שתף קטע נבחר

לראשונה: שידור חי ב-4K בבריטניה

רשת Sky היא הראשונה לערוך שידור טלוויזיה חי באיכות אולטרה גבוהה. השידור ההיסטורי: במשחק כדורגל. בקרוב אצלנו? לא

בעוד בישראל הצופים ממתינים עדיין למעבר הזוחל של הערוצים לאיכות HD, בעולם נעשים כבר צעדים ראשונים של שידורי 4K. סקיי האנגלית היא המתקדמת ביותר במירוץ כרגע, לאחר שהפכה לראשונה שמצליחה לשדר משחק כדורגל חי ברזולוציה אולטרה גבוהה. הדבר התרחש בשבת במשחק הכדורגל בין ווסטהאם לסטוק.

 

עוד ב-dtown:

 

 

 

שידורי ניסיון. עדיין  (אתר SKY ) (אתר SKY )
שידורי ניסיון. עדיין (אתר SKY )

 

4K הוא סטנדרט שידור בו מספר הפיקסלים שיוצגו על המסך גדול פי ארבעה מ-FULL HD - מ-2 מיליון אל 8 מיליון. הדבר מצריך מצלמות מתאימות, התמודדות עם כמויות מידע ענקיות בהקלטה או שידור וכמו כן ציוד קצה - טלוויזיות, בבית הצופים. האחרונות נשענות עדיין על טכנולוגיית ה-LCD המואר מאחור - כלומר LED, אולם מסוגלות להתמודד עם השידור החדש.

 

 

4K של LG  ()
4K של LG

 

מכשירים שכאלה כבר נמצאים בשוק למרות כמות התכנים הזעומה. נכון לעכשיו ניתן לרכוש בישראל טלוויזיות 4K מתוצרת LG, טושיבה, סוני וסמסונג. המחירים: 40,000 שקל וצפונה, על מסכים שמגיעים בגדלי מסך שהינם מעל הממוצע - במינימום של 55" ועד ל- 84"-85" בדגמים היקרים ביותר. רוכשי המסכים הראשונים, יכולים לראות כרגע סרטי Full HD אשר מומרים באופן מלאכותי ל-4K דרך מעבד הטלוויזיה.

 

יש עוד זמן

באתר שלה, מספרת SKY על השידור שערכה ביום שבת. מתוארת שם הפקה שהיתה מורכבת למדי, עם כמה מצלמות וציוד שידור מלא אשר העביר את הצילומים דרך הלווין. על פי ההצהרה, שידור הניסיון הראה את הפוטנציאל הגלום באיכות וידאו 4K ובחן את יכולת תשתית הלווין להעביר שידור באיכות גבוהה שכזו.

 

כמובן, זהו רק ניסיון ראשון בשידור חי באנגליה ואנשי Sky אומרים שיש להם עוד הרבה מה לתרגל בנושא. החברה עוקבת אחר קצב מכירת טלוויזיות 4K וכאשר יגיעו לשוק דגמים זולים "במהלך השנים הקרובות" יעלה לאוויר גם ערוץ 4K מסחרי לשידור, נמסר.

 

 

הקו של סמסונג ()
הקו של סמסונג

ואולי זה בכלל יהיה באינטרנט?

ויכול להיות של-SKY יהיו בכלל אתגרים אחרים לגבי העברת השידור. בכיר בנטפליקס טוען כי הזרמת הוידאו דרך האינטרנט היא הדרך הטובה ביותר להעביר וידאו 4K אל בתי הצרכנים. וכך, במקום להתעסק עם החלפות ושדרוגי ציוד, כל מה שנטפליקס או גוף אינטרנטי אחר צריכים לעשות הוא למצוא את הדחיסה האופטימאלית ו"לשדר" את הקובץ, על אותה התשתית הקיימת, עם התאמות מסויימות.

 

תקן הדחיסה החדש H.265 שנמצא עדיין בפיתוח, אמור לתת מענה לבעיה, עם אלגוריתם דחיסה יעיל אשר דוחס פי שניים יותר את קובץ הוידאו ביחס לתקן הקיים H.264 / MPEG-4 וכך יכול לשדר וידאו 4K בגודל קובץ קטן בהרבה ביחס לתקן הנוכחי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור קורן, Dtown
האולטראס מגיעות. 4K ב-UK
צילום: ליאור קורן, Dtown
מומלצים