שתף קטע נבחר

ר"מ בריטניה: אובמה יבין, לא צריך להתנצל

בעקבות החלטת הפרלמנט הבריטי להתנגד לתקיפת בסוריה, אמר ראש ממשלת בריטניה קמרון כי הוא מקווה שאובמה, איתו ישוחח בקרוב, "יבין את הצורך להקשיב לעם". הוא הסביר כי "הדאגה מפעולה צבאית גברה על הזעם מהשימוש בנשק כימי"

אחרי המפלגה בפרלמנט הבריטי, התייצב בצהריים (יום ו') ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בפני המצלמות והתייחס להפסד בהצבעה על תקיפה בסוריה. קמרון אמר כי הוא מאמין שהציבור האמריקני ונשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, יבינו את "הצורך להקשיב לעם" בנוגע למשבר הסורי. קמרון הוסיף כי הוא נחוש בדעתו לפעול בדרך שונה מהאופן שבו התקבלו החלטות בעבר ו"לכבד את הפרלמנט".

 

שגריר ארה"ב בישראל: תהיה תגובה בסוריה

אסד קונה בעלת ברית: "נשק רוסי ממשיך לזרום"

הייגל: מכבדים את הבריטים, נחפש שותפים

 

ראש הממשלה הבריטי עדכן בראיון טלוויזיוני לכלי תקשורת בבריטניה כי בכוונתו לשוחח עם הנשיא אובמה בקרוב. "אינני חושב שזו שאלה של צורך להתנצל", אמר  קמרון.

 

למרות כישלונו לקדם החלטה בפרלמנט, בכוונתו להמשיך לקדם "תגובה תקיפה" לשימוש בנשק כימי על ידי המשטר בדמשק. "בית הנבחרים אמר את דברו, והממשלה קשובה", אמר קמרון בראיון. משנשאל על ההצבעה המפתיעה הוא הסביר כי "הדאגה מפעולה צבאית גברה על הזעם מהשימוש בנשק כימי".

 

במקביל, התייחס יורי אושקוב, יועץ לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, להצבעת הפרלמנט הבריטי נגד תקיפה בסוריה ואמר כי היא מוכיחה ש"אנשים מתחילים להבין כמה תרחישים כאלה מסוכנים". הוא הוסיף כי ההצבעה משקפת את הדעה הרווחת באירופה.

 

רוב של 13 נגד תקיפה

חברי הפרלמנט בבריטניה הצביעו ברוב של 285 מול 272 נגד התערבות צבאית אפשרית בסוריה, כדי להרתיע אותה משימוש חוזר בנשק כימי. "הבית לא אישר את ההצעה. ברור לי שהפרלמנט הבריטי, שמשקף את רצון העם, לא רוצה בפעולה צבאית", אמר קמרון מיד לאחר המפלה שנחל בבית הנבחרים בלונדון. "הבנתי את זה, ואפעל בהתאם".

 

קמרון בבית הנבחרים בלונדון. "קשוב להחלטתם" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קמרון בבית הנבחרים בלונדון. "קשוב להחלטתם"(צילום: רויטרס)

 

בעקבות ההצבעה בפרלמנט הבריטי הבית הלבן הודיע הלילה כי החלטתו של הנשיא אובמה לגבי תקיפה אמריקנית אפשרית בסוריה תתקבל לפי האינטרסים של ארצות הברית, אך האמריקנים יתייעצו עם בני בריתם, כולל בריטניה. דוברת המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית, קייטלין היידן, אמרה כי האמריקנים מודעים

 להחלטת הפרלמנט הבריטי לפרוש מקואליצית המדינות שמוכנות לפעול צבאית בסוריה. היא ציינה כי הנשיא סבור שישנם "אינטרסים אמריקניים משמעותיים שהתנהלות המשטר הסורי מסכנת".

 

בינתיים צרפת הודיעה כי היא מוכנה להשתתף בכוח צבאי, שיפעל נגד סוריה. בתשובה לשאלה אם צרפת תצא לפעולה בלי בריטניה השיב ראש הממשלה הצרפתי פרנסואה הולנד: "כן. כל מדינה עצמאית בבחירתה להשתתף בפעולה או לא. זה תקף על בריטניה כמו על צרפת". הולנד הוסיף כי בכוונתו לבחון את הסוגיה ביחד עם בעלות בריתה של צרפת. הוא חזר על מדיניות הממשלה בפריז שהמעורבות הבינלאומית צריכה להיות "תַּקיפה אך מידתית", אך לא קרא באופן מפורש לפעילות צבאית אלא רמז: "כל האפשרויות על השולחן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים