שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ניצחון למועמד השמרן בבחירות באוסטרליה

  שש שנים של טלטלה עברו על ממשלת הלייבור באוסטרליה, שהדיחה את ראש הממשלה, מינתה במקומו אישה - ואז החזירה אותו לשלטון. מנהיג השמרנים טוני אבוט, מתאגרף לשעבר, ניצח ומקווה להישגים גם בסנאט

  מנהיג השמרנים באוסטרליה טוני אבוט צועד בדרך לניצחון מוחץ בבחירות הכלליות, לפי מדגמים שפורסמו בצהריים (שבת) שעון ישראל, מעט אחרי סגירת הקלפיות. המצביעים, כך מסתמן, הענישו של ממשלת הלייבור של ראש הממשלה קווין ראד על שש שנים של טלטלות בשלטון ועל כך שלא הצליחה למקסם את ההכנסות מהתנופה בשוק המחצבים.

   

  אבוט, מתאגרף לשעבר, הבטיח להשיב את היציבות הפוליטית, לקצץ במסים ולהנהיג מדיניות נוקשה יותר נגד מהגרים מבקשי מקלט המגיעים לאוסטרליה בסירות. אלא שיותר מכל סייעה לו בבחירות הללו הטלטלה בהנהגת מפלגת הלייבור. המפלגה הדיחה את ראד ב-2010 ואז התמנתה המנהיגה החדשה ג'וליה גילארד לאישה הראשונה העומדת בראש ממשלת אוסטרליה. אלא שביוני השנה היא עצמה הודחה וראד הושב לתפקיד, בניסיון נואש להשאיר את הלייבור בשלטון.

   

   

  טוני אבוט משלשל את הפתק לקלפי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  טוני אבוט משלשל את הפתק לקלפי(צילום: EPA)

   

  "זו הייתה מערכת בחירות שאותה הממשלה הפסידה יותר משהאופוזיציה ניצחה", אמר בוב הוק מהלייבור, ראש הממשלה לשעבר, לרשת סקיי ניוז עם סגירת הקלפיות בכמה מדינות מחוז. לפי מדגם של ערוץ Nine 54.5% מהמצביעים תמכו בקואליציה הלאומית-ליברלית של אבוט לעומת 45.5% שתמכו בלייבור. פירוש הדבר שלאבוט יהיה רוב של יותר מ-40 מושבים בפרלמנט, בו יושבים 150 חברים. בכך יבוא הקץ על ממשלת המיעוט הראשונה השולטת באוסטרליה מאז מלחמת העולם השנייה. ממשלת הלייבור נאלצה בשלוש השנים האחרונות להסתמך על מחוקקים עצמאים וחברים במפלגת הירוקים.

   

  גורמים רשמיים במפלגה הליברלית של אבוט הביעו ביטחון בניצחונם אחרי חמישה שבועות של קמפיין בחירות. "זה היה קמפיין ארוך, אבל עכשיו אנחנו די בטוחים שהאנשים הצביעו בעד שינוי הדברים והחזרת הכלכלה למסלול", אמר מנהל המפלגה הליברלת וראש מטה הבחירות של אבוט.

   

  ראש הממשלה היוצא קווין ראד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ראש הממשלה היוצא קווין ראד(צילום: AFP)

   

  במרכז הקמפיין עמדה השנה השאלה מי משני המועמדים מתאים יותר להנהיג את הכלכלה של 1.4 טריליון דולר בעודה מסתגלת לסיום עידן

  ההשקעות הגוברות בשוק הכרייה. אבוט בן ה-55, חובב ספורט מושבע שצולם לא פעם בחליפת שחייה בחוף שאותו הוא נוהג לפקוד, הצביע השכם בבוקר בסידני, מלווה באשתו ובנותיו. קווין ראד הצביע בעיר הולדתו בריסביין שבמדינת קווינסלנד, שם הפגינו פעילי מחאה נגד חוקים חדשים הנוגעים במבקשי מקלט המגיעים לאוסטרליה, נושא חם במערכת הבחירות הנוכחית.

   

  בעוד המדגמים מצביעים על ניצחון קליל לאבוט, מוקד עניין חשוב נוסף הוא התוצאות בבחירות לסנאט, שם הירוקים, העצמאים ומפלגות שוליים עשויים לשמור על איזון ביחסי הכוחות ולהקשות על יוזמות חקיקה של אבוט ואנשיו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  "הממשלה הפסידה יותר משהאופוזיציה ניצחה". אבוט
  צילום: EPA
  מומלצים