שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משרד הבריאות: לחסן נגד שעלת בכל הריון
  משרד הבריאות מפרסם המלצה חדשה לנשים: להתחסן בין השבוע ה-27 ל־36 להריון נגד שעלת, כדי להעניק הגנה מרבית לתינוק בחודשי חייו הראשונים, כך מדווח "ידיעות אחרונות"

  משרד הבריאות עולה מדרגה במלחמה נגד התפרצות מחלת השעלת : מעתה ממליץ המשרד לכל אישה הרה לקבל חיסון נגד המחלה – בכל היריון וגם אם חוסנה בעבר.

   

   

  קראו עוד על שעלת:

   

  שעלת היא מחלה הנגרמת על ידי חיידק. בתחילה מופיעות נזלת מרובה והפרשה מהעיניים, ובהמשך מגיעים התקפי השיעול שמאפיינים את המחלה. המחלה

  מסוכנת במיוחד לתינוקות, שכן אצלם היא עלולה לגרום לדלקת ריאות, להתכווצויות, לשטפי דם בלחמית העין ואפילו לדלקת חריפה במוח שעלולה לגרום לנכות קבועה או למוות.

   

  מדובר במחלה מידבקת מאוד: אם נמצאים בקרבת אדם חולה בשעלת הסיכון להידבקות הוא כמעט ‭,100%‬ וההדבקה עצמה נעשית בשאיפה בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות מהאף וליחה של החולה. בישראל כל תינוק מחוסן נגד שעלת החל מגיל חודשיים (בחיסון הניתן יחד עם החיסון נגד דיפטריה וטטנוס‭,(‬ אך עד גיל חצי שנה הוא אינו מפתח רמה מספקת של נוגדנים נגד המחלה, ועל כן הוא עלול להידבק בה.

   

  מנתוני משרד הבריאות עולה כי בשנת 2012 חלו בשעלת ‭2,760‬ בני אדם, ומספר החולים מאז תחילת השנה עומד על כאלף. לפני שנה, בעקבות התפרצות המחלה, המליץ משרד הבריאות לנשים הרות להתחסן נגד שעלת כדי למנוע מהתינוקות שלהן להידבק. זאת, משום שהאם מעבירה נוגדנים לתינוק דרך השליה ואלה מגנים עליו בחודשי חייו הראשונים. הגנה נוספת מושגת באמצעות העובדה שהאם המחוסנת לא תידבק בשעלת בעצמה וכך לא תדביק את תינוקה.

   

  כעת ההמלצה עולה מדרגה: האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות פירסם הנחיה חדשה הקובעת כי יש לחסן נגד שעלת כל אישה הרה, בכל היריון, ללא תלות במנות החיסון שקיבלה בעבר. על פי ההמלצה, על מנת להשיג הגנה מיטבית לתינוק כדאי לקבל את החיסון בין השבועות 27־36 להריון. ההנחיות החדשות מפורסמות בעקבות הנחיות דומות של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות, והתקבלו בוועדה המייעצת למחלות זיהומיות וחיסונים שדנה בנושא.

   

  בישיבה נמסר כי לא ידוע על תופעות לוואי משמעותיות כתוצאה מריבוי חיסונים נגד המחלה. תופעות הלוואי השכיחות הן אודם וכאבים באיזור ההזרקה וכן בחילות והקאות. החיסון ניתן בטיפות החלב ובלשכות הבריאות, ואינו כלול בסל הבריאות.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  האם מעבירה נוגדנים לתינוק דרך השליה
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים