שתף קטע נבחר

איך להרוויח חצי מיליון שקל - ולא לשלם מס

כך מצליח עבריין להתל ברשויות, לעקוץ בעלי עסקים תמימים ולהרוויח מיליונים בלי לשלם אגורה אחת למס הכנסה. חלם זה כאן, ואבי דוביצקי מסביר למה

מוחמד הוא עבריין מוכר באזור כפר זמר. מתנהלים נגדו הליכי הוצאה לפועל עשרות שנים, והוא חייב לנושים יותר מ-56 מיליון שקל. הוא ישב לא פעם בכלא בגין מכירת דלק ללא היתר, אי הגשת דו"חות למס הכנסה ושלשול מיליוני שקלים של מע"מ לכיסו הפרטי.

 

עוקץ - כתבות נוספות בערוץ הכסף שלי :

 

לאחר ריצוי עונש מאסר בגין עבירות מס, הבין שעם מס הכנסה ומע"מ לא מתעסקים - ומצא דרך נוחה יותר להרוויח כסף מבלי להסתכן בעונשי מאסר. העיסוק החדש שלו היה פתיחת סופרמרקטים. מוחמד היה פותח סופרמרקט לקראת חודשי הקיץ, מחנה ג'יפ BMW מחוץ לעסק - וכך משרה אווירה לפיה הוא איש עסקים מצליח. הספקים היו ממהרים להכניס רגל לבית העסק, ומוחמד היה מנצל את תמימותם ולעתים את החמדנות של הספקים - וקונה מכל הבא ליד.

 

מוחמד לא היה מהסס לחתום לכל הספקים ערבות אישית, ובכך היה קונה את האמון שלהם באופן מוחלט. במהלך החודשים הראשונים הכל היה מתנהל כשורה. ואולם, שבועות ספורים לפני פגרת הקיץ של בתי המשפט, ויציאתם של רוב עובדי החברות הגדולות במשק לחופשה, העסק של מוחמד היה מקבל תפנית חדה ולפתע קורס בין לילה. סחורה של מאות אלפי שקלים הייתה נעלמת כאילו בולען נפער במקום, ואת מוחמד כבר לא היה ניתן לאתר.

 

זוהי שיטת עוקץ עתיקת ימים, אשר מניבה למבצעיה מאות אלפי שקלים בתקופה קצרה, והנזק הוא לא רק לספקים - אלא גם לקופת המדינה.

 

הפסד כפול למדינה

אז איך זה עובד? מוחמד נהג לפתוח תיק עוסק מורשה מול רשויות המס. במקביל היה קונה מהספקים סחורה במיליון שקל ומוסר להם צ'קים דחויים, או אפילו כלל לא מוסר צ'קים במועד קבלת הסחורה ומקבל מהם חשבוניות מס.

 

מתוך כל סכום שהספק אמור לגבות ממוחמד עבור סחורתו, הוא היה מעביר למע"מ 18%, שהם 152,542 שקל. בין אם הספקים גבו את הכסף ובין אם לא, את הסחורה מוחמד העביר לעבריינים תמורת מזומן והיה מקבל 500 אלף שקל.

 

כדי לא להסתבך עם מס הכנסה, נהג מוחמד לדווח כי מכר את הסחורה בהפסד, או שהיה מספר שעבריינים מהעולם התחתון לקחו לו את הסחורה תמורת כספים שלווה מהשוק האפור ולא החזיר. בכל מקרה, יוצא כאילו מוחמד הפסיד כסף, בה בעת שהוא הרוויח 500 אלף שקל (כי הוא לא שילם לספקים עבור הסחורה), ובידיו חשבוניות של מיליון שקל המעידות כביכול ששילם עבור הסחורה ואף העביר כסף למע"מ כדין (תיק פלילי 4807/98).

 

אותם ספקים שמוחמד עקץ אותם, מנהלים הליכי הוצאה לפועל נגדו. באופן לא מפתיע הם לא מצליחים לגבות את החוב, ומקבלים זיכוי במס הכנסה נגד חוב "אבוד" (אותו עסק שחובו הוכרז כאבוד, מוחק מהרווחים שלו את החוב של מוחמד, ובכך משלם פחות מס). כך מפסידה המדינה ורשויות המס פעמיים.

 

בשל מחסור בכוח אדם, לרשויות המס אין אפשרות לבדוק אנשים מסוגו של מוחמד. חוקרי רשויות המס עסוקים בלצוד רק את "הדגים השמנים". למוחמד אין ממה לחשוש, כי ההוצאה לפועל לא יכולה לעצור אותו בגין חובותיו, ומשטרת ישראל לא מטפלת בעבירות מסוג זה. שם נוהגים לראות במקרים כאלו "סכסוך אזרחי", ומאחר שרוב הספקים לא ירוצו למשטרה להגיש תלונה בגין מעשיו של מוחמד, הוא גם לא יצטרך להגיע לשם ולספק הסברים.

 

חושדים? אל תהססו לפעול

לו מוחמד היה נדרש לצרף רשימת תיקי הוצאה לפועל המתנהלים נגדו לדו"ח מס הכנסה, עובדי מס הכנסה היו מיד קולטים שיש כאן קומבינה רצינית ופועלים בהתאם. אבל המציאות שונה - אין דרישה כזו.

 

אז מה אפשר לעשות? ראשית, אם אתם חוששים מעוקץ - אל תהססו להגיש תלונה במשטרה. ככל שיגישו יותר תלונות נגד אדם אחד, קיים סיכוי גדול יותר שהמשטרה תפתח בחקירה. שנית, צרו קשר עם משרדי המע"מ הקרובים אליכם ובקשו לקבוע פגישה עם חוקר ממחלקת המודיעין, על מנת למסור לו עדות על המקרה ולהציג בפניו את הצ'קים שחזרו ואת העתקי החשבוניות שהנפקתם.

 

הרשויות יודעות היטב איך לגבות את מה שהן דורשות, רק חבל שלאזרחים שנעקצו אין את אותם הכלים לגבות את המגיע להם.

 

מרשות המסים נמסר שהם פועלים במישור המודיעיני לבדוק דיווחים של נישומים, וכי אין חובה לצרף אישור שכזה לדו"ח השנתי.

 

הכותב הוא יועץ בתחום מניעת חובות וגבייתם. הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי


פורסם לראשונה 05/09/2013 00:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים