שתף קטע נבחר

כרמי גילון: התקדמות מדינית תוציא מאנשי "תג מחיר" את יגאל עמיר הבא

ראש השב"כ בזמן רצח רבין ביקר בשיחה עם ynet את אופי התנהלות הרשויות מול מבצעי הפעולות וקרא לפעולה נחושה נגדם "לפני שהם מפוצצים את הכנסייה הראשונה"

האנשים שעומדים מאחורי פעולות "תג מחיר" יוציאו מתוכם את "יגאל עמיר הבא" אם תחול התקדמות מדינית. כך לפחות מעריך ראש השב"כ בעבר כרמי גילון, בשיחה עם ynet. "החבר'ה האלה הם אלה שיהיו המחתרת היהודית אם התהליך המדיני יבשיל למשהו שכרוך בוויתור על שטחים. כדאי לפעול מולם בנחישות לפני שהם מפוצצים את הכנסייה הראשונה", המליץ.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הטייסת שהוזנקה למשימת התאבדות ב-11/9

קייהנאיקוקאוקהיהוליהיקהאונאילי? ארוך מדי

 

על פי גילון, שעמד בראש השב"כ בזמן רצח ראש הממשלה יצחק רבין ושימש קודם לכן כראש המחלקה היהודית בארגון, "מאחר וזה נמצא על גבול הפרות הסדר הציבורי והטרור אני רואה שזה נופל בין הכיסאות, בין המשטרה לשב"כ. אסור לתת לנושא 'תג המחיר' לרדת מסדר היום. מערכת האכיפה והמערכת הפוליטית נוהגות בחוסר אונים מול התופעה, שהסכנה שלה היא גדולה מאוד".

 

לדבריו, "העובדה שלבסוף לא הכריזו על 'תג מחיר' כארגון טרור היא מחדל שגם השב"כ שותף לו. אני חושב שאפשר לתפוס אותם, השאלה אם מעמידים אותם לדין. כשמכריזים על ארגון כארגון טרור חופש הפעולה הוא הרבה יותר גדול. אני חושב שצריך לחפש את הרבנים, מדובר באנשים דתיים והם צריכים הכשר רבני, אני חושב שלא פועלים מספיק בנחישות מול רבנים שעוסקים בהסתה".

 

זמן קצר לאחר ההתנקשות ברבין מינה גילון ועדת בדיקה שתחקור את כשל האבטחה. במקביל, החליטה הממשלה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית - ועדת שמגר - שמונתה לחקור את הכשל. במהלך דיוני הוועדה התפטר גילון מתפקידו לאחר שהבין כי הוועדה רואה בו אחראי למחדל האבטחה. בדו"ח הסיכום קבעה הוועדה כי השב"כ נכשל באבטחתו של רבין הן ברמה הפיזית והן ברמה המודיעינית. כמו כן הוגשו מספר המלצות אישיות נגד כמה עובדי שב"כ וגובשו המלצות מערכתיות למניעת כשל דומה בעתיד.

 

גילון יישא מחר (יום ב') דברים בכנס משותף לפורום "תג מאיר" באוניברסיטת תל אביב ולארגון הבינלאומי של המשפטנים היהודים, שיעסוק בהשלכות ובאכיפה של פעולות תג מחיר.

 

יו"ר תג מאיר, ד"ר גדי גבריהו, אמר: "גם המחתרת היהודית החלה את פעולותיה ב'פעולות חינניות' וסיימה עם מטעני חבלה מתחת לאוטובוסים במזרח ירושלים. על מדינת ישראל לעצור את חרפת תגי המחיר". נשיאת הארגון הבינלאומי של עורכי הדין והמשפטנים היהודים, עו"ד עירית קאהן: "תג מחיר הוא לקיחת החוק לידיים והענשה או נקמה של אנשים מסוימים נגד אחרים. במדינה דמוקרטית המוסדות המחליטים אם להעניש הם בתי המשפט. כל פעולה אחרת תביא לאנרכיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים