שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

תקיפה בסוריה: "העולם מסתכל, אין חזרה"

העולם נושא עיניו למזרח התיכון והצהרתו של ג'ון קרי מסמנת את הפעולה הקרבה. האלוף (מיל') גדי שמני אמר באולפן ynet: "לשים קו ברור אחרי שימוש בנשק כימי". פרופ' יגיל לוי מתנגד: "אין תועלת בהתערבות בינלאומית"

השעון מתקתק, הספינות והמטוסים מחממים מנועים, ונראה שאחרי שנתיים וחצי של מלחמת אזרחים עקובה מדם - ארצות הברית נכנסת לפעולה בסוריה . בעקבות הצהרתו התקיפה של מזכיר המדינה ג'ון קרי אמש, על כך שהמשטר הסורי יישא בתוצאות הטבח המזעזע בנשק כימי, הבוקר (יום ג') נערכים באזור ובעולם כולו לפעולה שנראית בלתי נמנעת.

 

בדרך לתקיפה - כתבות נוספות ב-ynet:

 

ynet העביר משדר מיוחד מהאולפן עם פרשננו רון בן ישי, האלוף (מיל') גדי שמני, שהיה נספח צה"ל בארה"ב, פרופ' יגיל לוי, חוקר מדיניות צבאית וחברה, ויפתח שפיר, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי. "בנקודה שהאמריקנים נמצאים עכשיו יהיה קשה מאוד ללכת אחורה", אמר שמני. "כל העולם מסתכל עליהם. צריך לשים קו מאוד ברור ברגע שמשתמשים בנשק בלתי קונבנציונלי".

 

   

 (צילום: AP , MCT)
(צילום: AP , MCT)

 

 (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

  

האלוף שמני התייחס גם להשלכות האזוריות של האירועים: "בסוף יש שיקול דעת מאוד ברור: במדינה כמו סוריה, שיש בה 40% מיעוטים, זה לא משפיע רק עליה אלא יש לזה השלכות הרבה יותר חדות ואזוריות. אני חושב שזו שעת חשבון הנפש של האמריקנים".

 

פרשן ynet רון בן ישי משוכנע שהתקיפה היא שאלה של זמן בלבד: "האמריקנים יתקפו והמטרות הן הרתעה מול סוריה, הרתעה מול איראן, פגיעה באתרי שיגור ואחסנה של רקטות, פגיעה בשדות תעופה ואולי פגיעה גם במערך הנ"מ הסורי. בנוסף יש גם כוונה להחליש את המשטר ולגרום למשטר האיראני להיות חרד לשרידותו".

 

פרופ' יגיל לוי: "אני לא רואה תועלת בהתערבות בינלאומית. ההתערבויות האלה משנות באופן מלאכותי את מאזן הכוח הפנימי במדינות ועשויות להעלות שלטון לא יציב. התוצאה היא ערעור סדר היום. הניסיון האחרון של לוב מראה דוגמה למשטר דיקטטורי שנעלם אבל במקומו בא משטר מאוד לא יציב".

 

יפתח שפיר: "עוד לא השתכנעתי שהמשטר הוא זה שתקף בנשק כימי. אם אכן זה היה המשטר, אני לא מבין את ההיגיון בזה. אסד לא טיפש והוא יכול היה לצפות את זה. לכן ההכרזה האמריקנית שמאשימה באופן חד משמעי את המשטר היא אקט פוליטי שנבע מאינטרס אמריקני".

 

המתקפה בלתי נמנעת?

אמש הצהיר מזכיר המדינה האמריקני קרי כי אין ספק שטבח כימי אכן התרחש בשבוע שעבר בפרברי דמשק, ושיש למצות את הדין עם המבצעים - קרי משטר אסד. "מה שראינו בסוריה בשבוע האחרון צריך לזעזע את מצפון העולם, הוא מנוגד לכל אמת מידה מוסרית", אמר קרי. "משמעות ההתקפה הזו חורגת מעבר לסכסוך בסוריה, שגרם סבל רב כל כך".

 

במקביל אמר חבר ההנהגה הארצית של מפלגת הבעת' בסוריה, חלף אל-מפתאח,

שבדמשק רואים בישראל כמי "שעומדת מאחורי התוקפנות ולכן היא תהיה תחת אש סורית" אם ארצו תותקף על ידי ארצות הברית.

 

הבוקר פורסם כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה הנחה את הצוות לביטחון לאומי להכין דו"ח שיפורסם לציבור בימים הקרובים, שיכיל את ההצדקות המשפטיות לפעולה צבאית נגד סוריה, אם יורה עליה. כך דיווחה הרשת CBS, שהתבססה על מידע שמסרו יועצים בכירים בבית הלבן.

 

ההחלטה המסתמנת לתקוף גורמת למתיחות ברמה הגבוהה ביותר, ורוסיה הודיעה בימים האחרונים שפעולה ללא גיבוי של מועצת הביטחון של האו"ם תהיה הפרה של החוק הבינלאומי. הלילה הודיעו במחלקת המדינה כי הפגישה שתוכננה השבוע בהאג בנושא סוריה בין דיפלומטים אמריקנים ורוסים בוטלה. במוסקבה "הביעו צער" על ביטול הפגישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, רויטרס
המשטר הסורי יישא בתוצאות? המערב נערך
צילום: AFP, רויטרס
מומלצים