שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

בית מפולג: הקרב הגדול של אובמה - בקונגרס

לנשיא ארה"ב יש הרבה עבודה לעשות כדי לשכנע את הרפובליקנים, וגם את הדמוקרטים, בחיוניות תקיפה בסוריה. איך תתנהל ההצבעה, מה עשה קלינטון, האם יוכל הנשיא לפעול ללא אישור ואיך הפכה ישראל לקלף החזק שלו?

נשיא ארצות הברית לקח אתמול (יום שבת) הימור גדול ביותר כשהחליט לפנות לקונגרס כדי לקבל אישור לתקיפה בסוריה. ברק אובמה עוד יגלה שמבצע צבאי במדינה הערבית השסועה הוא המשימה הקלה יותר בעוד אישור המבצע בקונגרס קשה שבעתיים, בייחוד לאור העובדה שבית הנבחרים נשלט על ידי רפובליקנים שישמחו למרר לו את החיים. 

 

לקראת תקיפה בסוריה - כותרות אחרונות:

קרי: תקפו בסארין. שהקונגרס יעשה עבודתו

נשיא איראן לשעבר: אסד תקף בנשק כימי

עיתוני אסד חוגגים: נסיגה היסטורית לארה"ב

מתנגדי אסד מתוסכלים: "חבל שבוש לא נשיא"

 

לנשיא ארה"ב יש סמכויות רבות והוא המפקד העליון של הכוחות המזוינים, אבל הקונגרס הוא זה שמאשר את התקציבים, מינויים של שרים בקבינט, שגרירים ואפילו של מפקד צבא ארה"ב.

 

רוב דמוקרטי בסנאט ורפובליקני בבית הנבחרים. אובמה בנאום בקונגרס (צילום: MCT) (צילום: MCT)
רוב דמוקרטי בסנאט ורפובליקני בבית הנבחרים. אובמה בנאום בקונגרס(צילום: MCT)

  

נחל מפלה בפרלמנט הבריטי. קמרון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נחל מפלה בפרלמנט הבריטי. קמרון(צילום: רויטרס)

 

לנשיא ארה"ב היתה סמכות בלעדית להחליט על יציאה למלחמה, עד שהנשיא פרנקלין דלנו רוזוולט החליט ערב היציאה למלחמת העולם השנייה לשתף את הקונגרס בהחלטה. כך נחקק בשנת 1941 חוק החירום War Powers Act שמעניק לקונגרס את הסמכות החוקית להכריז על יציאה למלחמה.

במקרה של רוזוולט, הפנייה לקונגרס הפכה אותו לשותף באחריות לכניסה למלחמה והנשיא קיבל אור ירוק ואת כל התקציבים הנדרשים לניהול מלחמה.

 

הנשיא ג'ורג' בוש האב ביקש את אישור הקונגרס ליציאה למלחמת המפרץ ב-1991 ובנו ג'ורג' ביקש אישור הקונגרס ליציאה למלחמת עיראק ב-2003. אולם, כאשר הדבר נגע למבצעים ותקיפות שהיו מתחת לדרגה של מלחמה כוללת - כמו למשל בפנמה, גרנדה, סודן, סומליה ועוד -פעלו הנשיאים רונלד רייגן וביל קלינטון בלי פנייה לקונגרס.

 

ליו"ר בית הנבחרים אין כוח לכפות את עמדת המפלגה על השמרנים הקיצוניים. ביינר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ליו"ר בית הנבחרים אין כוח לכפות את עמדת המפלגה על השמרנים הקיצוניים. ביינר(צילום: AFP)

 

פצועים סורים מפגיעת פצצות נפלאם בחלב ()
פצועים סורים מפגיעת פצצות נפלאם בחלב

 

פנייה לקונגרס: מדוע בלוב לא ובסוריה כן?

בשנת 2011 יצא אובמה למבצע בלוב נגד משטרו של מועמר קדאפי בלי לפנות לאישור הקונגרס. המבצע ארך שלושה חודשים. הנשיא האמריקני נימק את השתתפות ארצו במבצעו בכך שהיא מסייעת לברית נאט"ו עם אמצעים שלא נמצאים ברשות המדינות החברות בו, בהן בריטניה וצרפת. אף שארה"ב הייתה הכוח העיקרי בהפלת קדאפי מהשלטון, הציבור האמריקני לא ראה זאת וכך הודבק לאובמה הכינוי "מנהיג מאחור".

 

בשבועות האחרונים התנהל ויכוח פומבי בין הבית הלבן לבין צירי קונגרס בסוגיית התקיפה בסוריה בשל השימוש של משטרו של בשאר אסד בנשק כימי נגד אזרחים. אנשי אובמה טענו שאין צורך לבקש מהקונגרס סמכות ליציאה לכל מבצע שאורכו 2-3 ימים בעוד צירי הקונגרס דרשו את הסמכות להצביע בעד או נגד היציאה למבצע הצבאי.

 

קלינטון פעל בקוסובו ללא אישור הקונגרס. ואובמה? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קלינטון פעל בקוסובו ללא אישור הקונגרס. ואובמה?(צילום: EPA)

 

גם היום, הנשיא האמריקני חושב שהוא יכול לצאת לפעולה בסוריה בלי אישור הקונגרס. אובמה הצהיר אתמול שהוא כבר קיבל החלטה על יציאה למבצע בסוריה, אך בכל זאת מעביר את הכדור למגרש של הקונגרס.  

 

האם אובמה יחזור על תקדים קלינטון ב-1995? 

בשנת 1995, בעוד שני בתי הקונגרס בשליטה רפובליקנית, החליט הנשיא ביל קלינטון לעקוף את הפוליטיקאים בגבעת הקפיטול ולשגר כוחות כדי לעזור לברית נאט"ו לפעול בקוסובו. במהלך המבצע חתם קלינטון על שורה של צווים נשיאותיים שאישרו שימוש בכוחות קרקע ואוויר בבלקן הרבה מעבר למה שמתכנן אובמה בסוריה.

 

 

מהו מאזן הכוחות בשני בתי הקונגרס?  

לדמוקרטים יש רוב בסנאט של 54 לעומת 46 רפובליקנים. מנגד, בבית הנבחרים יש לרפובליקנים רוב של 234 צירים לעומת 201 דמוקרטים. כדי להעביר חוק בקונגרס, למשל יציאה למבצע צבאי בסוריה, יש צורך בהצבעה נפרדת בשני הבתים ולאחר מכן מנסחים שני הבתים נוסח אחד מוסכם שעובר לחתימת הנשיא.

 

לארה"ב היה חלק גדול במבצע בלוב - ללא אישור הקונגרס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לארה"ב היה חלק גדול במבצע בלוב - ללא אישור הקונגרס(צילום: רויטרס)

 

למי יש יותר כוח - לסנאט או לבית הנבחרים? 

בסנאט יש 100 חברים (שני נציגים מכל מדינה). כל חבר נבחר לכהונה של שש שנים וכל שנתיים מתקיימות בחירות עבור כשליש ממושבי הסנאט. תקופת הכהונה הארוכה מאפשרת לסנאטורים לעבוד בצורה יעילה בין מערכות הבחירות וגם להתעמק בנושאי חוץ. בית הנבחרים מונה 435 צירים שעומדים לבחירה לתקופה של שנתיים. למעשה, חברי בית הנבחרים, שנמצא כיום כאמור בשליטה רפובליקנית, נמצאים למעשה במערכת בחירות מתמדת ולכן הם עוסקים בעיקר בנושאי פנים שמעניינים מאוד את ציבור הבוחרים שלהם. אך בכל זאת, להצבעה בבית הנבחרים משקל זהה לזו של הסנאט. 

 

מתי תיערך הצבעה על המבצע בסוריה? 

מתוך התחשבות בראש השנה היהודי, חוזר הקונגרס מפגרת הקיץ שלו ביום שני בשבוע הבא. הדמוקרטים כבר הודיעו שההצבעה תהיה מהירה ובכל מקרה ההצגה הגדולה תתחיל ביום שלישי. ביום זה יערוך יו"ר ועדת החוץ של הסנאט רוברט מננדז שימוע שאליו הוזמנו להעיד בכירים בממשל אובמה.

 

איך תתנהל ההצבעה על התקיפה? 

בתחילה ייערכו שימועים בוועדות החוץ והשירותים המזוינים בשני בתי הקונגרס. לאחר מכן יערכו דיון והצבעה בכל אחד מן הבתים. אם בכל בית תהיה הצבעה על נוסח שונה, הרי שיהיה צורך ששני הבתים יקיימו משא ומתן כדי לגבש נוסח אחיד שיועבר לחתימת הנשיא.

  

הנשיא האמריקני פנה לקונגרס כדי לבקש אישור לצאת למלחמת העולם ה-2. רוזוולט (יושב במרכז) עם סטלין וצ'רצ'יל בועידת יאלטה ב-1945 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הנשיא האמריקני פנה לקונגרס כדי לבקש אישור לצאת למלחמת העולם ה-2. רוזוולט (יושב במרכז) עם סטלין וצ'רצ'יל בועידת יאלטה ב-1945(צילום: gettyimages)

 

מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, הודיע שהסנאט יצביע בשבוע הבא על תקיפה אמריקנית בסוריה. יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר הרפובליקני, הודיע שהבית יחל בדיונים בשבוע הבא, אך לא ברור מתי הם יסתיימו. 

 

איך קשורה ישראל להצבעה בגבעת הקפיטול?  

ישראל היא אולי הקלף המנצח שמחזיק בידיו הנשיא אובמה. גם בימים של מחלוקות פוליטיות גדולות, התמיכה הגורפת בישראל היא אולי אחד הדברים היחידים שמאחד רפובליקנים ודמוקרטים בגבעת הקפיטול בוושינגטון. הלילה הגיש אובמה באופן רשמי את טיוטת ההחלטה על תקיפה צבאית בסוריה לאישור הקונגרס. הטיוטה, אם תאושר, תסמיך את אובמה להשתמש בכוחות הצבא האמריקני לתקוף את סוריה כדי למנוע מקרים נוספים של שימוש בנשק כימי על ידי משטרו של אסד.

 

בטיוטה נכתב שהפעולה הצבאית נועדה לשמירה על הביטחון הלאומי האמריקני ושל בעלות בריתה של ארה"ב באזור מסכנה של נשק כימי. בשיחות רקע אמרו בבית הלבן שהענשת אסד והפחתת כוחו חשובות לשמירה על ביטחון ישראל מאיום של נשק כימי שעלול ליפול לידי ארגוני טרור. 

 

מה הסיכוי שהקונגרס יאשר תקיפה בסוריה? 

לנשיא אובמה ולאנשיו יש הרבה עבודה לעשות כדי לשכנע את הרפובליקנים בקונגרס, אך גם את הדמוקרטים, בחיוניות התקיפה בסוריה. בשל העובדה שהקונגרס נמצא בפגרה, קשה לבית הלבן להעריך את מספר המתנגדים והתומכים למבצא צבאי במדינה הערבית. ההערכה היא שאובמה יצליח להעביר החלטה בסנאט, בעל הרוב הדמוקרטי.

 

תקיפה אמריקנית תמנע איום כימי על ישראל? ישיבת ממשלת נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
תקיפה אמריקנית תמנע איום כימי על ישראל? ישיבת ממשלת נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

בבית הנבחרים המצב מסובך הרבה יותר, בייחוד משום שהוא נמצא בשליטה רפובליקנית. יו"ר בית הנבחרים ביינר הוא חבר בגוורדיה השמרנית המסורתית ועל הנייר תומך בפעולה צבאית בסוריה. אך למרות תפקידו הבכיר אין לו כוח לכפות את עמדת המפלגה הרפובליקנית על עשרות חברי תנועת "מסיבת התה" השמרנית-קיצונית ופוליטיקאים בדלנים אחרים שמבקשים להתנער מניהול העולם על ידי ארה"ב.  

 

האם יוכל אובמה לתקוף בסוריה בלי אישור הקונגרס?

הפרלמנט הבריטי תקע בשבוע שעבר מקל גדול בגלגלי התקיפה האמריקנית אחרי שהצביע נגד השתתפות בריטניה במבצע הצבאי בסוריה. בניגוד לפרלמנט הבריטי שיכול להדיח בהצבעה את ראש הממשלה על יציאה לקמפיין צבאי בניגוד להחלטת בית הנבחרים, לקונגרס האמריקני אין סמכות להדיח את הנשיא המכהן. המקרה היחיד הוא בהליך של אימפיצ'מנט (Impeachment), שבו נדרש יוזם ההליך לספק האשמות ספציפיות של פעולה של הנשיא בניגוד לחוק במקרים כמו בגידה, קבלת שוחד וביצוע פשעים חמורים.

 

אגב ביל קלינטון, במהלך המבצע הצבאי שניהל בבלקן, הוא פנה לאישור הקונגרס אך לא קיבל אותו.

אולם, אין זה מנע ממנו להמשיך כראות עיניו באמצעות פרסום צווים נשיאותיים. קשה לראות את אובמה פועל בסוריה אם שני בתי הקונגרס יצביעו נגד הפעולה. השאלה המעניינת ביותר היא יעשה הנשיא האמריקני אם הסנאט יתמוך בתקיפה בסוריה ובית הנבחרים יתנגד לה. לא בטוח שאובמה עצמו יודע ברגעים אלה את התשובה.

 

בכל מקרה, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי רמז בסדרת ראיונות לתקשורת בארצו שאובמה יוכל לתקוף בסוריה גם אם הקונגרס יתנגד לתקיפה.

 

בדרך לתקיפה בסוריה - עדכונים אחרונים:

נשיא איראן לשעבר אכבר האשמי רפסנג'ני האשים את ממשלת סוריה בשימוש בנשק כימי נגד עמה. "העם הסורי היה המטרה של מתקפות כימיות מצד הממשלה שלו ועכשיו עליו להמתין גם למתקפה מצד הזרים", הוא אמר, לפי הדיווח בסוכנות ידיעות איראנית חצי-רשמית, אילנ"א.

 

האופוזיציה הסורית הביעה תסכול גדול מכך שאובמה לא הכריז על תקיפה בסוריה. גורם ב"קואליציה הסורית הלאומית" אמר שאובמה הוא "נשיא חלש".

 

ממשלת סוריה שיבחה את "הנסיגה ההיסטורית של ארה"ב" ואת "התבוסה המוחלטת של אובמה". סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, אמר כי למרות דחיית התקיפה האמריקנית הוא צופה שהקונגרס בוושינגטון יאשר תקיפות צבאיות בגלל היותו פרו-ישראלי. הוא הוסיף שהודעת אובמה הראתה כי הוא "הססן ומבולבל".

 

שר החוץ של בריטניה וויליאם הייג אמר שהתגובה של ארצו למה שמתרחש בסוריה תהיה "דיפלומטית, פוליטית". "בריטניה לא תמלא תפקיד צבאי. בימים האחרונים לא ביקשו מאיתנו לסייע בהיבט צבאי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
המוקד עובר לשם. גבעת הקפיטול בוושינגטון
צילום: MCT
צילום: רויטרס
התקיפה נדחתה, בינתיים. אסד
צילום: רויטרס
מומלצים