שתף קטע נבחר

ועדת הכספים אישרה 100 מיליון שקל לתעש

ההלוואה היא האחרונה בסדרת הלוואות שאושרו לחברה בעבר והיא מיועדת למימון תשלומי השכר שעדיין לא שולם לעובדי החברה עבור החודש האחרון

ועדת הכספים אישרה היום (ג') הלוואה נוספת בסך 100 מיליון שקל לתעשייה הצבאית (תעש) למימון תשלומי השכר של עובדי החברה בחודש האחרון. ממלא מקום מנהל רשות החברות הממשלתיות רוני פרידמן ביקש את ההלוואה בידיעה שחובות תעש על הלוואות העבר הם למעלה מ-2 מיליארד שקל. מועד הפירעון עבר וקיים חשש סביר שהחברה לא תוכל לעמוד בהחזרי ההלוואות והמדינה תאלץ להמיר את ההלוואה המבוקשת בהון המניות של החברה.

 

חברה בקשיים: תעש שוב לא חילקה משכורות

המבקר: תעש זיהמה קרקע ומים, הרשויות לא פעלו

בקשת הלוואה חדשה ומפתיעה לתעש

 

ההלוואה שאושרה אמורה להיות האחרונה בסדרה. פרידמן אמר כי אם היא לא תאושר "העובדים עלולים להשתמש בזה נגדנו". מנכ"ל תעש אבי פלדר אמר כי לחברה גירעון של 300 מיליון שקל כתוצאה מהמשך העסקתם של 950 עובדים שמזמן היו אמורים לפרוש יחד עם הפרטת החברה. אבל מועד פרישתם טרם נקבע.

 

פלדר הוסיף כי בימים אלה הושגו הסכמות נוספות בין משרדי הביטחון והאוצר על מתווה ההפרטה של אחת מחטיבות החברה. המתווה יעלה מחר לאישור מועצת המנהלים של תעש וצפוי להגיע לאישור ועדת השרים להפרטה. המתווה יבטל את תשלומי השכר והפנסיות לעובדים שאינם חיוניים לפעילות העסקית של החברה, ויאפשר לתעש לצאת לדרך חדשה כחברה ביטחונית רווחית בשוק תחרותי.

 

עם זאת, גם פלדר לא בטוח אם ביצוע המתווה האחרון שסוכם לא יידחה ולכן עלולה להידרש הלוואה נוספת לתשלום שכרם גם בחודש הבא. יו"ר ארגון עובדי תעש יצחק יהודה אמר שגם הוא לא יודע מה יהיה בחודש הבא. "הסכמנו ללכת להפרטה באין ברירה אבל הממשלה לא יודעת להפריט גם כשנותנים לה את המפעל על מגש של כסף והיא תמכור אותו בנזיד עדשים", אמר.

 

"4 הסכמים מוכנים לחתימה עם הממשלה, אבל אחרי כל הסכם קופצים עניינים חדשים. מנכ"לי משרד הביטחון המתחלפים משנים החלטות. לא מדובר בעובדים לא חיוניים כמו שאומרים עליהם אלא באנשים עייפים. כולם עבדו במשמרות בשבועות האחרונים כדי לספק את צרכי צה'ל. לא מגיע להם שכר ועוד בחגים? כספי ההלוואות הולכים קודם לתשלום לגמלאים ולעובדים לא נשאר כסף למרות שעשינו מה שהמשרדים רצו. אז מה עוד רוצים מאתנו?", סיכם יהודה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים