שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רופא התעקש ליילד בוואקום - התינוקת נותרה עם פיגור

  זוג הורים תובע את בית החולים "שערי צדק" בירושלים בטענה שבמהלך לידת בתם בשנת 2010 התעקש הרופא ליילד בוואקום. התוצאה: דימום תוך מוחי שהביא ללידת תינוקת עיוורת, הסובלת מפיגור שכלי ונכות 100%

  טרגדיה נוספת בעקבות לידת ואקום: לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגשה תביעה נגד בית החולים שערי צדק, לאחר שתינוקת נולדה עם פגיעות מוחיות, עיוורון ונכות מלאה בעקבות לידת ואקום. את התביעה הגיש עורך הדין אסף פוזנר.

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

   

  בכתב התביעה נטען כי בשנת 2010 פנתה האם היולדת לבית החולים שערי צדק כשהיא סובלת מדימומים, זאת לאחר שעברה כבר את תאריך הלידה המשוער. לאחר מספר שעות בחד הלידה בוצע זירוז אולם עקב חולשה הוחלט על מעבר ללידת ואקום.

   

  עוד כתבות

  רופאה התעקשה ליילד טבעי, התינוק נותר צמח

  מחקר: האם ליקת ואקום ומלקחיים אכן מסוכנת?

  עברת ניתוח קיסרי? ההריון הבא שלך בסכנה

   

  על פי כתב התביעה, היולדת ביקשה לבצע מספר לחיצות נוספות, טרם ביצוע לידת הוואקום, אך המיילדת סירבה. לדברי התובעת, לאחר סירובה של המיילדת, ביקשה היולדת כי תועבר לביצוע ניתוח קיסרי, אולם גם בקשתה זו לא נענתה.

   

  לאחר סיום הלידה בדק הרופא את התינוקת ונתן לה ציון אפגר נמוך (ציון החיוניות והמצב הנוירולוגי לאחר הלידה – א.ג.). אולם, בעקבות כך התרחש ויכוח בין הרופא ובין המיילדת ולבסוף ניתן לתובעת ציון אפגר תקין והיא הועברה לתינוקיה.

   

  בבוקר המחרת סבלה התינוקת מפרכוסים ונזקקה להנשמה. בעקבות כך, הועברה למחלקת טיפול נמרץ יילוד שם שהתה עברה סדרת בדיקות שהראו כי היא סובלת מנזק מוחי ומדימום תוך מוחי.

   

  "ביצוע פעולת הוואקום גרם לנזק קשה"

  פרופ' מומחה לגינקולוגיה ציין בכתב התביעה: "כתוצאה מסטייה מחובת הזהירות הסבירה ופרקטיקה מקובלת, מוחה של העוברה היה נתון לתנודות בהספקת חמצן לרקמה עדינה זו, ולכן הלחצים הלא מבוקרים של ביצוע פעולת השולפן ריק על ידי שני רופאים שונים, גרמו לנזק התוך מוחי הקשה".

   

  מומחה נוסף שקבע לתינוקת נכות לצמיתות בשיעור של 100% קבע: "סוגי הדימומים שאירוע במהלך הלידה, דימום מוחי תוארו בספרות כתוצאה משימוש בוואקום בלידה. הנזק כולו הינו תוצאה של ההתנהלות הלא סבירה בניהול הלידה. אילו פעל הצוות כנדרש, מונע מצוקה עוברית ומשתמש כראוי במיכשור הואקום, הנזק הזה היה נמנע לחלוטין".

   

  היולדת מציינת בתביעתה כי לא נתנה את הסכמתה במפורש או במשתמע ללידה מכשירנית, לא קיבלה הסברים אודות הסיכונים הכרוכים בביצוע הלידה וכי במידה והייתה מקבלת הסבר אודות מהלך הלידה בוואקום ועל הסיכונים הכרוכים בך, שחלקם התממש, הייתה התובעת עומדת על בקשתה לביצוע ניתוח קיסרי.

   

   בית החולים שערי צדק נמסר בתגובה: "נלמד את התביעה ונגיב בבית המשפט".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הרופא התעקש לעבור ללידת ואקום בלי להסביר ליולדת
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים