שתף קטע נבחר

אושפיזין מסוג אחר: ברומא התנהג כיהודי

הם איטלקים מדורי-דורות, אך לצד השורשים הקאתוליים - מתגלים שורשים יהודיים, וגם ספר תורה בן 500 שנה, דף של 'שמע ישראל' שנמצא באקראי במרתף - ומנהגים מוזרים שמתבררים אט-אט. מה גורם למאות אנשים לחפור את חייהם? "אני חוזר לעצמי, וחשוב לי להיות מי שאני באמת"

תופעת האנוסים שמבקשים לחזור ליהדותם איננה נדירה במחוזותינו - ואולם גם המנוסים שבתחום הופתעו לקבל שיטפון של פניות מאיטלקים קאתולים, לכאורה, הטוענים כי הם מצאצאי האנוסים. התופעה גדולה עד כדי כך, שבארגון "שבי ישראל" המתמודד עם מי שמבקשים לחקור את שורשיהם היהודיים, ארגנו כנס מיוחד בארץ, שאליו הגיעו אנשים מרחבי איטליה - ובעיקר מדרום המדינה. 

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

400 שנה אחרי האינקוויזיציה הספרדית, שאילצה, לטענתם, את אבות-אבותיהם להמיר את דתם - רבים מהם המשיכו לקיים בסתר את המסורת והמנהגים היהודיים, ואף הצליחו להעבירם מדור לדור, ותפקידנו הוא לחבק אותם, אומר יו"ר הארגון, הרב מיכאל פרוינד. יונתן קורסי מפורייה שבאיטליה, הביא את כל משפחתו לסמינר, כולל בתו התינוקת, "כדי שיבינו מה זו ארץ ישראל, ומה מקור השורשים שלנו", הוא אומר.  

 

ניקולה ג'יאונטה, תושב ראג'יו קלאבריה, היה שותף בטקס החזרת ספר תורה עתיק שנלקח מבית הכנסת בקלאברייה

לפני 500 שנה. המאורע, כך הוא טוען, גרם לו להבין כי "אנחנו לא רק נמשכים רק לתרבות", לדבריו, "אלא שהשורשים שלנו דוחפים אותנו לכיוון הזה".

 

אז מה מביא אנשים באמצע החיים, לעשות את המסע הזה - שסופו מי ישורנו. לירון פלד, מדריכת טיולים ישראלית ש"גילתה" במסעותיה את האנוסים - שאלה את עצמה את אותה השאלה. "אני מרגישה שזה פשוט מקום שמחפש את השורש שלו", היא אומרת. "לחלקם היו רמזים לכך מאז שהם ילדים, וחלקם החלו להימשך ליהדות רק כשהחלו לשאול את עצמם שאלות כגון מי אני, מה אני ומאיפה אני מגיע. הם הבינו שהם צריכים להעמיק את החיבור הזה".

 

פלד מספרת על משפחה שמצאה במרתף ביתה דף עתיק של "שמע ישראל", ואגאציו פריאטה מקלאבריה, אומר בפשטות: "זה כמו 'לך לך' (הציווי של אלוהים לאברהם). אני חוזר לעצמי. חשוב לי להיות מי שאני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי ניומן
"זה כמו לך לך". האנוסים מאיטליה בסמינר
צילום: גבי ניומן
צילום: גבי ניומן
הביא גם את בתו התינוקת להתחבר לשורשים
צילום: גבי ניומן
מומלצים