שתף קטע נבחר

נפטר "הרב של הסלבריטאים" שרגא ברג

מדונה, אשטון קוצ'ר ודמי מור לא זזו בלי עצתו, ולימדו את העולם לגלגל את המילה "קבלה" על לשונם: בלוס-אנג'לס נפטר הרב שרגא ברג, מנהיג "המרכז לקבלה" שמונה כארבעה מיליון תלמידים ברחבי העולם. מחולל המהפכה בלימודי הקבלה, ספג ביקורת קשה מצד הממסד הדתי. הוא ייקבר בצפת

הוא העמיד תלמידים הרבה – ונודע כ"רב של הסלבריטאים", לאחר שייצר מהפכה בגישה ללימודי הקבלה בעולם, והפך אותם לטרנד ניו-אייג'י. אך אתמול (יום ב') הכריעה מחלה את הרב שרגא פייבל (פיליפ) ברג (86), מנהיג המרכז לקבלה, והוא הלך לעולמו בבית חולים בלוס-אנג'לס. הלווייתו צפויה להיערך ביממה הקרובה, בבית העלמין העתיק בצפת, שנודעה כ"עיר המקובלים".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

הרב ברג נולד בשנות העשרים בניו-יורק, הוסמך לרבנות בשנת 1951 - וקיבל את ניהול "המרכז לקבלה" בשנת 1969 ממורו ורבו, הרב יהודה ברנדווין, תלמידו של מייסד המקום, המקובל הרב אשלג. בין תלמידיו המפורסמים ניתן למצוא את מדונה, אשטון קוצ'ר ודמי מור, ומפורסמים אחרים שנהגו להסתובב עם חוט אדום סביב ידם. בסך הכל העמיד הרב ברג כארבעה מיליון תלמידים בסניפי המרכז בכל רחבי העולם, וכתב למעלה מעשרים ספרים שתורגמו ליותר משלושים שפות.

 

תלמידיו הרבים שהשמועה הגיעה אליהם, זורמים אל מרכז הקבלה בלוס-אנג'לס, ומתקהלים מחוצה לו. במרכז עצמו נערך טקסט צנוע ומצומצם.

 

תורת הקבלה - לא ליהודים בלבד

הרב נודע כאישיות שנויה במחלוקת, וכמהפכן בתחומו, שהנגיש את לימודי הקבלה שנחשבו מאז ומתמיד, לאורך הדורות, כפסגת לימודי הקודש השמורה ליחידי סגולה בלבד – להמונים. ולא סתם: לכל אדם, גם אם אינו יהודי. על כך הוא ספג ביקורת מחוגים אורתודוכסיים שכינו אותו לא פעם "חוטא ומחטיא".

 

מחוץ למרכז בלוס-אנג'לס החלו להתאסף תלמידים ששמעו את הבשורה ()
מחוץ למרכז בלוס-אנג'לס החלו להתאסף תלמידים ששמעו את הבשורה

 

הרב ברג הוחרם במשך שנים על ידי רבנים מכל קצוות הציבור החרדי, בטענה שהוא עוסק בלימוד תורת הנסתר ללא בקרה. בין הסיבות לחרם: לעומת הזרמים החרדיים האחרים, הרב ברג אינו מקפיד על כל דקדוקי ההלכה בנוגע לשמירת ההפרדה בין גברים לנשים. בעבר ספג התקפות חריפות, וחשובי הרבנים הורו לגנוז את ספר הזוהר שיצא לאור על ידו, בנימוק ההלכתי ש"ספר תורה שכתבו מין (כלומר, כופר) ייגנז".

 

"לפני יותר משלושים שנה פגש הרב את אשתו קרן", סיפרו ל-ynet גורמים במרכז לקבלה בלוס-אנג'לס. "אז מעט למדו מאוד אנשים קבלה, וביחד הם הצליחו להפוך את תורת הקבלה לרלוונטית לחיי אנשים. הוא הפך את הקבלה ל'דמוקרטית".

 

הרב ברג ז"ל (מימין), רעייתו וממשיכת דרכו קרן, ובנו יהודה (צילום: שחר פרידמן) (צילום: שחר פרידמן)
הרב ברג ז"ל (מימין), רעייתו וממשיכת דרכו קרן, ובנו יהודה(צילום: שחר פרידמן)

 

"הרב חשב כיצד להפוך את העולם למקום טוב יותר", מספרים תלמידיו, "אך רק כשפגש ברב ברנדווין, הוא מצא דרך להגשים את חלומו. לאחר שפגש בקרן רעייתו, היא אמרה: בוא נהפוך את את חוכמת הקבלה לרלוונטית לחיי אנשים. מאז 1969 הם יצרו שפה חדשה שסייעה לאנשים לאמץ את חוכמת הקבלה לחייהם. הרב הפך את 'הזוהר' למשהו שכל אדם בעולם יכול היה להבין".

 

אימפריה: מישראל ועד לדובאי

המרכז לקבלה הלך ושגשג תחת הנהגתם של הזוג ברג (קרן היא רעייתו השנייה ואם שניים מילדיו), ואלפי אנשים החלו לבלות שם גם בשבתות ובחגים.

כיום מונה האימפריה 40 סניפים ברחבי העולם כולו, אפילו בדובאי. "יהודים ושאינם יהודים יכולים ללמוד קבלה בזכות המהפכה של הרב, והיום אנשים בכל פינה בעולם מכירים את המילה 'קבלה'. לרב היה חלום שיהיה ספר 'הזוהר' בכל בית, כי זה ספר של חוכמה ואור, וכשמדליקים את האור, החושך נעלם. כשלאנשים היה 'זוהר' בבית, הם יכלו להבין בין אור לחושך בעולם".

 

הרב ברג לקה באירוע מוחי בשנת 2004, שממנו לא התאושש עד לפטירתו. הוא השאיר אחריו אישה, קרן, הממשיכה את דרכו - ושמונה ילדים שחלקם מעורבים במרכזי הקבלה, וכאמור מיליוני תלמידים ברחבי העולם. בישראל לבדה יש למרכז הקבלה סניפים בתל אביב ובחיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שחר פרידמן
הרב שרגא ברג ז"ל
צילום: שחר פרידמן
צילום: שחר פרידמן
הרב ברג הקים את המרכז לקבלה. בתמונה - עם בנו יהודה
צילום: שחר פרידמן
מומלצים