שתף קטע נבחר

סאטמר: הנאנסת גורשה מבית הכנסת

הנערה שנאנסה מגיל 12, על ידי מחנך בכיר בסאטמר שייעץ לה "בענייני צניעות" - הגיעה בראש השנה לבית הכנסת שבו מתפללת משפחתה, בוויליאמסבורג. המתפללים שזיהו אותה, קראו קריאות גנאי, ועצרו את התפילה עד לצאתה מבית הכנסת: "היא חשה שנעשה לה עוול על עוול", סיפר בעלה

היא ניהלה את קרב חייה מול האיש שאנס אותה – מחנך בכיר בקהילת סאטמר, ומול חברי הקהילה שלה שלא נרתעו מלהאשימה, אך לזאת לא ציפתה: בראש השנה הגיעה הנערה החרדית לתפילות החג בבית הכנסת בברוקלין – אך גורשה ממנו בבושת פנים, כך מדווח הניו-יורק פוסט.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

הנערה בת ה-19, שהספיקה להינשא בינתיים, הגיעה בלוויית בעלה לבית הכנסת בוויליאמסבורג - מעוז סאטמר בניו-יורק - שבו מתפללת משפחתה, אך אחד המתפללים שזיהה אותה, החל לקרוא לעברה: "מוסרת, החוצה מבית הכנסת". הכינוי "מוסר" - הגדרה הלכתית - הודבק לה לאחר שהסגירה את היועץ החינוכי שאנס אותה, נחמיה ווברמן, לרשויות.

 

המתפללים עצרו את התפילה בעיצומו של ראש השנה, עד שנאלצה לעזוב את המקום, כך סיפר בעלה, בורי דויטש (26), לניו-יורק פוסט. "אישה אחת ניסתה להגיד לאשתי להישאר, ושלא יהיה לה אכפת מה אומרים לה – אך אשתי החליטה לעזוב בכל זאת".

 

"עוול על עוול"

דויטש מספר כי רעייתו חשה שנעשה לה עוול על עוול. לדבריו, מאז תחילת המשפט היא סובלת מהטרדות חוזרות ונשנות מצד גורמים בקהילה. הם נוטים להתייחס לנפגעי תקיפות מיניות "כאילו הם עצמם התוקפים", אמר. המתלוננת עצמה העידה על דוכן העדים, במשפט שנערך לפני כשנה, כי חששה להתלונן נגד האיש שאנס אותה בהיותה בת 12, לאחר שנחשב לחצי-אלוהים בוויליאמסבורג. "חששתי שבסאטמר יבעטו אותי החוצה מהקהילה", העידה, "ואם סאטמר בועטים אותך, מי יקבל אותך?"

 

המשפט נגד נחמיה ווברמן (55) עורר סערה-רבתי בקהילה החרדית העצומה בניו-יורק, אך גם בתקשורת האמריקאית בכללה. הנאשם נחשב ליועץ חינוכי בעל-שם בקהילה החסידית בוויליאמסבורג, המטפל בעיקר במקרים של נוער נושר. המתלוננת - היום כבר בת 19 - הופנתה אליו כילדה על ידי הוריה ובית הספר שבו למדה, בשל התנהגות כללית ו"חוסר צניעות", שלטענתם אינם הולמים נערה חרדית, לאחר שאלה גילו כי הייתה בקשר עם גברים. במשך שלוש השנים שבהן טופלה על ידו, הפכה הנערה קורבן למעשיו, ששיאם קיום יחסי מין בכפייה.

 

בית משפט בברוקלין מצא אותו אשם ב-59 עבירות שביצע במתלוננת, בהן מעשי אונס, מאז שהייתה בת 12. בכירי החסידות גיבו את ווברמן וטענו שדווקא הוא הקורבן - לעלילה של "נערת שוליים". בצעד נדיר נרתמו שני המחנות היריבים בסאטמר למענו, ומנהיגיהם, ובראשם האדמו"רים, קראו לסייע לו. בין היתר, נערך ערב התרמה למימון ההגנה המשפטית, והוכרז כי זו חובה הלכתית - "מצוות פדיון שבויים".

 

בחסידות טענו כי התובע של ברוקלין היה נגוע בניגוד עניינים, משום שבעבר נמתחה עליו ביקורת כאילו הוא אינו מטפל בעבירות מין בקהילה החרדית בגלל יחסיו הטובים עמה. כעת, אומרים בסאטמר, היה לו עניין מיוחד להגיע בכל מקרה להרשעה בתיק – ווברמן שילם את המחיר. עוד טענו, כי המושבעים אינם יכולים להבין את קודי ההתנהגות הפנימיים של החרדים, ולכן אין זה משפט צדק. ווברמן, נשוי ואב לעשרה, מרצה כיום 50 שנות מאסר בכלא שמור ביותר בוואליקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים