שתף קטע נבחר

התנחלות חדשה או שכונה? "העיקר שבונים"

כך חונכים התנחלות עוקפת בנימין נתניהו: לֶשֶם שהייתה אמורה להיות שכונה חדשה ביישוב עלי זהב שבשומרון. אלא של"שכונה" הזאת יש מוסדות אוטונומיים ואפילו מזכיר. חוטובלי: "מה זה משנה איך קוראים למקום?"

לראשונה זה 20 שנה מוקמת התנחלות חדשה בשטחים - או אולי זו שכונה? יותר מ-130 בתים נבנים כעת במתחם החדש שבמערב השומרון ששמו לֶשֶם. כמה עשרות מהם יאוכלסו כבר בשבועות הקרובים. על פי תכנון המועצה האזורית שומרון, צפויות להיבנות במקום מאות יחידות דיור נוספות.

 

באופן רשמי לֶשֶם אינה מוכרת כהתנחלות חדשה ונפרדת, בשל הנוהל לפיו יישובים חדשים ביהודה ובשומרון ייבנו רק באישור הממשלה. בפועל, הגדירו המתנחלים את ההתנחלות החדשה כחלק מעלי זהב, ההתנחלות השכנה והוותיקה, אך הפרויקט כולו משווק כיישוב נפרד, עם בעלי תפקידים נפרדים, כולל מזכיר, ופורסמו מכרזים מטעם המועצה האזורית, כנהוג בהקמת התנחלויות חדשות.

כך תגיעו ללֶשֶם (צילום: google maps) (צילום: google maps)
כך תגיעו ללֶשֶם(צילום: google maps)

בטקס העלייה לקרקע אף הודה שר השיכון, אורי אריאל: "אנחנו חונכים פה יישוב חדש היום. האמת הפורמלית היא שזה חלק מיישוב קיים, אבל מתפקד כיישוב לכל דבר, ולא צריך לפחד להגיד את זה". 

 

היזם העומד מאחורי הקמת ההתנחלות הוא אוליגרך רוסי שזהותו אינה ידועה, שרכש את השטח, ובאמצעות אנשי קשר ישראלים שיווק את הפרוייקט, שבנייתו החלה לפני כשנתיים. בשבוע שעבר החלו המשפחות הראשונות להיכנס לבתים שבהתנחלות החדשה. במהלך טקס העלייה לקרקע שנערך הערב (א') אף נחנכה במקום קריית חינוך וגורמים שונים הציעו הצעות לגבי הרחבה משמעותית של ההתנחלות.

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר בטקס: "אני אומר מכאן לג'ון קרי, לא יעזור לך.

אתה יכול לדבר ולעשות מה שאתה רוצה. אנחנו נישאר כאן ונבנה גם על כל הגבעות מסביב". סגן השר אופיר אקוניס שהשתתף גם הוא בטקס אמר: "יש אמנם משא ומתן עם הפלסטינים, אבל זה לא מונע מאף אחד לבנות בית בארץ ישראל. מהמקום הזה עובר מסר שלא תקום עוד מדינה פלסטינית, מי צריך עוד מדינה ערבית באזור הזה?".

 

סגנית השר ציפי חוטובלי אמרה כי "אם לֶשֶם יהפך ליישוב בעיני? אין לזה משמעות אם זה יישוב או שכונה, העיקר שנבנים עוד בתים. דווקא בעת הזו של המשא ומתן חשוב שייבנו עוד שכונות או יישובים ולהעביר מסר לפלסטינים שההתיישבות היהודית כאן כדי להשאר". שר השיכון, אורי אריאל, הוסיף כי "צריך להיות ברור לכל מי שעיניו בראשו: אין שתי מדינות ממערב לירדן. תהיה רק מדינת ישראל שאחראית לכל השטח. גם אם יושבים למשא ומתן, מדינה פלסטינית לא עומדת על הפרק".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי פרץ, הילה ספאק אורי דוידוביץ ואסי כהן
העיקר הבנייה. לֶשֶם
צילום: אבי פרץ, הילה ספאק אורי דוידוביץ ואסי כהן
מומלצים