שתף קטע נבחר

המירוץ לספרים: "מחברת? רק אם זה מותג"

הורים וילדיהם עלו לרגל לחנויות הספרים וכלי הכתיבה לקראת פתיחת שנת הלימודים. "אנחנו מרגישים שכל שנה אנחנו מוציאים יותר ויותר על ספרים"

ביום שישי בחנות ספרים בגבעתיים תור גדול משתרך מהקופות, הורים אוחזים ערימות של ספרים ומחברות וקניות אחרונות לפני תחילת לימודים. הישראלים נזכרים ברגע האחרון. "בשבועות האחרונים זה מטורף, כולם נזכרו שהם צריכים ספרים", מתארת עמית המוכרת את נהירת הלקוחות לפני שנת הלימודים.

 

ההוצאה גדולה, ולכן כולם רוצים לחסוך. "אנשים מחפשים כמה שיותר ספרים משומשים", מספרים בחנות בגבעתיים, "מחיר ספר חדש הוא גבוה, וכמות הכסף שהורים מוציאים על ספר חדש היא גדולה מאוד".

 

עוד חדשות בארץ:

 

פגשנו את גלי, אם לילד העולה לכיתה ג', כשהיא ממתינה בתור לקופה ובידיה אוחזת בחבילת ספרים. "קנינו הכול עכשיו, ספרים, מחברות ועוד עניינים. אני מעריכה שכל ההוצאות לשנת הלימודים לילד יהיו 1,500 שקלים". גלי מספרת בהתלהבות על מיזמים להחלפת ספרים בין תלמידים, "אבל לנו אין כזה", היא מסכמת בצער.

 

קניות אחרונות בחנות ספרים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קניות אחרונות בחנות ספרים(צילום: מוטי קמחי)

זה מותג? קונים ספרים וציוד בית ספרי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
זה מותג? קונים ספרים וציוד בית ספרי בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

מצטיידים ללימודים. "מעל 1,000 שקלים לילד" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מצטיידים ללימודים. "מעל 1,000 שקלים לילד"(צילום: מוטי קמחי)

הילדים לוקחים את ההורים לשופינג. מרכז פולג בנתניה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הילדים לוקחים את ההורים לשופינג. מרכז פולג בנתניה(צילום: עידו ארז)

הכול זה מותגים. אפילו המחברות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הכול זה מותגים. אפילו המחברות(צילום: מוטי קמחי)

החשבון הוא פשוט. המרוויחים הגדולים הם הורים לילדים שהפרש הגילאים ביניהם קטן. הנטל הכלכלי הגדול ביותר נופל על אחים בכורים. "אנחנו מרגישים שכל שנה אנחנו מוציאים יותר ויותר על ספרים. ברגע שאין אח גדול קונים הכול חדש", מספרת אחת הקונות בדרך לקופה.

 

הלחץ שלפני החזרה ללימודים הורגש השבוע גם בחנות מכשירי כתיבה בקניון מלחה בירושלים. ורד הגיעה עם בנה, אביב, שעולה לכתה ה'. "האמת שהיינו שאננים", היא מסבירה את הסיבה להתייצבות בדקה ה-90. "היינו בחו"ל עד לפני יומיים ועוד קודם לכן הילדים היו במחנה קיץ, אז עכשיו באנו לעשות בעיקר השלמות של ציוד, שהתבלה במהלך השנה האחרונה".

 

גם כשמדובר במחברות ועטים לשם החברה יש חשיבות בעיני ילדינו. "לצערנו הרב מדובר במותגים, ולכן הם הרבה יותר יקרים", מתוודה ורד. "אני יודעת שזה לא בסדר ואין לזה הצדקה, אבל הילד רוצה. זה ילד שלישי אז אני כבר לא מתווכחת. המזל הגדול שבבית הספר לא מסכימים להגיע עם מחברות ממותגות. בעניין הזה יצאנו בזול". אחרי שבתי הספר נלחמו בבגדי יוקרה על ידי תלבושת אחידה, מסתמנת מטרה חדשה: ציוד אחיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
רגע לפני. מצטיידים לקראת שנת הלימודים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים