שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

ארה"ב: הצבא מוכן. המורדים: התקיפה בקרוב

שר ההגנה האמריקני הודיע כי צבא ארה"ב "מוכן לפעולה מיידית, ברגע שאובמה יחליט". באופוזיציה הסורית אומרים כי קיבלו הודעה על תקיפה בימים הקרובים והעבירו לצבאות הזרים רשימת מטרות. ר"מ בריטניה זימן את הפרלמנט לכינוס חירום. בכירים אמריקנים ל-NBC: פעולה אפשרית החל מיום חמישי, המטרה איננה להרוג את אסד אלא להעביר מסר

מבחינת צבא ארה"ב תמו ההכנות, עכשיו מחכים להוראות: שר ההגנה האמריקני, צ'אק הייגל, אמר בצהריים (יום ג') ל-BBC כי הצבא האמריקני "מוכן לפעולה מיידית" בסוריה, ברגע שהנשיא ברק אובמה יורה לתקוף. הוא אמר גם כי לוושינגטון יש מודיעין שיוצג "בקרוב מאוד" בנוגע לטבח הכימי שביצע משטרו של בשאר אסד בפרברי דמשק בשבוע שעבר, ושהביא את ארה"ב להחלטה המסתמנת לפעול צבאית. במקביל, אמרו גורמים אמריקנים בכירים לרשת NBC כי התקפות טילים על סוריה יכולות לצאת לפועל בהקדם, אפילו החל מיום חמישי. כלי תקשורת אחרים דיווחו מפי מקורות על התקפה צפויה "תוך ימים".   

 

לקראת תקיפה בסוריה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

מקורות באופוזיציה הסורית אמרו בצהריים לסוכנות הידיעות רויטרס כי מעצמות המערב התריעו בפני המורדים בסוריה כי תקיפה צבאית בשטח המדינה צפויה להתבצע בתוך ימים. המקורות שדיווחו על כך לסוכנות הידיעות נכחו בפגישה בין שגרירי מדינות לבין אנשי האופוזיציה הסורית. הם סיפרו גם כי האופוזיציה הסורית העבירה לידי צבאות המערב רשימה של מטרות מוצעות לתקיפה. אותם מקורות, שנשארו בעילום שם, אמרו כי מטרת התקיפות הצבאיות שמתכננות ארה"ב ובנות בריתה היא להרתיע את משטר אסד משימוש נוסף בנשק כימי. 

  

גורמים אמריקנים בכירים אמרו לרשת NBC כי "שלושת ימי התקיפה" יהיו מוגבלים מבחינת היקף, ומטרתם תהיה להעביר מסר לנשיא אסד ולאו דווקא לפגוע ביכולותיו הצבאיות. הם שבו והדגישו כי כל פעולה צבאית לא נועדה להרוג את אסד אלא להגיב לשימוש בנשק כימי. המטרות יהיו מפקדות בבונקרים, שדות תעופה וארטילריה. רשת CNN דיווחה מפי גורם בממשל כי התקפה עשויה לצאת לפועל "תוך ימים".

 

"אני חושב שדי ברור שנעשה שימוש בנשק כימי נגד אנשים בסוריה", אמר הייגל, "אני חושב שהמודיעין יקבע בקרוב שאלה לא היו המורדים שהשתמשו בו, וסביר להניח שיהיה מודיעין טוב שאפשר יהיה להציג בנוגע לכך שממשלת סוריה הייתה אחראית".

 

דיון חירום בבריטניה

בינתיים, גם בריטניה הצפויה לקחת חלק בקואליציה הבינלאומית נגד אסד מקדמת את ההכנות שלה להתערבות צבאית. ראש הממשלה דיוויד קמרון זימן בצהריים את חברי הבית התחתון של הפרלמנט לכינוס חירום שייערך בעיצומה של חופשת הקיץ, כדי לאפשר להם לדון בתגובה הראויה ביותר לטבח הכימי בסוריה. דוברו של קמרון אמר כי הפרלמנט יתכנס ביום ה' וכי תיערך הצבעה. המחוקקים הנמצאים בחופשה אמורים היו לשוב לפרלמנט ביום שני הקרוב, 2 בספטמבר.

 

בתוך כך הודיע האו"ם כי פקחיו, שהיו אמורים לערוך היום ביקור שני באתר התקיפה הכימית, דחו את הסיור למחר. "לאחר תקיפת שיירת האו"ם אתמול, הערכת מצב מקיפה קבעה כי יש לדחות את הביקור ביום אחד כדי לשפר את ביטחון הצוות". האו"ם ציין עוד כי טרם ניתן אישור סופי לכניסה לאתר, אך הוא צפוי להינתן מאוחר יותר היום. שיירת הפקחים נתקלה באש צלפים בדרכה לבדיקת האתר אתמול.

  

מוקדם יותר היום פרסמה בריטניה את ההודעה הלוחמנית ביותר שלה עד כה. דוברו של ראש הממשלה קמרון אמר כי לונדון שוקלת "תגובה פרופורציונלית" לטבח הכימי שבוצע לכאורה. הוא אמר כי ייתכן שלבריטניה יהיה צורך אסטרטגי לפעול במהירות במצבים כמו שימוש סורי בנשק כימי, אך הדגיש שטרם התקבלה החלטה. דוברו של קמרון אמר כי ראש הממשלה הבריטי חושב שהקהילה הבינלאומית חייבת להגיב, וסירב לומר אם בריטניה תמתין לראיות של פקחי האו"ם לפני שתפעל. דוברו של ראש ממשלת בריטניה הודה כי יהיה זה הגיוני להניח שצבא בריטניה כבר מגבש תוכניות תגובה לטבח הכימי.

 

במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיים בצהריים אמר שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם, כי כל פעולה צבאית זרה נגד סוריה תשרת את האינטרסים של ישראל ושל אל-קאעידה, והבטיח כי סוריה תגן על עצמה בעזרת האמצעים העומדים לרשותה - מבלי לפרט. כשנשאל מה תהיה התגובה הסורית במקרה של תקיפה צבאית של המערב השיב שר החוץ הסורי אל-מועלם: "אני בכלל לא בטוח שתהיה בסופו של דבר תקיפה, נגן על עצמנו באמצעים שיש בידינו. זו הברירה הכי טובה שיש בידינו. אינני רוצה לציין דבר מעבר לכך". הוא אמר כי שום תקיפה צבאית זרה לא תעצור את פעילותו של צבא אסד נגד המורדים.

 

בהודעה שפורסמה מוקדם יותר בסוכנות הידיעות הסורית נאמר כי וושינגטון משקרת בהאשמות שהפנתה למשטר אסד בנוגע לשימוש בנשק כימי ורוצה לנצל את האירועים בשטח, וכי קרי "פיברק" ראיות לשימוש של אסד בנשק כימי.

 

הבוקר יצאו רוסיה, סין ואיראן, שלוש המתנגדות העיקריות לפעולה צבאית נגד סוריה, נגד ההכנות של ארה"ב להתערבות צבאית במלחמת האזרחים. בהודעה דרמטית הזהירה מוסקבה כי להתערבות שכזו יהיו "השלכות הרות אסון". איראן הזהירה כי פעולה שכזו תשאב את האזור

כולו לסכסוך, וסין קראה לעולם לזכור את אירועי מלחמת 2003, אז פלשה ארה"ב לעיראק בטענה שיש שם נשק להשמדה המונית, טענה שבדיעבד התבררה כלא-נכונה.

 

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, מסר אמש הצהרה דרמטית ובה אמר כי אין ספק שטבח כימי אכן התרחש בשבוע שעבר בפרברי דמשק, כפי שדיווחו פעילי אופוזיציה בסוריה, והטיל את האשמה, באופן מרומז אך ברור, על משטרו של בשאר אסד. הייתה זו הפעם הראשונה שממשל אובמה מאשר רשמית שטבח כזה התרחש, והעובדה שכעת הוא משוכנע בכך מגדילה את הסיכויים לתגובה צבאית אמריקנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / US Navy / D.L PAUL FARLEY
ספינת מלחמה אמריקנית. כוחות מתקדמים לכיוון סוריה
צילום: AFP PHOTO / US Navy / D.L PAUL FARLEY
צילום: AP
עשן מיתמ מאזור קרבות באזור דמשק
צילום: AP
מומלצים