שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "טורבו": התנעה והנאה נעימה

  דרימוורקס אולי זוחלים אחרי פיקסאר בכל הנוגע למקוריות והצלחה קופתית, אולם ב"טורבו" הם מצליחים לרענן עם חילזון שמגשים חלום ומשתתף במרוץ מכוניות. העלילה אולי צפויה, אך מבדרת ומשובצת במסרים לא שגרתיים

  בין שלל החיות והיצורים שיכולים להיות הגיבורים של סרטי האנימציה לילדים, חילזון נראה כמו אפשרות מאוד לא מבטיחה. אההה... אבל כאן נכנסת הגאונות שבעניין. לפחות כך רצו לחשוב יוצריו של הסרט "טורבו" ("Turbo"). הגיבור של הסרט אולי קטן, איטי ופגיע אבל יש לו חלומות גדולים: להיות חילזון מרוץ ולהתחרות מול הנהגים הטובים בעולם. המתכונת המשומשת של "העז לחלום" ו"אין דבר העומד בפני הרצון" נמתחת עד קצה גבול האבסורד שלה.

   

  ביקורות סרטים נוספות בערוץ הקולנוע של ynet:

   

  "טורבו" הוא הפקת דרימוורקס אופיינית. בהשוואה לסרטים של פיקסאר (לפחות לטובים שבהם) אנשי דרימוורקס אינם חדורים בשאיפה להפתיע או להעז, אלא לקחת רעיון פשוט ולבצע אותו באופן תוסס ו"מעודכן". רעיונות שחוקים באמצעות דמויות מוקצנות. קקופוניה של צבעים וקולות עם הרבה קריצות של חנופה מכוונת היטב לקהל העכשווי. ובל נשכח את העיקרון החשוב ביותר: מי שרוצה לעשות סרט, צריך להתחיל בתכנונו של החלק השני בסדרה.

   

  רשת חילזון מהיר

  ואם לפיקסאר יש את בוננזת המרצ'נדייזינג "מכוניות", אז מדוע שלא יהיה לדרימוורקס את זיכיון מרוצי המכוניות שלה? אין ספק שמישהו בדרימוורקס מיהר מדי להשתכנע שילדים ירצו לקנות בובות קטנות של חלזונות המעוטרים בשלל קישוטים ותוספות של מכוניות מרוץ. הכנסותיו של הסרט בקושי עברו את תקציב ההפקה. בדיעבד, יכול להיות שהיו רעיונות מוצלחים יותר.

   

  איך למכור חילזון. מתוך "טורבו" (צילום מתוך הסרט) (צילום מתוך הסרט)
  איך למכור חילזון. מתוך "טורבו"

   

  תיאו (קולו של ראיין ריינולדס), המכונה "טורבו", הוא חילזון גינה שאינו מסתפק בשגרת החיים של השבט הקטן שלו באותה גינה הנמצאת אי שם בקליפורניה. הוא חולם על מרוצי מכוניות ומנסה להכניס את האקשן החסר לו כל כך לשגרת החיים המשמימה של החלזונות האחרים. שגרה זו מופרת רק כאשר עורבים מלקטים חלזון (אלמנט של הומור שחור שמפתיע לטובה בתוך סרט זהיר), או כשילד מרושע מנסה לדרוס אותם.

   

  צ'ט (פול ג'יאמטי), אחיו הזהיר והחששן של טורבו, מנסה לגונן עליו מפני כעסם של שאר החלזונות על שיגיונותיו של הגיבור, ומנגד מנסה לשכנע את האח שיש לוותר על החלומות. כשטורבו נמצא על סף ייאוש, מתרחשת התאונה שתהפוך אותו לסוג של גיבור על בעולם החלזונות. בדרך לא דרך הוא נשאב לתוך חלקה הפנימי של מכונית המשתתפת במרוץ רחוב, ובאופן ספציפי לתוך המערכת המזרימה חנקן דו-חמצני למנוע.

   

  "טורבו". אם לחילזון היו גלגלים ()
  "טורבו". אם לחילזון היו גלגלים

   

  ספיגת הגז משפר הבעירה לא גורמת לו לפרץ בלתי נשלט של צחוק, אלא להפיכתו לסוג של מכונית מרוץ בתוך שריונו של החילזון. כשהאור הכחול נדלק בתוך הקו הספיראלי של השריון, טורבו שועט קדימה במהירויות בלתי אפשריות, ומותיר פס כחלחל המסמן את מסלול התנועה.

   

  התהפוכות העלילתיות מובילות את טורבו וצ'ט למסעדת הטאקוס "דוס ברוס" שבחצר שלה עורך טיטו לופז (מייקל פנייה) תחרויות מרוץ בין שבלולים. הוא רוצה להפוך את המסעדה המקרטעת לאטרקציה, אבל גם לו יש אח מרסן בשם אנג'לו (לואיס גוזמן) שמעדיף טאקו אחד ביד משנים על העץ. כאן המקום להזכיר שכשם שסדרת "מהיר ועצבני" מכוונת לקהל ההיספני, הסרט "טורבו" שמודע ומושפע מסדרת סרטים זו, מנסה לקרוץ לקהל זה (או אולי להתבדח על חשבונו).

   

  מהיר יותר, מוכר יותר? "טורבו" ()
  מהיר יותר, מוכר יותר? "טורבו"

   

  טורבו פוגש את חלזונות המרוץ האחרים. ה"צוות" בראשותו של וויפלאש (סמואל ל. ג'קסון, שמשחזר כמה ממשפטי שביצע בסרט טרנטינו), ברן (מאיה רודולף), וויט שאדו (מייקל בל), סמוב מוב (סנופי דוג) - חבורה צבעונית של חלזונות הרפתקנים, אבל גם אוסף של דמויות שלסרט הקצר אין זמן לפתח. תפקידם הוא להיות בפלוגה המסייעת של טורבו בהמשך העלילה.

   

  טיטו וטורבו מנסים להגשים יחדיו את חלומותיהם במרוץ האינדי 500, שם טורבו יתמודד מול הגיבור הנערץ עליו גאי גאג'ן (ביל האדר) - גיבור שלא במפתיע יתגלה כאדם פחות ראוי ממה שטורבו האמין. כשליש מאורכו של הסרט מוקדש לשלב מרוץ, והוא מביא לשיא את החוויה הדינמית שהסרט חותר אליה (והמועצמת באנימציית תלת ממד).

   

  כל מהלך ותפנית בחלק זה של הסרט תהיה צפויה לחלוטין, כולל נקודות המשבר והיציאה מהן. האנימציה מושקעת ומרשימה באיכויותיה הטכניות - בסטנדרט המקובל בסרטי דרימוורקס, אך "טורבו" הוא סרט אנימציה המכוון בעיקרו לילדים, וגם ככזה הוא אולי מבדר באופן שיגרתי, אך גם קצת מפוקפק מבחינת ערכיו החינוכיים.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים