שתף קטע נבחר

ציר רוסיה-איראן: "צריך פתרון מדיני"

שעות לאחר דו"ח סוכנות הגרעין על טהרן, שוחח פוטין עם רוחאני והשניים הביעו את התנגדותם לפעולה צבאית נגד דמשק. מוסקבה סיכלה גם הצעת החלטה נגד הסורים במועצת הביטחון

בנות הברית של סוריה נערכות לתקיפה אמריקנית: נשיאי רוסיה ואיראן אמרו בהודעה משותפת, רגע לפני תקיפה אפשרית בדמשק, כי "יש צורך בפתרון מדיני". בתום שיחה בין הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין לבין הנשיא הנכנס של איראן, חסן רוחאני, הודיע הקרמלין כי שני הצדדים הגדירו את השימוש בנשק כימי "בלתי נסבל".

 

התקיפה מתעכבת? בריטניה רוצה הוכחות

הרב שרלו מציג: תפילה לשלום העם הסורי

הספירה לאחור: אושר גיוס מילואים מצומצם

 

"הם התייחסו לקריאות להתערבות צבאית חיצונית במשבר הסורי והדגישו את הצורך לחפש פתרון דיפלומטי", נאמר בהודעה ממוסקבה בתום השיחה הטלפונית, בשיחה הטלפונית, שאותה יזם רוחאני.

 

רק היום פרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דו"ח לגבי ההתקדמות הגרעינית של איראן. אבל לפוטין כנראה זה לא הפריע לשוחח עם רוחאני, ובמקביל גם לסכל במועצת הביטחון הצעת החלטה נגד דמשק.

 

בדיון מתוח של חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם, המשיכה רוסיה בהתנגדותה הנחרצת להתערבות צבאית בינלאומית בסוריה. דיפלומט מערבי מסר כי לאחר כמה שעות של שיחות לא הובאה להצבעה הצעת החלטה שגיבשה בריטניה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, קרא להימנע מהחלטה באו"ם עד לסיום עבודת הפקחים הזרים בסוריה.

 

בתגובה אמרה סגנית דוברת מחלקת המדינה, מרי הארף, כי "היום לא שמענו שום דבר שונה מרוסיה על סוריה ממה שאנחנו שומעים בשנים האחרונות". היא נשאלה אם הממשל האמריקני חש שהוא זקוק לאישור של האו"ם לתקיפה בסוריה, והשיבה: "איננו רואים דרך אפשרית לנקיטת פעולה משמעותית מטעם מועצת הביטחון, בהתחשב בהתנגדות הרוסית המתמשכת".

 

בינתיים, הפעולה בדמשק עשויה להידחות דווקא בגלל בעלת הברית הקרובה ביותר של ארצות הברית - בריטניה. הממשלה הבריטית הגישה לפרלמנט הצעה לפיה יש לבחון תחילה את דו"ח פקחי האו"ם על הנשק הכימי ולחכות עד יציאתם מסוריה, לפני שהקואליציה תתקוף את דמשק. כמו כן, הם קראו לעשות כל מאמץ כדי להבטיח את שלומה של משלחת הפקחים לסוריה - מה שכנראה אומר שהתקיפה לא תצא לפועל בסוף השבוע, בזמן שהפקחים במדינתו של אסד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס
צילום: EPA
רוחאני. יזם את השיחה
צילום: EPA
מומלצים