שתף קטע נבחר

בחברון "לא מפחדים". גנץ: אין מגמת טרור

הרמטכ"ל דיבר על "צירוף טרגי של אירועים" בזמן שבאזור חברון נמשך מצוד אחר המחבלים שרצחו את סמ"ר גל קובי ז"ל. במקביל, אלפי ישראלים מגיעים לעיר לתפילה במערת המכפלה ולחגיגות חול המועד. דודו של החייל מטירת כרמל: "הסוכה שגל הקים הפכה לסוכת אבלים"

"הפיגוע לא שינה את התוכניות, אנחנו לא מפחדים". פחות מיממה לאחר הירצחו של חייל צה"ל סמל-ראשון גל (גבריאל) קובי ז"ל בפיגוע ירי סמוך למערת המכפלה שבחברון, זרמו הבוקר (יום ב') מבקרים רבים ליישוב היהודי בעיר. לפי תחזיות המשטרה והמתנחלים, במהלך היום יבקרו בעיר אלפי ישראלים. במקביל, מערכת הביטחון ממשיכה במצוד אחר רוצחיו של החייל, והרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר שאינו מזהה מגמה של החמרה בטרור.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בבית של אובמה, נתניהו מזהיר מאיראן

דיווח: איראן שבה לתמוך בחמאס

 

"אנו מתמודדים מול איום הטרור בכל הזירות, זהו לא שבוע פשוט בו איבדנו שני חיילים", אמר גנץ בחגיגת סוכות המסורתית בקריה בתל אביב. "זו תזכורת לכך שבעוד שהכל נראה שקט ושליו והבעיות נראות לכאורה רק מסביב, עדיין צה"ל מתמודד עם אירועים בכל הגזרות.

 

"זהו צירוף טרגי של אירועים", הדגיש גנץ - כמה ימים אחרי הירצחו של סמל תומר חזן ז"ל בידי פלסטיני, ושורת תקריות חריגות בעת מבצעי מעצרים בתוך מחנות פליטים בגדה המערבית. "אנחנו לא רואים מגמה אבל צריכים לפעול (כדי) שזו לא תהיה מגמה ולכן תגברנו הבוקר כוחות בשטח. אין לי שום ספק שנשים את ידינו על מבצעי הפשעים הללו".

  

שומרים מלמעלה על הישראלים ליד מערת המכפלה, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שומרים מלמעלה על הישראלים ליד מערת המכפלה, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

על רקע הביקור ההמוני בעיר לרגל חול המועד, צה"ל והמשטרה תגברו את הכוחות שנועדו לאבטח את המתפללים הרבים במערת המכפלה ושאר המבקרים וכן לסייע בהמשך הסריקות אחר המחבלים שביצעו את הפיגוע. סמוך למערת המכפלה הוקמו דוכנים רבים וברחבי העיר ייערכו כמתוכנן סיורים והופעה.

 

חרף המתח המורגש בעיר, נראה כי בקרב המבקרים שמגיעים ליישוב היהודי באוטובוסים לא מורגש חשש מיוחד. "תכננו לבוא עוד לפני הפיגוע וזה לא שינה את התוכניות, אנחנו לא מפחדים, יש כאן הרבה צבא וסך הכול די רגוע. כואב על החייל שנהרג, אבל לבטל את האירועים זה בדיוק מה שהפיגוע הזה ניסה להשיג", סיפר דוד שטרית, שהגיע לעיר עם בני משפחתו מקריית מלאכי.

 

גם עמרם זיגדון מירושלים נשמע די בטוח. לדבריו, "הניסיון מראה שהמחבל ייתפס מהר וגם אם לא כמות החיילים שיש פה מרגיעה. ידענו ימים קשים גם בירושלים ולא הפסקנו לחיות". מבקרים רבים בחרו להגיע לבית המכפלה. המתנחלים בחברון בירכו אמנם על הצהרת ראש הממשלה שלפיה יאפשר ליישב את הבית, אך קראו לו לבצע זאת במהרה. המתנחלים מתכננים לקיים במקום אירוע, שטרם קיבל את אישור גורמי הביטחון.

 

גל קובי ז"ל ()
גל קובי ז"ל

כוחות צה"ל ממקדים את פעילותם בניסיון לאתר את המחבלים שביצעו את הפיגוע במרכז העיר חברון ולצורך כך הוקמו מחסומים. במקביל נמשכים גם המאמצים המודיעיניים של שירות הביטחון הכללי, עם כיוון חקירה שעשוי להביא למעצרים במהלך היממה הקרובה. לאוגדת איו"ש הגיעו גם כוחות תגבור שנפרסו גם במרחב גזרת חטמ"ר יהודה, החולשת על אזור חברון.

 

כוחות התגבור מסייעים בין היתר לעצירת מסתננים פלסטינים דרך פרצות בגדר המערכת שבקו התפר בדרום הר חברון. כחלק מהעלאת הדריכות פועלים בחברון גם כוחות מיוחדים.

"מוצא את עצמי בכפרים של ערבים". מתוך הפייסבוק של גל קובי ז"ל ()
"מוצא את עצמי בכפרים של ערבים". מתוך הפייסבוק של גל קובי ז"ל

בתוך כך, אל בית הוריו של החייל שנרצח בטירת כרמל המשיכו להגיע הבוקר קרובים ומכרים, שניסו לנחם את המשפחה השכולה. אריה דבי, דודו של החייל, סיפר כי אחיינו היה צעיר חייכן ואהוב. "היו לנו כמה שמחות במשפחה בתקופה האחרונה ובכל אחד מהאירועים הוא שמח והשתוללנו ביחד. הכאב הוא בלתי נתפש".

 

הדוד סיפר כי גל היה בפעם האחרונה בבית ביום הכיפורים וסייע לאביו להקים סוכה בצאת החג. "ביום שישי ישבנו בסוכה והוא התקשר ושאל מה אנחנו עושים, כשסיפרנו עכשיו בסוכה הוא אמר לנו: 'שלא תעזו לפרק אותה עד שאני מגיע, אני רוצה לשבת בסוכה הזאת'. עכשיו נשב בסוכה הזאת, סוכת אבלים".

אוהד אספרנסה, בן דודו של החייל, סיפר כי שניהם גדלו יחד והיו

שותפים לאהבת משחק הכדורגל ולמשחקי ילדות. הוא נזכר כיצד נסעו יחדיו בתקופת בר המצווה לפריז והחוויות המשותפות. "הלוואי והיינו יכולים לחזור על הנסיעה הזאת", אמר בן הדוד.

 

חלי ציצוושוילי למדה עם קובי מכיתה א'. "הוא היה נשמה טובה, אדם משכמו ומעלה", היא מספרת. "תמיד היה מראה נכונות לעזור, אוזן קשבת, בן אדם מדהים וישר, את הכול בחיים שלו הוא עשה מכל הלב. כל מי שהכיר את גל ידע שאפשר לבוא אליו ללא הזמנה ופשוט לדפוק בדלת. החיוך היה הולך לפניו. אני לא זוכרת מ-14 השנים שאנחנו מכירים הבעת פנים שהיא לא שמחה. מי שלא הכיר הפסיד נשמה טהורה של מלאך". קובי יובא למנוחות היום בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה.

 

בהכנת הכתבה השתתפו איתמר פליישמן, אחיה ראב"ד, יואב זיתון ואיתי בלומנטל


פורסם לראשונה 23/09/2013 11:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
"לא מפחדים". בחברון, היום
צילום: אוהד צויגנברג
גל קובי ז"ל
צילום: אבישג שאר-ישוב
"הוא אמר 'שלא תעזו לפרק את הסוכה'". אריה דבי, דודו של החייל
צילום: אבישג שאר-ישוב
צילום: מוטי קמחי
הרמטכ"ל בקריה, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים