שתף קטע נבחר

דו"ח: נס ציונה וסוד הנשק הכימי הישראלי

בעוד משטרי המערב והמזרח התיכון עוסקים בקדחתנות בהשלכות התקיפה הכימית הסורית, חושף מסמך אמריקני כי ישראל אגרה נשק ביולוגי וכימי כבר ב-1982, כ"אמצעי משלים" לארסנל הגרעיני שלה. "ה-CIA חשד במשך עשרות שנים, והממשל האמריקני שתק במקביל"

השימוש הסורי בנשק כימי ופוטנציאל ההתלקחות האזורית שהוא הביא עמו עומדים במוקד תשומת הלב העולמית כבר שבועות ארוכים, אך דו"ח מודיעין אמריקני הסיט הבוקר (יום ג') את עיני העולם מעט דרומה משם - למכון הביולוגי בנס ציונה. "גופי פיקוח הנשק ברחבי העולם יודעים כבר כמעט 20 שנה כי ישראל ייצרה בחשאי נשק כימי וביולוגי, ככלי עזר משלים לארסנל הגרעיני שלה", כך חשף האתר "פוריין פוליסי".

 

לקריאת המסמך המלא - לחצו כאן

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

נשיא ארצות הברית איבד את הברק

חרף הצנזורה: כל הקבינט האיראני בפייסבוק

 

האתר האמריקני נשען על מסמך שנשלח אליו על ידי חוקר בספרייה הנשיאותית על שם רונלד רייגן בקליפורניה. הוא נכתב בשנת 1983 והיווה חלק מתיעוד יסודי ומקיף על מאגרי הנשק להשמדה המונית במזרח התיכון, אך צונזר לאורך השנים. "מה שהופך את המסמך לנפיץ כל כך היא העובדה שהוא מכיל למעשה את כל הידע המודיעיני שבו אחז ה-CIA באותה תקופה על הפעילות הכימית של ישראל", נכתב באתר. "הארגון הקפיד לצנזר את המסמך הספציפי גם כשהתיר לפרסום את כל שאר הסקירה ב-2009".

המכון למחקר ביולוגי בנס ציונה (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
המכון למחקר ביולוגי בנס ציונה(צילום: שאול גולן)
 

על פי המסמך, הארסנל הגרעיני של ישראל ("כמה מאות"), כמו גם פצצות המימן שאגרה לאורך השנים, הפכו בחלוף הזמן ל"מידע אוניברסלי" בקרב חוגי המודיעין בעולם. אלו חלקו גם בהערכה כי ישראל מייצרת בנוסף נשק כימי וביולוגי, כ"אמצעי משלים", אך מעולם לא הצליחו לגבות הערכה זו בהוכחות. כעת, על פי "פוריין פוליסי", משתנה התמונה. "הסוד של ה-CIA מ-1983 עשוי להיות הסימן החזק ביותר לכך", נכתב.

 

חלק גדול מעבודת החוקרים שיצרו את המסמך התמקד במכון המחקר הביולוגי בנס ציונה, אך הגילוי האמריקני הראשון הגיע מדרום. על פי הפרסום, לוויין ריגול שהפעילה ארצות הברית חשף ב-1982 "קיום אפשרי של מתקן ייצור ואחסון של נשק כימי בדימונה. נשק כימי נוסף עשוי להיות מיוצר על ידי התעשייה הישראלית המפותחת".

"שימוש סובייטי בנשק כימי" - המסמך שכלל את ישראל ()
"שימוש סובייטי בנשק כימי" - המסמך שכלל את ישראל
  

מחברי המסמך סייגו כי "בעוד איננו יכולים לקבוע בוודאות שישראל מחזיקה בנשק כימי קטלני, כמה סימנים הובילו אותנו למסקנה שהיא הפכה טכנולוגיה של ייצור גז עצבים, גז חרדל וכמה סוגים של גז לפיזור מהומות - לשמישה, וכן פיתחה אמצעי פיזור מתאימים".

 

האתר לא ידע לציין אם הנשק הכימי שיוצר לכאורה בארץ נשמר לאורך השנים. ב-1992 חתמה ישראל - אך לא אישררה חתימה זו - על האמנה למניעת הפצת סוג נשק זה. "ה-CIA חשד במשך עשרות שנים בפיתוח הנשק הישראלי, והממשל האמריקני שמר על שתיקה בנושא לאורך התקופה כולה", נכתב.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
המכון למחקר ביולוגי בנס ציונה
צילום: שאול גולן
צילום: רויטרס
פקחי האו"ם בסוריה
צילום: רויטרס
מומלצים