שתף קטע נבחר

"לעצור את העלייה המטורפת במחירי הדיור"

לדברי אורי שני, שמועמד לשמש כיועץ לקבינט הדיור, הממשלה אינה צריכה להוריד את מחירי הדירות - אלא לעצור את עלייתם. ראש עיריית ת"א, רון חולדאי, האשים את הממשלה במצוקת הדיור: "צריך לתת לראשי הערים לשווק קרקעות - בת"א בלבד יש 80 אלף יחידות דיור שאפשר לבנות מחר בבוקר"

"לא צריך להוריד את מחירי הדיור בישראל - אבל צריך לעצור את עליית המחירים". כך קבע היום (ד') אורי שני, יועצו הפוליטי של שר האוצר, יאיר לפיד, ומי שמועמד לשמש כיועץ מיוחד לקבינט הדיור. את הדברים אמר שני בפאנל נדל"ן ותשתיות בנושא "איך עוצרים את עליית מחירי הדיור", שנערך בוועידה הכלכלית-לאומית של עיתון "כלכליסט" בתל-אביב.

 

 

שני אמר כי הממשלה רוצה להוריד את מחירי הנדל"ן. "יש לה את הכלים, ואם היא לא תעשה כפי שהיא מתחייבת - ולא צריך שהמשימה תהיה להוריד את המחירים אלא לעצור את העלייה המטורפת של המחירים - אל תבחרו בה".

 

הוא ציין כי הוא מאמין "שברגע שהממשלה תקבל את ההחלטות הנכונות ותחוקק חוקים מתאימים בצורה חוקית מאוזנת ונכונה, אנחנו נוכל לפתור את מצוקת הדיור. זה לא יקרה בשנה-שנתיים אלא בטווח הארוך".

 

חולדאי: "מחר אפשר לבנות 80 אלף דירות"

בפאנל הנדל"ן לקח חלק גם רון חולדאי, ראש עיריית תל-אביב-יפו, שהאשים את הממשלה במצוקת הדיור וטען כי גם תוכניות בניין מאושרות לא יוצאות לפועל. כדי לפתור את המשבר הציע חולדאי לאפשר לרשויות המקומיות לשוווק קרקעות במקום רשות מקרקעי ישראל (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל).

 

"תנו לראשי הערים הגדולות את אדמות המינהל - ואנחנו נפתור את משבר הנדל"ן", אמר חולדאי. "בתל-אביב בלבד יש 80 אלף יחידות דיור שאפשר לבנות מחר בבוקר". הוא הוסיף כי תל-אביב חלוצה במציאת פתרונות דיור בר-השגה, אולם גם פתרונות אלו נתקלו בקשיים מכיוונה של המדינה.

 

בנצי ליברמן, יו"ר רשות מקרקעי ישראל, הכחיש את הטענות לפיהן קיימת תוכנית במשרד האוצר לפרק את הרשות. הוא ציין כי ירידת מחירי הנדל"ן תגיע לאור השיווקים המסיביים שמבצעת הרשות באמצעות הסכמי גג עם הרשויות המקומיות ועם משרד השיכון. לדברי, הסכמים אלו יפתרו את החסמים הבירוקרטיים ויובילו להוצאה לפועל של פרויקטים תוך זמן קצר.

 

עו"ד שרית דנה, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, העריכה כי מחירי הדיור לא יירדו בקרוב. מנחם לייבה, מנכ"ל עיריית תל-אביב-יפו, טען כי אף שהממשלה רוצה להוריד את מחירי הדיור, ספק אם תוכל לעמוד בתשלום שכרוך בביצוע המשימה. אבי פנטורין, מהנדס ראשי בקבוצת שפיר, הוסיף כי להערכתו, הפתרון למצוקת הדיור טמון בהשקעה של הממשלה בתשתיות בפריפריה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה הדס שפר, "כלכליסט"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אורי שני, יועצו הפוליטי של שר האוצר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים