שתף קטע נבחר

3,005 ש' עיקול: לך תוכיח שאין לך טלוויזיה

עובדת במשק בית שאינה דוברת עברית, לא מחזיקה במקלט טלוויזיה ולכן לא משלמת אגרה, גילתה שעוקלו מחשבון הבנק שלה 3,005 שקל בדרישת משרד עורכי-דין מטעם רשות השידור. רשות השידור בעקבות פניית ynet: "בדקנו והוחלט לקבל את טענותיה. היא תקבל החזר"

מערך הגבייה של רשות השידור הגיע גם לעובדת משק בית שאינה דוברת עברית ואינה מחזיקה מקלט טלוויזיה. לפני כשבועיים נודע לא' שמשרד עורכי-דין שאב מחשבון הבנק שלה 3,005 שקל בטענה לחוב לרשות השידור. א' קיבלה הודעה מהבנק - העברנו 3,005 שקל להוצאה לפועל כתשובה לבקשה לעיקול חשבון שהתקבלה מרשות השידור". לא רק שא' לא מבינה עברית, אלא שהיא גם לא מחזיקה במקלט טלוויזיה.

 

 

א' כתבה למשרד עורכי-הדין באמצעות המעסיקה שלה: "כיוון שלא היה לי מושג במה מדובר, בדקתי מול אגף הגבייה ברח' המסגר בת"א והתברר לי כי מדובר בתשלום עבור אגרת טלוויזיה. הופתעתי עד מאוד. ב-2009 התגרשתי מבעלי דאז. גם במהלך נישואיי לא היתה ברשותי טלוויזיה, אלא ברשות בעלי, והוא אשר שילם, למיטב ידיעתי, את אגרת הטלויזיה.

 

"מאז גירושיי אין ולא היתה ברשותי טלוויזיה. השפה העברית אינה שגורה בפי ואני מדברת בעיקר פולנית ואין לי כל שימוש בטלוויזיה. במהלך כל השנים מאז הגירושין, אני מתגוררת בגפי ומעולם לא קיבלתי דרישה לתשלום אגרה. אינני חייבת כספים לשום גוף ו/או אדם ואני מקפידה לשלם את כל דרישות התשלום המתקבלות אצלי ועל שמי במועד (טלפון, חשמל, וכיו"ב).

 

"מיותר לציין כי סכום של 3,005 שקל הינו סכום נכבד ביותר מבחינתי ואני נאלצת לעבוד בעבודה פיזית קשה על מנת להרוויח אותו. לקיחת 3,005 שקל מחשבוני, מבלי שהיתה ברשותי טלוויזיה, הינה עוול משווע וגורמת לי לנזק כבד ביותר".

 

האזרח חייב לפנות לרשות ואילו היא פונה לאזרח רק בעת איום

המקרה של א' מוכיח שוב כי יש בעיה מהותית בחוק רשות השידור. לפי חוק זה, על האזרח לשלם את האגרה מיוזמתו - ללא בקשת תשלום מראש. אם אין לו טלוויזיה, מוטב שיצהיר על כך במכתב רשום לרשות, אחרת יקבל מכתב איום מאחד ממשרדי הגבייה של רשות השידור, שיכלול בתוכו גם רכיב של קנס. לעיתים המכתב המאיים לא יגיע ליעדו כפי שקרה לא' ואז תחטפו אגרוף בחשבון הבנק שלכם. כל זאת במקום שרשות השידור תשלח הודעות לאזרחים שעליהם לשלם את האגרה ואלה יודיעו לה אם יש או אין להם מקלט טלוויזיה.

 

עקב כך, כל שנותר לאזרחים הוא להוכיח בדיעבד שאין להם טלוויזיה או לפנות לסיוע משפטי - שבדרך כלל עולה כסף. א' כתבה לרשות: "לאור העובדה שאין לי טלוויזיה, אבקש כי תשיבו לי סכום זה לאלתר ותבטלו הליכי הוצאה לפועל הקיימים בענין זה, ככל שקיימים. במידה ולא תעשו כן אאלץ לפנות לערכאות על מנת להשיב לי את כספי".

 

מרשות השידור נמסר בתגובה: "בהמשך לפנייתכם נבדק העניין והוחלט לקבל את טענותיה של גברת א'. בהתאם לכך עודכן, כי היא אינה מחזיקה במקלט טלוויזיה ובימים הקרובים היא תקבל החזר כספי על הכסף שמומש מחשבונה. אנו מקווים, כי בכך הוסבר והוסדר העניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: דודו בכר
רשות השידור. גובה באמצעות עורכי-דין
צילום: דודו בכר
מומלצים