שתף קטע נבחר

הטייזר חוזר: "השתמשנו בו אלף פעם"

המפכ"ל החליט להחזיר בהדרגה את השימוש בנשק ההלם החשמלי שהוקפא לאחר המעצר האלים של פעיל ימין ביצהר. צוות הבדיקה שמינה לבחינת השימוש במכשיר הגיש מסקנות: הטייזר יעיל, הבעיה במקרים חריגים

הטייזר חוזר אחרי החגים: מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, מתכוון להחזיר בהדרגה את השימוש במכשיר ההלם החשמלי לאחר עדכון נוהל ההפעלה שלו, כשבועיים לאחר תום תקופת החגים.

 

המפכ"ל הודיע לפני מספר שבועות על הקפאת השימוש בטייזר כנשק הלם חשמלי ועל מינוי צוות הבדיקה, בתגובה לסערה שחולל תיעוד המעצר של פעיל הימין ביצהר, בועז אלברט. בסרטון מצולם שוטר אוחז שוקר חשמלי בידו ומאיים להמם את אלברט, ואילו זה מתחנן שלא יעשה זאת ומצהיר כי אינו מתנגד למעצר - הכול לעיני ילדי העצור.   

המכשיר יעיל, הבעיה אצל השוטרים. אקדח טייזר (צילום: ערן יופי כהן) (צילום: ערן יופי כהן)
המכשיר יעיל, הבעיה אצל השוטרים. אקדח טייזר(צילום: ערן יופי כהן)

 

צוות הבדיקה בראשותו של ראש מחלקת חירום במשטרה, ניצב משנה עו"ד מוריס חן, הגיש את מסקנותיו וקבע כי הגורם העיקרי לרצף אירועים חריגים, שהביאו להחלטת המפכ"ל, היה המרכיב האנושי. 

 

"השילוב של רמת היכרות נמוכה עם הנהלים מחד, וחוסר משמעת בראיית ריסון הכוח מאידך, יצר מצע להתרחשות אירועים חריגים אלה", נאמר במסקנות צוות הבדיקה. "אין חולק לגבי היותו של המכשיר, בהפעלה נכונה, אמצעי אל-הרג יעיל וראוי לביצוע אכיפה, שמירה על ביטחון השוטר וצמצום פגיעה קטלנית בחשוד. חלופה זו בראש ובראשונה באה כדי להגן על האזרחים". צוות הבדיקה ממליץ לעדכן את נוהל ההפעלה של הטייזר בידי השוטרים, לרענן הנחיות שימוש ודיווח בנושא הפעלת השוקר.

 

עוד ממליץ הצוות למנות בעלי תפקידים ביחידות המשטרה שיטמיעו בקרב השוטרים את הנוהל החדש, ינתחו אירועים, יפיקו לקחים ויוודאו את יישומם. צוות הבדיקה גם ממליץ על טיפול משמעתי במקרים של הפעלת מכשיר הטייזר בדרך שחורגת מהנוהל. החזרה המדורגת לשימוש בטייזר כשוקר חשמלי תתאפשר רק ליחידות ולשוטרים שעברו ריענון הכשרתם בהתאם לנוהל החדש. 

 

שימוש מאסיבי מאז 2011

במשטרה הסבירו שהצוות בחן שני נושאים: בחינת האפקטיביות המבצעית של השוקר החשמלי וכן את השאלה האם נכון ואפשרי להפריד בין הטייזר לשוקר. הבדיקה כללה בחינת נוהלי הפעלת השוקר, השימוש שנעשה בשוקר בארץ ובעולם ונסמך גם על ממצאי סקר מקיף שעליו השיבו מפקדים ביחידות השונות.

 

על פי המשטרה, הטייזר הוכנס לשימוש במשטרת ישראל באופן מבצעי החל משנת 2011, כיום נמצאים בשירות כ-500 מכשירי טייזר ורשאים להפעילו כ-1,800 שוטרים ותיקים שהוסמכו לכך.

 

ניצב משנה מוריס חן אמר היום כי נרשמו כ-1,000 הפעלות בסך הכול של הטייזר כשוקר חשמלי מאז הכנסתו לשימוש מאסיבי במשטרה במהלך שנת 2011 . לדבריו, במהלך התקופה הזו התקבלו רק עשרות בודדות של תלונות על השימוש במכשיר ופחות מעשר הגיעו לטיפול במח"ש או במשטרה.

 

"ההתרשמות שלנו היא שבמקרים החריגים היישום של נוהל ההפעלה של הטייזר היה לקוי ולכן דרושה הדרכה נוספת", אמר ניצב משנה חן והעריך שהטייזר יחזור לשימוש מלא במשטרה בתוך שבועים עד שלושה מתום תקופת החגים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעצר פעיל הימין בועז אלברט ביצהר
צילום: אלכס קולומויסקי
המפכ"ל יוחנן דנינו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים