שתף קטע נבחר

83 מגה-מקלטים בת"א: זו הרשימה המלאה

בדיקה העלתה ש-80% מהמקלטים הציבוריים בגוש דן אינם שמישים ולכן תושבי האזור יופנו לחניונים במבני ציבור ובמגדלים. לאן יהיה על מאות אלפי התושבים להגיע במקרה של התקפה? ומדוע אין חניונים המוכנים להתקפה כימית?

על רקע תרחיש אפשרי לירי טילים מסוריה לישראל נערכים בגוש דן להכשיר את כל החניונים התת קרקעיים לקליטת כמיליון תושבים מהאזור - כך נודע ל-ynet. זאת על רקע בדיקה שקיימה לאחרונה האגודה לתרבות הדיור, ותוצאותיה העלו שלא פחות מ-80 אחוז מהמקלטים הציבוריים אינם שמישים לקליטת תושבים בעת חירום. ynet מציג רשימה של 83 חניונים במבני ציבור ובמגדלים שעל פי הוראה של פיקוד העורף ייפתחו לשימוש התושבים. לחצו להגדלה לצפייה ברשימת החניונים התת קרקעיים:  


 

לקראת תקיפה בסוריה - כתבות נוספות ב-ynet:

 

במצב חירום כפופים מקלטים תת קרקעיים רבים להנחיות פיקוד העורף, שאנשיו מתודרכים להגיע ולספק בהם ציוד, שתייה, מזון ומזרנים, כמו גם לתפעל את היציאה והכניסה מהחניונים. אלא שבמקרה שיתממש תרחיש האימים, וישראל תותקף בנשק כימי, תל אביב לא תהיה מוכנה. רק בעוד חודשיים תשמיש העירייה את "החניון הכימי" הציבורי הראשון - חניון היכל התרבות והבימה. רק כשתצא התוכנית לפועל יוכלו לשהות בו 5,000 איש ללא מיגון כימי.

 

בסוף יוני בחרה החברה העירונית "אחוזות החוף" את חברת "תעשיות בית אל" לצורך התקנה של מסננים להגנה מפני התקפה כימית בחניון. החברה צפויה להתקין אותם במהלך נובמבר ודצמבר. עד כה השקיעה העירייה שני מיליון שקל בהכנת המקלט בהבימה,

ולאחרונה השלימה תקציב נוסף, גם הוא בהיקף של כשני מיליון שקל, לרכישת מסננים.

 

המשנה למנכ"ל אחוזות החוף, שרלי בן סימון, מסר שמהבחינות הקונבנציונליות המקלט שמיש ומוכן לקליטת 5,000 תושבים כבר עתה: "בדיקות תקינות נערכות באופן תכוף והשבוע נבדקה שוב מוכנותו לאכלוס מיידי. כלומר, נבדק אין מפגעים ושהציוד במצב תקין, כמו גם הדלתות, הפתחים, האוורור ודרכי הגישה. עד השמשת החניון מפני התקפה כימית יהיו כל החניונים התת קרקעיים העירוניים בהפעלתנו מוכנים לקליטת אנשים בכל התקפה קונבנציונלית (הרשימה שלעיל)".

 

לכשיוכשר החניון להתקפה כימית הוא יכלול חדרי טיהור ומקלחות שמיועדים לסלק את המזהמים שנדבקו באנשים הנכנסים למקלט ונפגעו. כמו כן יהיו בו חדרי רופא, המסוגלים לתת מענה לכל הצרכים של השוהים בהם, ובכלל זה פגיעה מחומר לוחמה כימי.

 

על המקלט הכימי בהבימה אמר יו"ר אחוזות חוף, עו"ד עופר שחל: "המקלט המרכזי והענקי הזה יהיה פיילוט ראשוני לשכלול המקלטים העירוניים בתל אביב-יפו".

 

מעיריית תל־אביב נמסר בתגובה: "נערכנו מבעוד מועד לשעת חירום. לרשות הציבור בעיר עומדים 241 מקלטים ציבוריים, בהם 111 מצוידים במערכת סינון אוויר כנגד לוחמה כימית, בשטח של כ-25 אלף מ"ר, המאפשרים למעלה מ-50 אלף מקומות. המקלטים מתוחזקים ברמה גבוהה ומבוקרים באופן רציף על ידי העירייה ופיקוד העורף. עיריית תל אביב נבחרה במקום הראשון בתחרות 'רשויות בתחום אחזקת מקלטים ציבוריים בישראל יפה' בשנת 2010, ובשנת 2011 והוענקו לה חמישה כוכבי הצטיינות. גם בביקורת שנתית שנערכה מטעם פיקוד העורף במקלטים הציבוריים בעיר נקבע שמצב המקלטים ורמת תחזוקתם טובים מאוד, וניתן לעירייה ציון מעולה (100). מפת ורשימת המקלטים מופיעה באתר האינטרנט העירוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  חנה דן
מגדלי עזריאלי. תרחיש אימים
צילום: חנה דן
מומלצים