שתף קטע נבחר

40 שנה אחרי המלחמה: עיטור הנשיא לקהלני

נשיא המדינה וחברי הוועדה המייעצת חשפו את שמות הזוכים בעיטור. בנוסף לגיבור מלחמת יום כיפור יזכו בכבוד, בין היתר, גם אלי ויזל וסטיבן ספילברג

ערב יום הכיפורים 2013, 40 שנה לאחר המלחמה, הכריזו היום (ה') נשיא המדינה שמעון פרס וחברי הוועדה המייעצת על הזוכים הטריים בעיטור הנשיא. בין מקבלי המדליה השנה יהיה גם תת-אלוף (מיל') אביגדור קהלני, שקיבל את עיטור המופת והגבורה לאחר מלחמת יום הכיפורים.

 

 

בראש הוועדה המייעצת עמד נשיא בית המשפט העליון לשעבר השופט בדימוס מאיר שמגר. בוועדה חבר גם נשיאה החמישי של מדינת ישראל יצחק נבון. בהודעה שפרסם בית הנשיא נמסר כי "אביגדור קהלני זכה בעיטור הנשיא על אומץ לבו, מנהיגותו בשדה הקרב, תרומתו רבת השנים לביטחונה של ישראל, על היותו דוגמה ומופת לאלפי צעירים לנכונות לשאת בנטל הביטחוני, ועל פעילותו הציבורית למען רווחת חיילי צה"ל ומפקדיו.

 

"קהלני, בעל עיטורי המופת והגבורה, שהוענקו לו על עוז הרוח שגילה בקרבות מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים, מהווה באישיותו ובמעשיו סמל ישראלי יוצא דופן - חייל ומנהיג הניצב תמיד בראש ומשמש דוגמה אישית מובהקת ואיתנה לחייליו, לפקודיו ולעמו.

 

אביגדור קהלני והנשיא פרס (צילום: יוסף אבי יאיר אנגל) (צילום: יוסף אבי יאיר אנגל)
אביגדור קהלני והנשיא פרס(צילום: יוסף אבי יאיר אנגל)

 

"במלחמת יום הכיפורים מונה למפקד הגזרה בקרבות קשים אל מול האויב, ובאומץ לב הוביל את הכוח שהצליח, יחד עם רבים אחרים, לעצור את הצבא הסורי מלפלוש לאזור הכינרת והשמיד טנקים סוריים. מאז ועד היום קהלני פועל ללא הרף לטובתם של חיילי צה"ל, מערכת הביטחון וביטחון מדינת ישראל".

 

העיטור יוענק גם לפרופסור אלי ויזל, שבמשך יותר מחמישה עשורים פועל להנצחת השואה בעולם והפך לדמות המרכזית והמוכרת ביותר בארצות הברית בתחום זה. ויזל פרסם יותר מ-40 ספרים ובשנת 1986 הוענק לו פרס נובל לשלום על פועלו ב"וועדה הנשיאותית לזכר השואה", שבראשה עמד.

 

אלי ויזל, "הטביע את חותמו על האנושות כולה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אלי ויזל, "הטביע את חותמו על האנושות כולה"(צילום: רויטרס)

 

הוועדה ציינה כי "אלי ויזל הטביע את חותמו על האנושות כולה, בכך שבפעילותו הציבורית חוצת מדינות תרם תרומה ייחודית להנצחת מורשת השואה ולהעברת מסר חזק של שלום וכבוד אנושי לעולם כולו".

 

גם הבמאי ההוליוודי סטיבן ספילברג יזכה לעיטור הנשיא. "ספילברג זכה בפרס בזכות עשייתו בתחום הקולנוע ב-50 השנים האחרונות ופעילותו הייחודית להנצחת זכר השואה, בין היתר על הסרט זוכה האוסקר 'רשימת שינדלר', אחד מסרטי השואה החשובים ביותר ורבי ההשפעה בעולם", נכתב בהודעת הוועדה.

 

ספילברג, "פעילות ייחודית להנצחת השואה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ספילברג, "פעילות ייחודית להנצחת השואה"(צילום: AFP)

 

זוכה נוסף הוא הרב אלימלך פירר, שעליו נכתב כי הוא "הקים במהלך השנים מערכת סיוע רפואית לחולים. שמו של הרב מוכר כמי שללא כל השכלה רפואית פורמלית, רכש ידע עצום בתחום הרפואה, ומזה שנים ארוכות הפך לכתובת עבור כל חולה ונזקק".

 

זוכה אחד מסקרן במיוחד הוא אדם הפועל בשירות הביטחוני למען מדינת ישראל, אך מסיבות ביטחוניות לא ניתן לחשוף את פרטיו. אליו מצטרפים גם אבי נאור, מייסד עמותת "אור ירוק", שבעקבות מותו של בנו רן בתאונת דרכים בעת שירותו הצבאי, החליט להפנות את משאביו ולהקדיש את חייו וכספו להצלת חיים בתאונות הדרכים ובקטל בכבישים.

 

זוכה נוסף הוא ד"ר צבי (הרי) תבור שהיה שותף בהקמתה של המעבדה הישראלית הלאומית לפיזיקה בעידודו ותמיכתו של דוד בן-גוריון. הוועדה ציינה כי "ד"ר תבור הוא פורץ דרך במחקר העולמי של אנרגיה סולארית. בהמצאותיו תרם לעצמאותה הכלכלית והמדינית של ישראל תוך הפחתת תלות במדינות ערב. הוא פיתח פיתוחים מדעיים ושיפורים טכנולוגיים רבים שהועמדו לרווחת האוכלוסייה העולמית ומצויים בלב העשייה בתחום האנרגיה הסולארית בישראל".

 

מבית הנשיא נמסר כי עיטור הנשיא, אשר הוענק לראשונה בשנה שעברה ביוזמתו של הנשיא פרס, מוענק לאנשים פרטיים וארגונים, יחידי סגולה, שתרמו תרומה ייחודית ויוצאת דופן לתיקון עולם או לחברה במדינת ישראל ולתדמיתה בעולם ומהווים דוגמה ומופת ליזמות, חדשנות, יצירתיות וחזון.

 

על העיטור מוטבע כוכב הצפון שמהווה סמל וביטוי להתוויית דרך, והמנורה שמסמלת את התחדשות המדינה, את הקשר החזק בין העבר להווה ואת יצירת ההמשכיות. בראש העיטור משובץ הביטוי "משכמו ומעלה" הלקוח מפרק ט' בספר שמואל א': "בחור וטוב ואין איש מבני ישראל טוב ממנו, משכמו ומעלה גבוה מכל העם".

 

בבית הנשיא הזכירו כי "הענקת עיטור מעין זה היא מסורת הנהוגה בקנדה, בהענקת ה-order of canada, בצרפת, בהענקת 'הלגיון דה אונר', ובאיטליה, שם מעניק הנשיא עיטורי כבוד על פי החוקה האיטלקית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל
פרס וקהלני
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל
מומלצים