שתף קטע נבחר

אושפיזין מסוג אחר: הפולנים שגילו את יהדותם

כשהיה בן עשר גילה מתיאוס לגוץ כי סבו וסבתו הם בכלל יהודים שהסתירו את יהדותם מפחד המשטר הנאצי, ולא חזרו אליה. מיכאל סטזבסקי גילה שהוא יהודי מבדיקה גנטית שערך בשני מקומות שונים, כי סירב להאמין לתוצאות. צעירים פולנים רבים חוזרים לשורשים, במה שנדמה כתופעה של ממש

מה עושה צעיר פולני שמגלה יום אחד מסבו שעל ערש דווי כי כל זהותו הקאתולית בדויה? עם הדילמה הזו לצורותיה שונות, נאלצים להתמודד עשרות צעירים פולנים במה שנדמה כתופעה של ממש. כשהיה בן עשר גילה מתיאוס לגוץ בדרך זו ממש, כי סבו וסבתו הם בכלל יהודים שהסתירו את יהדותם מפחד המשטר הנאצי, ולא חזרו אליה. שעות ספורות לפני פטירתו התוודה הסב בפני מתיאוס,צעיר מקראקוב, כי הוא בכלל יהודי.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

עשרות צעירים הגיעו לאחרונה לסמינר שערך עבורם ארגון "שבי ישראל", וכל אחד מהם - הסיפור המיוחד שלו כיצד גילה את זהותו האמיתית, הקשיים שנלוו לכך - ומה הדרך שעשה מפולין, ועד שדרך על אדמת הארץ מתוך רצון להתחבר ליהדות. 

 

קחו למשל את מיכאל סטזבסקי, יליד לודג' החי כיום בקופנהגן: "למדתי זאת מבדיקה גנטית שערכתי בשני

מקומות שונים, כי לא האמנתי לתוצאות", הוא מספר ל-ynet. "גיליתי שיש לי בני דודים יהודים רבים, ואף גיליתי שאחד מקרוביי הוא מנהל המעבדה במכון הטכנולוגי במסצ'וסטס. הוא ערך מחקר בנושא מחלות גנטיות, וסייע לי למצוא קצה חוט לשטעטל בפולין - ומשם מצאתי ממצאים גניאולוגיים שסייעו לי לחשוף את עברי".

 

הרב מיכאל פרוינד, יו"ר "שבי ישראל" טוען כי "לפעמים הניצוץ הזה עשוי להיות קבור במשך דור או שניים, ואפילו מאות בשנים, אך באיזושהי נקודה משהו מצית אותו - והוא מתחיל לבעור כלהבה שבוערת ומשתוקקת לכל מה שיהודי, או קשור לישראל.

 

סטזבסקי חקר עוד ועוד, עד שגילה אפילו קרובים בישראל, הוא החליט להתגייר ולהפוך ליהודי. ומתיאוס לגוץ אומר: "הרגשתי תחושה של סיפור בנשמתי. שאני עושה משהו חיובי עבור עצמי ועבור בני משפחתי. הרשתי שזה הדבר הנכון לעשות".

 

 • זמני כניסת שבת חול המועד סוכות
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי ניומן
  בחפוש אחר "הניצוץ היהודי". מתיאוס לגוץ בסמינר
  צילום: גבי ניומן
  צילום: יצחק צסטלר
  הרב מיכאל פרוינד
  צילום: יצחק צסטלר
  מומלצים