שתף קטע נבחר

נתניהו הורה ליישב את בית המכפלה בחברון

לאחר הפיגוע בחברון הורה ראש הממשלה לפעול מיד לאכלוס בית המכפלה: "מי שינסה לעקור אותנו מעיר אבותינו ישיג את ההיפך". להוראה קדם מכתב מהשר נפתלי בנט שדרש ליישב את הבית: "תשובה ציונית הולמת"

בעקבות שרשרת הפיגועים ומכבש הלחצים מימין, הורה הלילה (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו לפעול לאלתר לאכלוס בית המכפלה בחברון. אכלוס הבית כבר אושר בקיץ האחרון בוועדת הערר בבית הדין הצבאי באיו"ש, שקבע שהבית נרכש כחוק. מוקדם יותר תקפו השרים נפתלי בנט וישראל כץ את הכוונה לשחרר מחבלים נוספים בפעימה השנייה במסגרת המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית.

 

מתיחות בחברון - דיווחים אחרונים ב-ynet:

סמ"ר גל קובי מטירת כרמל נהרג מירי בחברון

נורו למוות בשטחים: שני שכנים, גורל אחד

בכיר חמאס: "אנו על סף אינתיפאדה נוספת"

בנט וכץ לאחר הפיגועים: לא לשחרר רוצחים

 

"מי שינסה לעקור אותנו מעיר אבותינו ישיג את ההיפך", אמר נתניהו. "נמשיך ביד אחת להילחם בטרור ולפגוע במחבלים ונמשיך ביד השנייה לחזק את ההתיישבות". ההחלטה ליישב את בית המכפלה כפופה לאישור שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והיא מחכה קרוב לשלושה חודשים מאז אושר האכלוס בבית הדין.

 

הודעת ראש הממשלה פורסמה לאחר שמוקדם יותר פנה השר נפתלי בנט למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט ולשר הביטחון משה (בוגי) יעלון וביקש לאשר עוד הלילה את ההיתר לכניסת היהודים לבית המכפלה. בנט אמר: "אנחנו יודעים לבנות ולהתיישב. לא להרוג. זוהי התשובה הציונית ההולמת. מי שירצה לעקור אותנו מהארץ שלנו יידע שהוא בונה עוד בית יהודי במו ידיו. התשובה למי שיודע להרוג היא לעשות את מה שהציונות ידעה תמיד, לבנות".

 

בית המכפלה בחברון. ארכיון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
בית המכפלה בחברון. ארכיון(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אמש שיגר השר בנט מכתב לראש הממשלה ובו דרש לקיים דיון מחודש בשחרור המחבלים עקב הפיגועים האחרונים. גם שר התחבורה ישראל כץ אמר דברים קשים נגד שחרור מחבלים באירוע המסורתי בסוכתו. השר כץ אמר כי "מקומם של מחבלים רוצחים הוא בכלא וכל שחרור מגביר את תאוות הרצח ואת הרצון לשחרר רוצחים נוספים". במקביל פנה אמש גם סגן שר הביטחון דני דנון לראש הממשלה בדרישה להקפיא את המו"מ עם הפלסטינים עד שאבו מאזן יגנה את הפיגועים האחרונים.

 

בית המכפלה עלה לכותרות בחודש אפריל בשנה שעברה, כשנכנסו אליו מתנחלים באישון ליל ושהו בו כמה ימים. הם טענו שהמקום נרכש על ידם באופן חוקי. לאחר ששהו בו כמה ימים וזכו לביקור של שרים וחברי כנסת מהימין פונה הבית בהוראת שר הביטחון דאז אהוד ברק.

 

לאחר הפינוי טענו במשרד הביטחון ובמנהל האזרחי כי הסיבה לפינוי ולאיסור על כניסה לבית היא ליקויים שונים בהסכם הרכישה שמונעים קבלת היתר ורישיון עסקה מגורמי המנהל כפי שקובע החוק ביהודה ושומרון. המתנחלים זעמו על ההחלטה ופנו לוועדת העררים. זו קבעה כי טענות המנהל אינן עומדות במבחן שיפוטי והעסקה נרשמה ובוצעה כדין ויש להעניק למתנחלים את ההיתר להיכנס אל הבית. בית הדין אף הטיל על המדינה לשלם את הוצאות המשפט ומתח ביקורת על התנהלות המנהל בתיק ועל אופן טיפולו בבקשת המתנחלים, וציין כי מדובר "בדפוס פעולה לא תקין".  

 

בעקבות הפיגועים האחרונים, שבהם נרצחו שני חיילים, נפגש אמש הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ לישיבת הערכת מצב עם אלוף פיקוד מרכז, ניצן אלון, וקצינים נוספים מאיו"ש. בישיבה הוחלט על תגבור כוחות באזורים מסוימים ביהודה ושומרון, בעיקר סביב פרצות שמהן נכנסים שוהים בלתי חוקיים. עוד הוחלט להמשיך את המאמץ ללכוד את המחבל היורה, בדגש על המישור המודיעיני.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
בנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים