שתף קטע נבחר

קומנדו בקניון: 'רוצים להציל כמה שיותר חיים'

יותר מ-24 שעות חלפו והדרמה בקניה עדיין נמשכת: כוחות צבא מנהלים חילופי אש עם כ-15 מחבלים שמתבצרים בתוך קניון "ווסטגייט" בניירובי. על פי הערכות, מספר בני הערובה עומד על כ-30 ולא ידוע מה גורלם. נשיא קניה: "יש סיכוי לנטרל את המחבלים". לפחות אלף בני אדם חולצו מאז תחילת המתקפה

יותר מ-24 שעות חלפו מאז פרצו עשרות חמושים לקניון בניירובי ופתחו בירי לכל עבר  ונראה שאירוע הטרור עדיין לא קרוב לסיום: כוחות צבא קניה, בהם יחידות עילית, נכנסו לקניון "ווסטגייט" שבו מחזיקים המחבלים כ-30 בני ערובה ומנהלים עמם קרב יריות. על פי הערכות, בין 10 ל-15 חמושים עוד מתבצרים במקום. לפחות 68 נרצחו ו-175 נפצעו במתקפת הטרור בבירת קניה. הצלב האדום בקניה מסר כי קיבל דיווחים על 49 אנשים נעדרים.

 

עוד חדשות בעולם :

עיירה בחרדה: ניאו-נאצים מייסדים קהילה

תראו: הכלב שמזכיר את פוטין

לברוב: "ניסיון סחיטה אמריקני" בסוריה

סין: מאסר עולם לאיש שרצה להיות נשיא

 

עד ראייה שנמצא בסמוך לקניון בניירובי סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי שמע קולות ירי מתוך הקניון. הוא ציין גם כי לפחות יותר מ-20 אנשי ביטחון נראו מתקרבים לכניסה לקניון. באחד הדיווחים נמסר כי שני חיילים נראו מוצאים הבוקר מהקניון אחרי שככל הנראה נפגעו מירי.     
 

שני חיילים הוצאו פצועים מתוך הקניון. ניירובי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שני חיילים הוצאו פצועים מתוך הקניון. ניירובי(צילום: AFP)

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיים אמר הנשיא אוהורו קנייתה כי הטרוריסטים אותרו במקום אחד בקניון ושיש סיכוי טוב לנטרל אותם. קנייתה אמר עוד כי ישנם דיווחים על כך שגם נשים הן חלק מקבוצת המחבלים שמתבצרת בקניון וסירב להתייחס לשאלות על המעורבים בכוח החילוץ.

 

יועצים מישראל מסייעים במו"מ עם המחבלים

מוקדם יותר סיפר מקור ביטחוני לסוכנות הידיעות רויטרס שיועצים מישראל מסייעים לקנייתים ב"אסטרטגיית המו"מ" בקניון.

הוא הבהיר כי הם אינם מעורבים בפעולת ההסתערות. עוד אמר כי מדובר במספר קטן בלבד של ישראלים.

 

מקור ביטחוני בקניה אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית: "הישראלים פשוט הגיעו והם מסייעים לבני הערובה ולפצועים". במקביל, כתב ה"גרדיאן" בניירובי ראיין שני בני ערובה שסיפרו שהם חולצו מהקניון על אדם שלדעתם היה איש ביטחון ישראלי.


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

יש סיכוי לנטרל את המחבלים. נשיא קניה קנייתה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יש סיכוי לנטרל את המחבלים. נשיא קניה קנייתה(צילום: רויטרס)

 

כוחות הצבא שנכנסו לקניון מצוידים במשגרי רימונים, כלי נשק כבדים ובציוד ללחימה בתוך שטח בנוי. מנגד, הטרוריסטים בקניון, ככל הנראה מסומליה הפועלים בחסות ארגון הטרור א-שבאב, נושאים רובי קלצ'ניקוב ורימוני יד. הם הודיעו כבר אתמול שלא ינהלו משא ומתן עם ממשלת קניה.

 

נשיא קניה לשעבר ראילה אודינגה אמר לכתבים באזור הקניון שממידע שהגיע לידיו לא ברור כמה בני ערובה נמצאים בתוך הקניון. "יש מספר רב של אנשים שעדיין מוחזקים כבני ערובה בקומה השלישית ובאזור המרתף, שנמצא עדיין בשליטת הטרוריסטים", אמר אודינגה. לכוחות הביטחון המקומיים אין שום אינדיקציה אם כל בני הערובה או חלקם חיים או מתים.

 

שר הפנים ג'וזף לנקו אמר שהמבצע הביטחוני שמתנהל "עדין" משום שכוחות הביטחון רוצים להבטיח שבני הערובה יפונו בצורה בטוחה. "העדיפות היא להציל כמה שיותר חיים ככל האפשר", אמר לנקו. "יותר מאלף בני אדם ברחו מהתקיפה בתוך הקניון ביום שבת".

 

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אישר כי שלושה אזרחים בריטים נהרגו במתקפת הטרור בניירובי ואמר לתושבי הממלכה "בואו נכין עצמנו לעוד חדשות רעות". קמרון הוסיף: "המצב קשה מאוד, אבל אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי לסייע לקנייתים בכל הדרוש להם".

 

ארגון "א-שבאב" שם לו למטרה את כוחות האיחוד האפריקני במדינה וכן את המערב ובפרט את ארצות הברית. ב-2006 לחם הארגון בכוחות האתיופים שנכנסו לסומליה כתמיכה בממשלה החלשה. צבא קניה הציב כוחות בסומליה ב-2011 כחלק מהתערבות בינלאומית בהובלת האיחוד האפריקני. קניה עומדת בראש יריבי הארגון מאז שהאשימה אותו בחטיפת תיירים ובחטיפת כוחותיה. מ-2007 אחראי הארגון לפיגועים רבים נגד מטרות שונות שבהם נהרגו עשרות בני אדם בקניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כוחות צבא קנייתיים ליד הקניון
צילום: AFP
מומלצים