות חסרות בסיס וכי מומחים מטעמה קבעו שהמורדים השתמשו בגז סארין בחאן אל-אסל. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים