שתף קטע נבחר

צפו: טיל תמוז של צה"ל פוגע בעמדה סורית

ynet חושף לראשונה צילומים של תקרית אש שאירעה השנה ברמת הגולן: חיילים סורים ירו על כוח צה"ל אש מקלעים, ובתגובה שוגר לעברם טיל על ידי לוחמי יחידת מיתר. מפקד היחידה: "העמדה הושמדה תוך דקות"

תמוז בלהבות: שש עמדות סוריות הושמדו בחודשים האחרונים על ידי טילי תמוז ששיגרו לוחמי יחידת מיתר של חיל התותחנים. ynet חושף לראשונה צילומי תקרית אש שאירעה בחודש מרס השנה, בה משמיד הטיל עמדה סורית לאחר שנורתה ממנה אש מקלעים על כוח צה"ל.

 

עוד חדשות ב-ynet:

משפחתה של האם הרוצחת: "נחבק אותה"

"לא אשרוד כלא". טרנסג'נדר לפני מאסר

חיי הלילה בדמשק: רוקדים וסומכים על אסד

 

ההסכם בין רוסיה לארה"ב לפירוק הנשק הכימי בסוריה אמנם הפחית משמעותית את הסיכויים לתקיפה אמריקנית בסוריה בזמן הקרוב, אך לא השפיע על רמת המתח המבצעי בו נמצאים כוחות צה"ל בגזרת רמת הגולן. מפקדי יחידת מיתר מספרים כיצד הפכה היחידה לכח האש העיקרי של צה"ל נגד הצבא הסורי באמצעות טיל ה"תמוז".

 

בסרטון שמתפרסם כאן לראשונה מתאריך 24.3.12, ניתן לראות ממערכות המעקב והצילום של טיל התמוז כיצד חיילים סורים יורים לעבר כוח צה"ל במקלע כבד מעמדה שנמצאת בשטח פתוח, 2.3 ק"מ מהגבול עם ישראל בחודש מרץ האחרון. "בלילה שקדם לתקיפה שלנו, כח מפלוגת הסיור והתצפית של היחידה זיהה אש סורית ממקלעים שנורתה לעברו, כשנתזים פגעו ברכב הסיור, אבל לא היתה הפללה ודאית", משחזר מפקד היחידה, סא"ל תומר את האירוע.

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

כחלופה לירי, מתאמנים בסימולטור מתקדם (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
כחלופה לירי, מתאמנים בסימולטור מתקדם(צילום: הרצל יוסף)
"למחרת הגיע כח שלנו בפיקודו של סגן מפקד הפלוגה לסרוק את הזירה, ועוד לפני שהגעתי הוא דיווח שיורים עליו צרורות מאותו מקור. תצפית שלנו זיהתה באותם רגעים את מקור האש – אותה עמדת מקלע. במקום מצאנו גם את הקליעים שעפו לנו מעל לראש שקוטרם 14.5 מ"מ, פי שלושה מקוטר של מקלע כבד צה"לי. המ"פ, שכבר היה בעמדת הכלי שיורה את התמוז, שיגר את הטיל ב-8 בבוקר, והעמדה הסורית הושמדה תוך דקות מהרגע שירו עלינו".

 

סימולטור באימונים, טיל בקרב

יחידת מיתר פועלת משנת 86', אך דבר קיומה הותר לפרסום לפני שנתיים. בטיל התמוז כמעט שלא נעשה שימוש חי באימונים, וכחלופה הלוחמים מתאמנים בסימולטור מתקדם. ייעודה המקורי של היחידה היה לחימה בכוחות אויב בשעת מלחמה, אך החל משנת 2005 היא פועלת גם במשימות סיכול מדוייקות בעזה ובדרום לבנון. בשנתיים האחרונות תופסים לוחמי היחידה קו בט"ש (ביטחון שוטף) בגזרת רמת הגולן. רק בשבוע שעבר נחתו בשטח ישראל שלוש פצצות מרגמה סוריות במסגרת סבב קרבות נוסף בין המורדים לצבאו של אסד במרכז רמת הגולן, מה שהקפיץ שוב את לוחמי מיתר לכלים המיוחדים שלהם מחשש לירי מכוון נוסף נגד ישראל.

סא"ל תומר וסגן אלון. "כולם רצו לחזור לגזרת הגולן" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
סא"ל תומר וסגן אלון. "כולם רצו לחזור לגזרת הגולן"(צילום: הרצל יוסף)
 

סא"ל תומר: "ירדנו לתקופה של חודש וחצי אימונים בדרום, עם השארת צוותים לכוננות בגולן, ובמשובים שמילאו החיילים ראינו כולם רוצים לחזור לאותה הגזרה בגלל העניין הרב שבה. גם הביקוש להתגייס לחיל התותחנים עלה בשנה האחרונה בעקבות הפעילות שלנו".

 

לצה"ל יש יכולות ירי אחרות, פחות מתוחכמות וזולות בהרבה, כמו אש טנקים (בה כבר נעשה שימוש בגולן נגד מטרות סוריות) או טילי נ"ט (כוח של גדס"ר גולני ירה לפני מספר חודשים טיל גיל על עמדה סורית). אלא שלאור הדיוק ומהירות התגובה, הוחלט בפיקוד הצפון להטיל את המשימה בעיקר על יחידת מיתר. עם זאת, יש לציין, בשנה האחרונה נרשמו מקרים לא מעטים של זיהוי מקור ירי לעבר ישראל בוודאות כמעט מוחלטת, אך אישור ללחוץ על מתג הג'ויסטיק של התמוז לא ניתן בסופו של דבר, בגלל היעדרו של אלמנט מפליל נוסף.

  

מי שאחראי על הירי האחרון של התמוז לעבר סוריה, הוא הסמ"פ סגן אלון, שלפני כחודש פגע בתותח סורי שירה לעבר ישראל: "זה התחיל ביום קרב בין המורדים לצבא הסורי, שגלש לנפילות סביב הישוב יונתן. בשעה 20:00 קיבלנו אישור לירות, ופגענו. יש סיפוק גדול ברגעים שאחרי, כשאתה יודע שהגנת על ישוב שאתה רואה כל יום. אבל יש גם דריכות: אולי הפעם הצד השני יגיב על הירי שלך".

 

גורם בכיר בפיקוד צפון הוסיף כי מלוחמי מיתר נדרשות בין היתר יכולות טכנולוגיות גבוהות, וחלקם הגיעו ליחידה אחרי שנפלו מקורסים יוקרתיים כמו טיס: "שיפרנו במהלך השנים את המערכת בכל הקשור לשליטה ובקרה וכיום אנו יכולים לפגוע כמעט בכל דבר. בעזה פעלנו נגד משגרי רקטות ובלבנון רשמו פגיעות רבות. כיום אנו היחידה הרלבנטית והמשמעותית בגבול הסורי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים